Jak się rozstać? Czy w ogóle można zrobić to dobrze?

rozwód, rozstanie, zerwanie

Zakończenie związku nigdy nie jest łatwe i nie ma znaczenia czy było to rozstanie burzliwe czy przebiegające w zgodzie. Według danych z GUS w 2017 roku na 3 zawarte małżeństwa przypadał jeden rozwód. Najczęstsze powody? Niezgodność charakterów, niewierność, picie alkoholu czy nieporozumienia na tle finansowym. Jednak gwoździem do trumny jest zazwyczaj fakt, że partnerzy przestają się wzajemnie słuchać i interesować swoimi problemami. Tylko czy do rozstania można się przygotować? W tym artykule pisaliśmy o tym, jak rozpoznać toksyczny związek. I przede wszystkim – jak się rozstać tak, aby zminimalizować ból?

Razem ale jednak osobno?

Po powrocie z pracy siedzicie obok siebie na kanapie i nie macie o czym ze sobą rozmawiać? Imprezuje się Wam też jakoś przyjemniej osobno? Nie mamy dobrych wiadomości. Jednakże w tym miejscu warto dodać, że dla zdrowia relacji obie osoby powinny umieć spędzać czas osobno, tyle, że w odpowiedniej ilości.

Rachunek zysków i strat

To bardzo trudny moment, bo jak wiadomo, księgowość niewiele ma wspólnego z uczuciami. Po jednej stronie wypisz to, co dobre między Wami a po drugiej to, co złe. Na każdej stronie podkreśl kwestie wyjątkowo pozytywne i wyjątkowo negatywne. Teraz pozostaje tylko chłodno stwierdzić co przeważa.

Zadaj sobie pytanie

Czy powód chęci rozstania jest dla Ciebie jasny? Łatwiej jest odpowiedzieć sobie na pytanie ”Dlaczego zostać?”, tutaj zazwyczaj pojawia się wyliczanka – wspólne zobowiązania, dzieci, pies, plany na wakacje. Znacznie trudniej odpowiedzieć sobie “Dlaczego odejść?”. Widzisz różnicę pomiędzy “Odeszłam bo mnie zdradził.” a “Odeszłam, ponieważ nie chcę i nie pogodzę się z jego zdradą”?

Rozdzielność majątkowa

Cóż, nieważne jak udane może być małżeństwo, tą kwestię polecamy WSZYSTKIM. Jednak jeśli dzielenie wszystkiego na pół dopiero przed Wami, to warto podejść do tego tematu jak ludzie z kulturą. Pamiętaj: ani zemsta ani ten drogi wazon nie zapełnią pustki, która pozostanie po kiedyś Ci bliskiej osobie.

Dzieci

To bardzo delikatna kwestia, bardzo ważne jest aby pamiętać, że dzieci zauważają więcej niż Ci się wydaje. Najlepszą opcją jest w tym momencie szczerość, radzimy także darować dzieciom teksty typu “Tatuś nas zostawił” albo “Mamusia nas oszukała”. Wasze rozstanie to dla nich wielka zmiana więc z miłości do nich – nie czyńcie tego bardziej bolesnym. Pamiętajcie o zapewnianiu swojej miłości wobec nich, a kwestie związane z ich wychowaniem omówcie na osobności.

Rodzina i znajomi

Kłótnie, walka, oczernianie się nawzajem i inne przepychanki nie przystoją dorosłym ludziom. Jeśli do tej pory relacje Ty – Teściowie były przyjazne to nie zaczynaj traktować ich jak najgorszych wrogów. Staraj się także nie naciskać na swoich znajomych, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek.

Zaplanuj nowy rozdział

Nie chodzi nam o snucie dalekosiężnych planów o znalezieniu miłości swojego życia albo pójściu na kurs garncarski. Pomyśl raczej o kwestiach, którymi do tej pory zajmował się Twój partner. Przegląd samochodu, robienie zakupów po pracy czy inne czynności, które do tej pory Cię nie dotyczyły od teraz zaczną.

Znajdź spokój

Nie pozwól aby złe emocje zawładnęły Twoim życiem, ponieważ zniszczą one Ciebie a nie osobę, wobec której je odczuwasz. Nie udawaj też, że nic się nie stało, bo to nieprawda. Znajdź swoje sposoby na poradzenie sobie z bólem. Dasz radę!

źródło: focus.pl

Może ci się spodobać również