Ghosting – co to jest i jak się przed nim chronić

Ghosting

Ghosting to ostatnio bardzo modne pojęcie. Bez wątpienia przyczyniła się do tego pandemia, która zmusiła ludzi do zostania w domu i randkowania online. Z tego artykułu dowiesz się, co kryje się za tym pojęciem oraz czy możesz się przed nim uchronić. Termin powstał ponad 10 lat temu, ale mam wrażenie, że właśnie przeżywa drugą młodość…

Ghosting – definicja

Ghosting to sposób kończenia relacji polegający na nagłym urwaniu kontaktu oraz zniknięcia z życia partnera bez żadnych wyjaśnień.

W praktyce oznacza to, że osoba, z którą miałaś/miałeś kontakt, nagle przestaje się do Ciebie odzywać. Zazwyczaj robi to, nie podając przyczyny. Osoba dotknięta ghostingiem zazwyczaj próbuje na wszelkie osoby kontaktować się z 'duchem’, najczęściej jednak bez powodzenia. Jeszcze bardziej krzywdzące jest, kiedy ta osoba odczytuje nasze wiadomości, jednak na nie nie odpowiada.

Warto pamiętać, że to zjawisko dotyczy nie tylko osób flirtujących ze sobą, czy będących na początku znajomości. Zdarza się także, że to zjawisko dotyka przyjaciół, a nawet rodziny.

Czy można tego uniknąć?

Niestety, będzie to bardzo trudne. Jeśli jakaś osoba nie chce utrzymywać z nami kontaktu, to nie możemy jej do tego zmusić. Warto zastanowić się nad możliwymi przyczynami takiego zachowania ze strony drugiej osoby.

Jeśli przestaje się do Ciebie odzywać ktoś, z kim byłaś/byłeś na początkowym etapie relacji, to jest kilka możliwości. Pierwsza z nich – ta osoba boi się zaangażować w poważniejszą relację. Druga – czerpie radość z ranienia innych. Trzecia – ma rozbujane ego. We wszystkich przypadkach nie warto za kimś takim tęsknić.

Czasami także nasi znajomi przepadają jak kamień w wodę. Może usłyszeli o nas jakąś plotkę, której błędnie uwierzyli? Dalsze działania w tej sytuacji będą wynikać z charakteru – część osób będzie czuło potrzebę wyjaśnienia tego, a inne w ogóle się tym nie będą przejmować.

Jeśli jednak nagle tracimy kontakt z kimś rodziny, albo kimś bliskim, to należy interweniować! Być może ta osoba ma jakieś problemy, którymi nie chce nas obarczać? Jako ktoś bliski powinniśmy wyjaśnić sytuację, a jeśli to możliwe – udzielić wsparcia.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz tutaj.

Może ci się spodobać również

2 Replies to “Ghosting – co to jest i jak się przed nim chronić”

  1. Jak ktoś ghostuje, znaczy że nigdy mu nie zależało na niczym więcej, proste. A jeśli jest to wynikiem pomówień, cóż. Wystarczy żyć w taki sposób żeby nie dawać innym pretekstów do plotek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *