Jakie są orientacje seksualne?

orientacje seksualne

Wszystkie kolory tęczy

Co chwilę słyszymy o nowych trendach w randkowaniu, nowych orientacjach seksualnych i nowych… płciach. Na naszych profilach w mediach społecznościowych od jakiegoś czasu wyjaśniamy nowe pojęcia ze Słownika Randkowego, więc jeśli terminy takie jak zombieing czy lovebombing są Ci obce, odsyłamy Cię na naszego Facebooka i Instagrama. Temat ilości płci postanowiliśmy przemilczeć – ta kwestia wydaje nam się dość oczywista. W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć, na czym polegają różne orientacje seksualne i rozwiać kilka mitów na ich temat. Czym w ogóle jest seksualność? Według najpopularniejszej encyklopedii internetowej jest „wrodzoną, naturalną funkcją organizmu ludzkiego i jednym z zasadniczych czynników motywujących do podejmowania więzi i kontaktów interpersonalnych, mającym wymiar biologiczny, psychiczny, społeczno-kulturowy i hedonistyczny. Seksualny potencjał fizjologiczny człowieka ulega kształtowaniu przez doświadczenia życiowe”. Z tej definicji wynika zatem, że nasza seksualność może ulec zmianie.

7 orientacji seksualnych

  • Heteroseksualizm – Trwały, erotyczny pociąg do osoby płci przeciwnej. Jeśli osobie heteroseksualnej zdarzają się fantazje seksu z osobą tej samej płci, to nie oznacza, że jest osobą homoseksualną.
  • Homoseksualizm – Trwały, erotyczny pociąg do osoby o tej samej płci. Do osób zaliczających się do tej grupy należą geje oraz lesbijki.
  • Biseksualizm – Oznacza pociąg zarówno do osób przeciwnej jak i tej samej płci. Czasem zdarza się, że kontakty z jedną z płci są sporadyczne. Na przykład kobieta preferuje stałe relacje z mężczyznami, jednak zdarzają się jej sporadyczne stosunki seksualne z kobietami.
  • Demiseksualizm – Odczuwanie pociągu seksualnego do danej osoby (kobiety lub mężczyzny) jedynie w przypadku nawiązania silnej więzi emocjonalnej z nią. Nazwa demiseksualizm wzięła się od „demi”, czyli pół, gdyż osoby demiseksualne są uważane za w połowie seksualne i aseksualne.
  • Panseksualizm – („Pan” z greckiego „wszystko”) Polega na odczuwaniu pociągu seksualnego do osoby, niezależnie od jej płci. W związku z tym osoba panseksualna może stworzyć relację (także seksualną) z kobietą, mężczyzną jak i z osobą transseksualną. Dla osób panseksualnych ważne jest nawiązanie relacji także na poziomie emocjonalnym.
  • Poliamoria – Związek miłosny, polegający na kontaktach seksualnych z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Nazwa poliamoria wzięła się z języka greckiego – „poli” (wiele) i łacińskiego „amor” (miłość). Wielokrotnie ten termin jest mylony z ciągłym zdradzaniem swoich partnerów, jednak w związku poliamorycznym wszystkie osoby są świadome upodobań partnera/partnerki i wiedzą o innych kontaktach seksualnych. 
  • Aseksualizm –  Oznacza całkowity brak pociągu seksualnego do osób obu płci. Osoby aseksualne można podzielić na dwie grupy – osoby, które w ogóle nie odczuwają potrzeby bliskości z drugim człowiekiem, oraz na takie, które ją odczuwają (potrzeba przytulenia czy pocałunków) jednak nie chcą mieć z nią relacji seksualnej.

Osoby niebędące pewne swojej orientacji mogą wykonać test, który pomoże im lepiej zrozumieć swoją seksualność. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ‘Test na orientacje seksualne wg skali Kinseya’.

Może ci się spodobać również