Czy kobiety zdominowały kwestie związków?

szefowa, silna kobieta, grilboss

W drugiej połowie XIX wieku pierwsze europejskie uniwersytety zaczęły otwierać swoje sale wykładowe dla kobiet. W tamtym momencie nastąpiło pierwsze zachwianie pozycji mężczyzny w społeczeństwie. Z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej wykształconych kobiet, które zaczęły piąć się po szczeblach świata polityki czy biznesu coraz wyżej. Wtedy też zyskały nowy obraz mężczyzn. Część z nich, obserwując swoich przełożonych, zaczęła doszukiwać się w mężczyźnie całkowicie innych cech niż do tej pory – coraz ważniejsze stawało się dla nich, wykształcenie, pozycja społeczna czy zaspokajanie ich potrzeb przez partnera. Kobiety zdominowały już świat gier mobilnych, media społecznościowe, a teraz przyszedł czas na związki.

Skalkulowane uczucia

Obecnie często romantyzm zastępuje chłodna kalkulacja – Czy on utrzyma rodzinę, kiedy będę na macierzyńskim? Czy jeśli będę zarabiać więcej od niego to zostanie w domu z dzieckiem? Czy będzie nas stać na drogie wakacje i ładne fotki na Instagramie? Wymagania kobiet rosną równolegle z ich ambicjami. Na portalach randkowych mają szansę tylko ci mężczyźni, którzy potrafią się dobrze zaprezentować a przy realnym spotkaniu wyglądają tak samo dobrze jak na zdjęciach. Co się z tym wiąże? Bardzo często takie kobiety są samotne. Według badań aż 30% Brytyjek z wykształceniem wyższym skazuje się na samotność przez niezwykle wysokie wymagania. W Polsce jest podobnie – 60% wszystkich studentów to kobiety, część z nich prawdopodobnie nie znajdzie partnera długoterminowego. 

Kobiety zdominowały wiele branż, ponieważ pracują tak samo ciężko jak mężczyźni. Dlatego po powrocie do domu nie chcą zobaczyć skarpetek rzuconych obok kosza na pranie albo brudnych naczyń w zlewie. I wierzcie lub nie – to może być jedna z przyczyn rozpadu związku. Z roku na rok wydłuża się także lista oczekiwań wobec swojego partnera, ciężko jest wypełnić część z tych wymagań, nie wspominając o wszystkich. U mężczyzn lista od wielu lat jest ta sama – zgrabna sylwetka, miła, ładna i niegłupia. Czy to oznacza, że pozycja kobiety w społeczeństwie urosła bardziej niż można przypuszczać?

Związek = ryzyko

Pokolenie wchodzące obecnie w dorosłość unika ryzyka jak ognia, a rozpoczynanie nowej relacji oraz zobowiązanie się jest postrzegane jako zachowanie ryzykowne. Czy to oznacza koniec małżeństw z miłości? Związek z wyboru obecnie postrzegany jest jako pewnik a należy pamiętać, że jest to stosunkowo nowa opcja zawierania małżeństw. Teraz role swatek zastąpiły algorytmy aplikacji randkowych, może dlatego są one obecnie tak popularne?

Poczułeś się po tym artykule odrobinę niepewnie? Sprawdź, co zrobić aby ona nigdy Cię nie zostawiła.

Może ci się spodobać również