Toksyczny związek – 10 znaków ostrzegawczych

rozstanie, zerwanie, smutek

Pisaliśmy już o trudnych związkach, te potrafią mocno zaangażować. Jednak toksyczne związki potrafią zniszczyć życie. Podjęcie decyzji o rozstaniu nigdy nie jest łatwe, niestety czasami bywa tak, że to będzie najlepsze wyjście dla Was obojga. Poniżej opisujemy 10 sygnałów, które powinny pomóc Ci podjąć decyzję, aby zostawić toksyczny związek za sobą.

Toksyczny związek – oznaki

Ciągła krytyka

Wiadomo, nikt nie lubi krytyki. Wiadomo także, że ta konstruktywna jest nam potrzebna w życiu, z drugiej strony partner/ka zdążył/a poznać Twoje wady, zanim związek stał się poważny. Zatem który rodzaj krytyki jest najbardziej destrukcyjny dla związku? Chodzi przede wszystkim o krytykowanie osoby i jej cech, a nie zachowań. Na przykład krytyka wyglądu. To doprowadza do pogorszenia samopoczucia i obniżenia własnej wartości. Warto przedyskutować ten problem z drugą połówką, póki nie jest za późno.

Brak szacunku

Jeśli ciągle widzisz jak on/ona przewraca oczami podczas rozmowy, lekceważy Twoje słowa i nie przejmuje się sprawami, które są dla Ciebie ważne – to bardzo zły znak. Nie da się budować zdrowej, dobrej relacji bez wzajemnego szacunku. Ważne jest także to, w jaki sposób partner mówi o Tobie podczas rozmowy z innymi ludźmi. Jeśli ciągle stawia Cię w złym świetle albo krytykuje publicznie, to zastanów się nad przyszłością Waszej relacji.

Odbijanie piłeczki

Czy na każdą swoją wypowiedź słyszysz kontrargument, nawet kiedy po prostu mówisz swoje zdanie na jakikolwiek temat? Czy kiedy próbujesz zwrócić uwagę albo poprosić o zmianę zachowania w odwecie pojawia się atak? To bardzo częsty objaw wypalenia w związku i warto jak najprędzej przegadać tę kwestię jeśli nie jest za późno. Co gorsza – jeśli widzisz, że on/ona specjalnie podaje kontrargumenty tylko po to by Cię zdenerwować jest to zwyczajnie przejaw braku szacunku.

Brak zaangażowania

Obojętność, zamykanie się w sobie, brak okazywania emocji, brak chęci do rozmowy, wychodzenie z pokoju. Jeśli te zachowania nie są Ci obce, potraktuj to jako duży znak ostrzegawczy i koniecznie znajdź podłoże takiego zachowania. Może ono mieć wiele powodów – od problemów osobistych aż po zdradę. W obu przypadkach poznanie prawdy może być nieprzyjemne, jednak nie będziesz w stanie ani przepracować zdrady, ani pomóc partnerowi bez szczerej rozmowy.

Przemoc fizyczna

Żaden człowiek zasługuje na takie traktowanie, tak samo jak nic nie usprawiedliwia osoby, która stosuje przemoc. Jeśli kiedykolwiek ktoś Cię uderzył, bądź skrzywdził w jakikolwiek inny sposób – uciekaj! Dla przypomnienia – bicie to także popychanie, szarpania i każda inna forma dotyku, która jest dla Ciebie bolesna bądź poniżająca!

Przemoc psychiczna

Manipulowanie, poniżanie, wyzwiska, zastraszanie, próba kontrolowania – tych i innych zachowań nigdy nie usprawiedliwiaj. Niestety bardzo często przemoc psychiczna przeradza się w tę fizyczną. Tutaj też jest jedno wyjście – uciekaj! Pamiętaj także, że istnieje pojęcie przemocy ekonomicznej – nikt nie ma prawa odbierać Ci pieniędzy albo ograniczać do nich dostępu!

Różne priorytety

Jedna osoba związku marzy o dzieciach i małżeństwie a druga nie ma tego w planach – to brzmi jak przepis na związek bez przyszłości. Może i przeciwieństwa się przyciągają, ale w fundamentalnych kwestiach musicie być ze sobą zgodni. To samo tyczy się waszych marzeń, planów rozwoju, docelowego miejsca zamieszkania i wielu, wielu innych kwestii.

Zaangażowanie w relację

Tu nie trzeba wiele tłumaczyć. Jeśli jedna osoba traktuje związek jak przelotną znajomość, a druga jest zaangażowana, to bez zmiany podejścia jednej ze stron związek nie ma szans wypalić. Nie staraj się za dwoje – obie osoby w związku muszą być świadome, w którą stronę on zmierza.

Zdrada

Niejednokrotnie jest to gwóźdź do trumny. W nielicznych przypadkach po ‘skoku w bok’ istnieje szansa na odbudowanie związku, ale nie oszukujmy się – jest to niewielki odsetek przypadków.

Brak wsparcia

Jeśli obie osoby w związku nie wspierają siebie nawzajem i nie wytyczają sobie nowych celów, wspólnych planów i postanowień – może dojść do wypalenia. Z psychologicznego punktu widzenia wspólne cele i plany bardzo scalają relację.

Na sam koniec bardzo chcielibyśmy napisać, w którym momencie należy odejść, ale nie ma na to złotej rady. Pamiętaj, aby postawić sobie granice i nigdy nie godzić się na przemoc. Pamiętaj także, że nie ma idealnych związków i w każdej relacji pojawiają się lepsze i gorsze chwile. Najważniejsze jest to, abyście oboje wkładali w Waszą relację tyle samo zaangażowania i miłości. Życie jest zbyt cenne, aby zmarnować je na toksyczny związek.

na podstawie www.focus.pl

Może ci się spodobać również