4 typy teściowych

młoda dziewczyna i starsza pani

Mama naszej drugiej połówki często ma większy wpływ na nasze życie niż może się z pozoru. W tym artykule omówię najczęściej występujące typy teściowych oraz postaram się podpowiedzieć jak sobie z nimi poradzić.

Mamusia

Ten typ teściowej wie co jest najlepsze dla jej dziecka i (zazwyczaj) nie jesteś to Ty. W tym przypadku na pierwszy rzut oka widać syndrom nieodciętej pępowiny. Jej najczęstsze objawy to 3 telefony dziennie z pytaniami co robi i gdzie jest jej synek/córeczka, krytykowanie Ciebie (często w Twojej obecności) i ogólna wszechwiedza na każdy temat dotyczący jej dziecka. Jeśli zauważysz te symptomy u mamy Twojej partnerki bądź partnera to wierz mi – nie będzie lekko. Nie mamy rady na taką teściową, módl się, żeby Cię polubiła…

Najlepsza babcia

Ujawnia się, gdy w Waszym związku pojawi się dziecko. Wtedy dowiadujesz się, że kiedyś wychowywało się inaczej, źle kąpiesz i źle karmisz i generalnie żaden z Ciebie rodzic. Takie babcie często lekceważą Twoje prośby, na przykład, aby nie dawać dziecku soku tylko wodę. Może też zdarzyć Ci się usłyszeć, że ‘Piotruś je tylko obrane jabłuszka’ – czy to sugestia, że lepiej zna Twoje dziecko? Najgorszym z możliwych zachowań jest krytykowanie mamy/taty przez babcie przy wnukach. Rady? Szczera rozmowa a w ostateczności ograniczanie kontaktu z babcią. Wiem, że to radykalne rozwiązanie, ale pamiętaj – nikt nie ma prawa wychowywać Twoich dzieci za Ciebie.

Plująca jadem

Znacie ten kawał? „Lekarz kazał nacierać się jadem żmii to niech teściowa napluje” Taka teściowa to trudny orzech do zgryzienia. Wszystko jest nie takie: obiad niedobry, mieszkanie źle urządzone i za mało czyste, dzieci za bardzo rozrabiają a ten Twój mąż/Twoja żona to jakaś porażka. Nasza rada – nie próbuj dogodzić takiej osobie, bo zwyczajnie się nie da. Skup się na swoim życiu i czerp z niego co najlepsze. Pamiętaj, że takie negatywne emocje wpływają na osobę, która je odczuwa.

Równa babka

Dobra teściowa to zazwyczaj osoba, która jest aktywna, ma własne życie i potrafi się nim cieszyć. Zawsze możecie na nią liczyć i macie pewność, że nie jesteście przez nią oceniani czy krytykowani. Niedzielne obiady wtedy stają się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Na szczęście jest bardzo dużo takich osób, jednak mimo wszystko pamiętaj – taka teściowa to skarb, o który trzeba dbać!

A ty znasz inne typy teściowych? Podziel się w komentarzu!
P.S. W tym artykule poruszamy także temat, jak zachowywać się wobec ex-teściowej.

Może ci się spodobać również