Zaręczyny – jak tego NIE robić?

zaręczyny

Zaręczyny to niezwykle ważny, wręcz przełomowy moment w związku. Jeśli chcesz, aby były one wspominane z uśmiechem, a nie z ciarkami żenady – koniecznie przeczytaj ten artykuł! Natomiast, jeśli się mocno wahasz co do tego – przejdź od razu do ostatniego akapitu…

Najbardziej oklepane zaręczyny

Oświadczyny w święta
Cała rodzina zasiada przy stole, przyszły teść jest już trochę wcięty, Ty bierzesz głębszego na odwagę i klękasz przed nią przy stole. Masz twarz tuż obok sałatki jarzynowej w momencie, gdy prosisz ją o wspólne spędzenie reszty życia. Nie musimy chyba tłumaczyć, że właśnie obdarłeś ten moment z romantyzmu, prawda?

Oświadczyny w Walentynki
Nie ma chyba nic bardziej sztampowego niż oświadczyny 14 lutego. Jeśli chwilę po wciśnięciu pierścionka na palec chcesz podzielić się tą nowiną z całym światem, to daruj sobie. Uprzedziło Cię już pewnie kilka(set) osób. Poza tym oświadczyny w Walentynki to świetny pretekst, żeby nie trzeba było pamiętać daty i w ten sposób kupujesz jeden bukiet kwiatów zamiast dwóch. Profit.

Oświadczyny w sylwestra
Przyznaję, że zaręczyny w Sylwestra są najlepsze z dotąd wymienionych. Mają sporo zalet: łatwo zapamiętać datę, pijecie szampana, macie dobry nastrój, w tle fajerwerki. Minusem jest to, że jest to dość popularna data na oświadczyny i istnieje szansa, że będziecie dzielić ją z innymi znajomymi.

Najbardziej ryzykowne zaręczyny

Publiczne oświadczyny
Zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo, że ona powie 'nie’. Teraz wyobraź sobie, co będzie, jeśli ona nie przyjmie oświadczeń na oczach kilkunastu czy kilkuset osób? Mówiąc krótko – kwas.

Bez uprzedzenia
Nie chodzi mi o to, żeby ona wiedziała, kiedy się oświadczysz i w jaki sposób. Mam na myśli to, że powinieneś jej dać jakąś wskazówkę, wybadać grunt i jej nastawienie do ewentualnej formalizacji związku. Możesz to zrobić np. rzucając mimowolnie komentarz o oświadczynach znajomych. Jeśli zobaczysz, że jej oczy zrobiły się nieco maślane, to możesz śmiało szukać pierścionka.

Po miesiącu znajomości
Może to romantyczne, ale żeby podjąć decyzję o wspólnym życiu powinniście znać się nieco lepiej. Pierwsze pół roku związku to najbardziej cukierkowy czas w jego historii, więc przeczekaj przynajmniej tyle. Dobrze byłoby ze sobą też trochę pomieszkać, żeby dowiedzieć się, co Was wkurza we wspólnej egzystencji i czy na pewno będziecie w stanie z tym żyć do końca Waszych dni.

Kiedy to ona się oświadcza
W Irlandii jest zwyczaj, który otwiera furtkę dla kobiet do oświadczenia się mężczyźnie bez narażania się na kompromitacje. Owa furtka jest bardzo wąska, bo ma ona miejsce 29 lutego, czyli raz na 4 lata. O ile wiem, w Polsce nie ma takiego zwyczaju i takie oświadczyny mogą zostać odebrane negatywnie niezależnie od daty.

Kiedy się nie oświadczać w ogóle?

Kiedy tego nie chcesz
Jeśli ona (lub on) naciska na zaręczyny, a Ty uważasz, że to nie jest jeszcze ten etap, to pod żadnym pozorem nie ulegaj presji. Szczególnie jeśli usłyszysz tekst w stylu: „Jeśli mi się nie oświadczysz, to z nami koniec!”. Możesz mieć pewność, że każda kolejna decyzja, z którą nie będzie Ci po drodze może być na Tobie wymuszona w podobny sposób. W tym momencie nie powinno zabraknąć rozmowy na temat Waszego związku i wyjaśnień swojej decyzji.

Kiedy spodziewacie się dziecka
Niestety, to bardzo popularny schemat. Para jest ze sobą krótko, wpadła, dziecko w drodze, a rodzina naciska na wesele. Po raz kolejny to napiszę: mamy XXI wiek. Oczywiście to wcale nie oznacza, że między Wami się nie ułoży, ani, że mężczyzna powinien migać się od ojcostwa. Jednak zmuszanie dwojga osób do ślubu to raczej kiepski start dla związku. Małżeństwo powinno być z miłości, nie przymusu.

Kiedy myślisz, że to uratuje Wasz związek
Jeśli między Wami nie układa się najlepiej od dłuższego czasu, to zaręczyny nie rozwiążą Waszych problemów. To tak jakby nakleić plaster na nieoczyszczoną ranę – w końcu zacznie gnić. Skupcie się najpierw na naprawę swoich relacji. Znam takie przypadki, że od wesela do pierwszej sprawy rozwodowej mija mniej niż rok. Jeśli chcesz wiedzieć, jak budować zdrową relację, przeczytaj serię wpisów Zasady udanego związku.

Może ci się spodobać również

4 Replies to “Zaręczyny – jak tego NIE robić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *