Zasady udanego związku – Nie zapominaj o asertywności

zasady udanego związku

Więcej porad znajdziesz tutaj: 10 zasad udanego związku

Kompromisy są bez wątpienia podstawą każdego, udanego związku. Pamiętaj jednak, aby nie ustępować w kwestiach dla Ciebie ważnych albo łączących się z Twoją historią czy charakterem. Unikanie konfliktu nie zawsze wychodzi na dobre. Kiedy musisz zawalczyć o siebie, zasady udanego związku schodzą na drugi plan.

Małe kroczki

Jeśli przez wiele lat byłeś/aś uległy/a wobec swojej drugiej połówki to stawianie na swoim najprawdopodobniej nie przyjdzie Ci łatwo. Sugeruję użycie metody małych kroków – zacznij od niewielkich spraw, a obrona tych większych przyjdzie Ci z czasem łatwiej. Pamiętaj, aby dyskusję opierać na argumentach i zawsze prowadzić ją w sposób kulturalny. W momencie, kiedy się sprzeciwiasz zachowuj spokój i powagę. Nie traktuj stawiania na swoim jak wyzwania, wdrażaj się w ten proces powoli.

Nie od razu Rzym zbudowano

Pewnie nie chcesz tego usłyszeć ale… musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli w Waszym związku ma miejsce nierówny podział obowiązków to zawsze jedna osoba będzie czuła się przemęczona i niedoceniona. Spokojnie wytłumacz partnerowi, jak ciężko jest Ci pogodzić pracę z utrzymaniem domu i opieką nad dziećmi. Określ obowiązki, które powinien przejąć i tego się trzymaj. Pamiętaj, aby nie złamać danego słowa, nawet jeśli będzie to ciężkie. Ważne jest także, aby Twoje czyny nie wynikały z chęci uprzykrzenia życia partnerowi ale z potrzeby znalezienia czasu dla siebie.

Nie słuchaj 'dobrych rad’

Pamiętaj, że każdy udziela Ci rad na podstawie swoich doświadczeń i wniosków wyniesionych ze swoich relacji. A przecież nikt nie zna tak dobrze Ciebie i Waszego związku niż Ty. To, co sprawdzi się w jednym przypadku w drugim może wyrządzić potężne szkody. Sam/a wiesz najlepiej jaka będzie reakcja Twojego partnera. Jeśli usłyszysz jakąś radę spójrz na nią przez pryzmat własnych doświadczeń. Nawet przeczytane tutaj zasady udanego związku powinieneś/powinnaś traktować jako wskazówkę a nie jedyną dobrą wytyczną.

Artykuł powstał na podstawie książki “100 zasad udanego związku” autorstwa Harriet Lerner. Serdecznie zachęcamy do lektury tego poradnika, tam znajdziecie jeszcze więcej praktycznych porad.

Może ci się spodobać również

2 Replies to “Zasady udanego związku – Nie zapominaj o asertywności”

  1. Budowanie związku małymi kroczkami jest bardzo ważne. Robiąc coś na szybko nie ma sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *