Jak zacząć nowe życie po rozwodzie?

po rozwodzie

Przede wszystkim pamiętaj – rozwód to NIE koniec świata! Twoje, życie po rozwodzie na pewno będzie inne, ale to wcale nie oznacza, że nie może być lepsze! Oczywiście wszystko zależy od przyczyny rozwodu, jednak postaram się udzielić Ci kilku wskazówek, które pomogą Ci stawić czoła tej sytuacji.

Pierwsze kroki po rozwodzie

Na samym początku postaraj się zaakceptować nową sytuację i zacznij od uporania się z przeszłością. Mam tu na myśli zarówno kwestie organizacyjne, jak i sferę emocjonalną Twojego życia.
Nie bój się skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli czujesz, że dzięki temu poczujesz się lepiej, nikt nie ma prawa Cię osądzać! Wiele osób podczas nagłych gonitwy myśli albo przypływu złości wspomaga się wyciszającymi tabletkami ziołowymi. I to jest ok!
Wielu osobom w ciężkich momentach życia pomaga sport. Jeśli zauważysz, że bieganie, jazda na rowerze albo jakakolwiek inna forma aktywności pomaga Ci się wyciszyć i ułożyć myśli, to rób to tak często, jak to możliwe.

Przed Tobą również kilka ważnych kwestii organizacyjnych. Na przykład decyzja, czy chcesz wrócić do nazwiska sprzed ślubu. Jeśli tak, to musisz się pośpieszyć: W ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu musisz skompletować i złożyć niezbędne dokumenty w urzędzie stanu cywilnego.
Jeśli nie podzieliliście swojego majątku w trakcie trwania sprawy rozwodowej, możecie to zrobić za pomocą umowy u notariusza (polubownie) lub sądownie. Warto nie odwlekać tego w czasie, to będzie jeden z Twoich kroków do usamodzielnienia się.

Opieka nad dziećmi

Kwestię podziału opieki powinniście mieć już prawnie zasądzoną przy rozwodzie. Ważne jest, aby oboje rodziców przestrzegało zasad i na samym początku ustaliło jasno sprecyzowany i zgodny z orzeczeniem sądu grafik, którego oboje będą przestrzegać.
Bardzo ważną kwestią jest, abyście zapewnili dzieci o swojej miłości i pod żadnym pozorem nie mieszali ich w konflikt między Wami. Ta zasada dotyczy również niewypowiadaniu się źle o drugim rodzicu, czy też jego nowym partnerze. Takim postępowaniem możecie wyrządzić krzywdę swoim dzieciom, a nie o to przecież chodzi.

Odnalezienie siebie

Do tej pory w wielu kwestiach zawsze była druga osoba, która służyła radą lub pomocą. Od tej pory musisz się usamodzielnić. Nie oznacza to oczywiście, ze nie wolno Ci prosić o pomoc, ale radzenie sobie w pojedynkę na pewno podniesie Twoją samoocenę.
Dobra organizacja może sprawić, że znajdziesz więcej czasu dla siebie. Będziesz w stanie skupić się na nowych pasjach lub powrócić do dawno porzuconego hobby. Dobrym pomysłem jest także wyznaczenie sobie jakiegoś celu bądź marzenia do zrealizowania. To bez wątpienia doda Ci energii do działania!

Nowy związek po rozwodzie

Pamiętaj – nie szukaj miłości na siłę! Najpierw przepracuj to, co już za Tobą i szukaj nowego związku, dopiero gdy poczujesz, że nadszedł na to czas. Jeśli masz dzieci z poprzedniego małżeństwa, to pamiętaj, aby stopniowo poznawały nową osobę, która może na stałe zagościć w ich życiu. Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poznały tę osobę na neutralnym gruncie. Co więcej, uważam, że dzieci powinny zaakceptować tę osobę, zanim się z nią zwiążesz.

Więcej na temat rozstania znajdziesz w tym artykule.

Może ci się spodobać również

2 Replies to “Jak zacząć nowe życie po rozwodzie?”

  1. Myślę, że rozwód który następuje to po prostu błąd w życiu, szybko można często dociec do tego, że to nie nasza wina, a obwinia się o to dawnego współmażonka co nie pomaga. Myślę, że warto wtedy odpocząć dłuższy czas, żeby poznać z czasem tą jednak wymarzoną osobę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *