Czy kobiety zdominowały kwestie związków?

W drugiej połowie XIX wieku pierwsze europejskie uniwersytety zaczęły otwierać swoje sale wykładowe dla kobiet. W tamtym momencie nastąpiło pierwsze zachwianie pozycji mężczyzny w społeczeństwie. Z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej wykształconych kobiet, które zaczęły piąć się po szczeblach świata polityki czy biznesu coraz wyżej. Wtedy też zyskały nowy obraz mężczyzn. Część z nich, obserwując swoich przełożonych, zaczęła doszukiwać się w mężczyźnie całkowicie innych cech niż do tej pory – coraz ważniejsze stawało się dla nich, wykształcenie, pozycja społeczna czy zaspokajanie ich potrzeb przez partnera.

Obecnie często romantyzm zastępuje chłodna kalkulacja – Czy on utrzyma rodzinę, kiedy będę na macierzyńskim? Czy jeśli będę zarabiać więcej od niego to zostanie w domu z dzieckiem? Czy będzie nas stać na drogie wakacje i ładne fotki na Instagramie? Wymagania kobiet rosną równolegle z ich ambicjami. Na portalach randkowych mają szansę tylko ci mężczyźni, którzy potrafią się dobrze zaprezentować a przy realnym spotkaniu wyglądają tak samo dobrze jak na zdjęciach. Co się z tym wiąże? Bardzo często takie kobiety są samotne. Według badań aż 30% Brytyjek z wykształceniem wyższym skazuje się na samotność przez niezwykle wysokie wymagania. W Polsce jest podobnie – 60% wszystkich studentów to kobiety, część z nich prawdopodobnie nie znajdzie partnera długoterminowego. 

W wielu branżach kobiety pracują tak samo ciężko jak mężczyźni. Dlatego po powrocie do domu nie chcą zobaczyć skarpetek rzuconych obok kosza na pranie albo brudnych naczyń w zlewie. I wierzcie lub nie – to może być jedna z przyczyn rozpadu związku. Z roku na rok wydłuża się także lista oczekiwań wobec swojego partnera, ciężko jest wypełnić część z tych wymagań, nie wspominając o wszystkich. U mężczyzn lista od wielu lat jest ta sama – zgrabna sylwetka, miła, ładna i niegłupia. Czy to oznacza, że pozycja kobiety w społeczeństwie urosła bardziej niż można przypuszczać?

Pokolenie wchodzące obecnie w dorosłość unika ryzyka jak ognia, a rozpoczynanie nowej relacji oraz zobowiązanie się jest postrzegane jako zachowanie ryzykowne. Czy to oznacza koniec małżeństw z miłości? Związek z wyboru obecnie postrzegany jest jako pewnik a należy pamiętać, że jest to stosunkowo nowa opcja zawierania małżeństw. Teraz role swatek zastąpiły algorytmy aplikacji randkowych, może dlatego są one obecnie tak popularne?

Może ci się spodobać również