poetess
poetess
  10 sierpnia 2008 (pierwszy post)
Witam :and:
Jak wyżej, temat o filozofii.
Filozofia, jak zapewne większości wiadomo, to najprościej mówiąc poszukiwanie, umiłowanie mądrości. Pojęcie to dotyczy zarówno nauki, religi, poglądów jak i wielu ideologii.
Tak bez żadnych podzialow kilka najczęsciej zadawnych pytan filozoficznych:
- Czy istnieją granice poznania świata?
- Kim jest człowiek i jaka jest jego rola we wszechświecie?
- Czym jest dobro, a czym zło?
- Czym powinno się wytyczać zasady i normy moralnego postępowania?
- Czy istnieje Bóg?

No i to właściwie są pytania do tematu, pofilozofujmy trochę ( oczywiscie oczekuje jakiś argumentów, a nie tylko odp. typu "tak" lub "nie" )
Tyle,
pozdrawiam :and:
666kamilka666
666kamilka666
  10 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: Ja byłem niegrzeczny

Co Ty robiłeś kiedy miałeś 9 lat?!

Dragonnn
Dragonnn: sama sie spytaj go czy bezczelne czy nie :)

Nie muszę się go pytać. To jest logiczne, Bó zachował się jak Hitler, kiedy zrobił swoisty burdel i kazał tam się rozmnażać wszytskim o aryjskiej urodzie.

Dragonnn
Dragonnn: dlatego nie chodze do koscila juz :) znaczy przestalem chodzic. :) wole sam interpretowac to co w biblie pisza

Właśnie ;-)

Dragonnn
Dragonnn: a widzialas jak wygladalo slub?? nie :) wiec nie wkrecaj mi tu. chodzi o kilka tys lat temu. Czy byl slub czy nie??

kilka tysięcy? 2041 lat temu narodził się Chrystus dopiero :) [dobrze wyliczyłam?] A poza tym, jak Herod robił spis ludności, to było tam coś o rodzinach, więc musieli mieć jakieś swoje "rytuały".

Dragonnn
Dragonnn: nie byli wcale homo sapien tylko normalny czlowiek

Homo Sapiens to normalny człowiek właśnie ;)

Poza tym, często "gdzie nauka nie może tam religię się pośle" ;)
Qbkens
Posty: 23492 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 20
Qbkens
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Nieprawda. Kościół się zmienia. Kiedys nie musiałes dawać pieniędzy, kościół to była budka z desek, teraz upiększają "dla Boga", kiedyś mówiono, że wiele rzeczy to grzech, teraz to norma, jak np. transfuzja krwi, operacje na otwaartym sercu, podawanie leków, magia (a magia to przecież dziś ziołolecznictwo), kiedyś śmiech był grzechem(!) (z filmu, którego nie pamiętam nazwy, abyło w nim o księdze z zatrutymi stronnicami, akcja działa się w klasztorze ). (przeparaszam, ale nie przypomnę sobie więcej przykładów...)

Pismo Święte sie nie zmienia, ewentualnie jego interpretacja (w złej lub dobrej wierze) kościól jest instytucją więc ma prawo się zmieniać. Nie ma przymusu dawania na tace.

RexMundi
RexMundi: człowiek który by pojął wszystko .. byłby Bogiem

no właśnie więc jest ograniczony

RexMundi
RexMundi: le wiem..że odpowiedz istnieje ..tylko że nie jestem gotowy na to ani Ja ani świat ...

No właśnie sam przyznałeś, ze masz ograniczoną zdolność postrzegania świata :)

RexMundi
RexMundi: zdziwiłbyś się ..ile razy zmieniało sie tio co jest tam napisane.. samych ewangeli jest przeciez. z 20 -30 .. kościół wuybrał te..które my najbardziej odpowiadały

Nie znam się na teologi, aczkolwiek raczej obecne Pismo Święte zostało uformowane wieki temu

Konto usunięte
Konto usunięte: Lekkie i ciężkie..hmm... I czym jest określone które to które? Dekalogiem? Zgoda. Czymś jeszcze?

Nie wiem czym, w sumie sam nie wiem jaki grzech popełniam, oprócz kilku. Nie wiem czy jest jakiś spis grzechów cieżkich, tu chyba chodzi o wyczucie i z pewnością wskazówki są w Bibli

Konto usunięte
Konto usunięte: nawet tego tak nie zrozumiałam :).

:)

Dragonnn
Dragonnn: Wypowiadanie swoich grzechow powinno byc bezposrednio do Boga o ile z nim ktos rozmawia w ogole. Takie moje zdanie. Moze i jestem grzesznikiem ale za to nie zabilem kogos nigdy w zyciu, pomagam biednych (sam zylem w biedach na Madagaskarze) i tylko Bog bedzie oceniac czy zasluzylem czy nie.

Nie uważasz, że gdyby była możliwość spowiedzi tylko przed Bogiem to każdy by w niego z łatwością uwierzył, a Bóg nie powiedział, ze uwierzenie w Niego to prosta sprawa. Można też usprawiedliwić instytucję spowiedzi tym, że grzeszysz wobec bliźniego wiec bliźniemu winieneś się wyspowiadać. Moze też chodzi w spowiedzi o okazanie pokory, takie jakby upodlenie, przeszycie wstydem, szczere żałowanie za grzechy.
Dragonnn
Dragonnn
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Skąd się wziął Bóg? Był zawsze?

wedlug biblii Bog niby juz sobie byl i plynal... wiecej nie wiem skad sie wzial ^^

Konto usunięte
Konto usunięte: Podobno wszystko ma jakiś początek..Jakieś teorie?

tak jak napisalem w poprzednym poscie moze wszystko mial poczatek ale nie wiemy dokladnie ktora teoria jest prawdziwa: czy wybuch i swiat powstal i bakteriami i mikrobami i potem malpy i homo sapien??? czy to ze Bog wlasnymi slowami stworzyl swiat i czlowieka :) nie mam tyle mocy by o tym pomyslec... nie jestesmy bogami przeciez :P owszem moze malymi bogami ale to nie wystarczy. We dont have power to think about that
666kamilka666
666kamilka666
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Podobno wszystko ma jakiś początek..Jakieś teorie?

Wiele.
Bóg
Wielki Wybuch.
Ja uważam, żeto z tym wielkim wybuchem by było dobre ;d

RexMundi
RexMundi: ale w taki więc sposób..od samego początku grzeszona..i biblia o tym.. nie pisze.. bo przecież ..była Adam i Ewa.. mieli dzieci i co dalej ? krzyżowali się z małpami

Przecież księciunia mówią, że nie można brać słów Biblii dosłownie ;) ;p.
Może Bóg sobie poten dotworzył kilkuset ludziów na całym świecie? Nie wiem, dla mnie większość co piszą w tej Bliblii się przysłowiowej kupy nie trzyma.

RexMundi
RexMundi: i obojętność dobrych ludzi

i wiele innych rzeczy których wymienianie zajęłoby nam wieki ;-)
Qbkens
Posty: 23492 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 20
Qbkens
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Skąd się wziął Bóg? Był zawsze?

Nie wiem co o tym mówi Pismo Święte bo tylko na tym można się tu opierać. W modlitwie jest taki fragment "...zrodzony a nie stworzony" interpretacji zapewne jest wiele
666kamilka666
666kamilka666
  10 sierpnia 2008
Qbkens
Qbkens: Pismo Święte sie nie zmienia, ewentualnie jego interpretacja (w złej lub dobrej wierze) kościól jest instytucją więc ma prawo się zmieniać. Nie ma przymusu dawania na tace.

Nie ma przymusu, ale książa tak wszytsko interpretują ze wychodzi na to, że jak dasz to Bóg pobłażliwiej na Ciebie spojrzy.

Nie piszę że Pismo się zmienia, piszę że Kościół i wiara.

Qbkens
Qbkens: Nie wiem czym, w sumie sam nie wiem jaki grzech popełniam, oprócz kilku. Nie wiem czy jest jakiś spis grzechów cieżkich, tu chyba chodzi o wyczucie i z pewnością wskazówki są w Bibli

Jak szłam do 1Komuni to z tyłu w ksiązeczce były takie pytania jakie trzeba sobie zadać, i było tam np. "czy modlisz sie rano czy wieczorem? Czy przystępujesz co tydzien do komunii świętej? Czy kłamiesz?"
To ja klęczałam z tą książeczką i wymieniałam po kolei co robiłam ;-).

Qbkens
Qbkens: Moze też chodzi w spowiedzi o okazanie pokory, takie jakby upodlenie, przeszycie wstydem, szczere żałowanie za grzechy.

jest religia, w której nie spowiadasz sie księdzu, ale wchodzisz do Kościoła, i nieważne ile jest ludzi, na głos mówisz swoje grzechy :tak:
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  10 sierpnia 2008
Dragonnn
Dragonnn: chodzi o kilka tys lat temu.

wtedu oddawono pokłony słońcu wodzie .. i zwierzętom ..
nikt nie wiedział co to BÓG
a ślub.. ?? czy ślub z czasem nie ewoluował ?
zawsze był taki jak jest teraz ? Nie
kiedyś ślubem mogło być zwykłe piknięcie pałką w skała ogłaszając tym samym .. że ta
półmałpa to moja samica

Konto usunięte
Konto usunięte: Skąd się wziął Bóg?

Kosmici Stworzyli nam Stwórce absolutnego ..tym samym zatajając nam swoją obecność :tak:
a tak poważnie.. to skąd jest Bóg ... nieskończoność działa w obydwie strony
Bóg był jest i będzie

Konto usunięte
Konto usunięte: To tylko wewnetrzne, miedzyludzkie ustalenia, że w danym odłamie religi ksiądz może mieć dzieci lub nie.

jednak.. nie jak to się ma do tego co głosi kościół ..
więc.. ogólnie ..wszystko .. w co wierzymy jest naszym ogólnym miedzyli\udzkim .. społecznym ustaleniem..
dlatego.. w Holandii geje biorą slub..a W Polsce.. Gej.. jest tematem tabu
...Ignorance is bliss...
Dragonnn
Dragonnn
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: kilka tysięcy? 2041 lat temu narodził się Chrystus dopiero :) [dobrze wyliczyłam?] A poza tym, jak Herod robił spis ludności, to było tam coś o rodzinach, więc musieli mieć jakieś swoje "rytuały".

jeszcze przed jezusem :) powiedzmy kilka tys lat przed Jezusem. Moze byly to rytualy ale tam nie powiedzono ze miec dziecko przed wlasnie slubem jest grzechem.

Dlatego ze ludzi sie kochaja potem wpadna i juz slub?? zeby odkupic swoich grzechow??? gdzie tu odkupic. nie da sie odkupic. Tak samo wezmiesz piasek w rece i rzucasz na ziemie to nie nadarzasz ich zlapac.

Konto usunięte
Konto usunięte: Homo Sapiens to normalny człowiek właśnie ;)

no tak ale jesli w strone biblii sie wezmiemy to tam nie pisal ze byl 1 pierwotny homo sapien ktory dali nazwe. Nie pamietam juz ale ze niby byl nia kobieta lol

Qbkens
Qbkens: Moze też chodzi w spowiedzi o okazanie pokory, takie jakby upodlenie, przeszycie wstydem, szczere żałowanie za grzechy.

powiem swoim grzechom Bogu i tyle. :) nie bede sie wypowiadac przed czlowiekiem.
666kamilka666
666kamilka666
  10 sierpnia 2008
Qbkens
Qbkens: W modlitwie jest taki fragment "...zrodzony a nie stworzony" interpretacji zapewne jest wiele

Z czego/kogo sie zrodził w takim razie?
Jest tyle niedociagnięć, niedopowiedzeń w Biblii, w całej naszej wierze, że trudno wierzyć bez żadnych wątpliwości.
poetess
poetess
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: tak jak napisalem w poprzednym poscie moze wszystko mial poczatek ale nie wiemy dokladnie ktora teoria jest prawdziwa: czy wybuch i swiat powstal i bakteriami i mikrobami i potem malpy i homo sapien??? czy to ze Bog wlasnymi slowami stworzyl swiat i czlowieka :) nie mam tyle mocy by o tym pomyslec... nie jestesmy bogami przeciez :P owszem moze malymi bogami ale to nie wystarczy. We dont have power to think about that

Zakladajac wielki wybuch, to co go spowodowało. Skad sie wziely atomy, bakterie?

Konto usunięte
Konto usunięte: Ja uważam, żeto z tym wielkim wybuchem by było dobre ;d

Skad wzial sie wielki wybuch? Skad w ogole wziela sie jakakolwiek materia lub nawet pusta przestrzeń?
Qbkens
Qbkens: Nie wiem co o tym mówi Pismo Święte bo tylko na tym można się tu opierać. W modlitwie jest taki fragment "...zrodzony a nie stworzony" interpretacji zapewne jest wiele

Kubuś, pytam co Ty o tym sądzisz, a nie czy istnieje na to odpowiedz w Pismie Swietym.
poetess
poetess
  10 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: kiedyś ślubem mogło być zwykłe piknięcie pałką w skała ogłaszając tym samym .. że ta półmałpa to moja samica

:mrgreen:
rexMundi
rexMundi: jednak.. nie jak to się ma do tego co głosi kościół .. więc.. ogólnie ..wszystko .. w co wierzymy jest naszym ogólnym miedzyli\udzkim .. społecznym ustaleniem.. dlatego.. w Holandii geje biorą slub..a W Polsce.. Gej.. jest tematem tabu
Dokladnie na to wychodzi, dlatego mowie, że wiara powinna być wolna, a nie ograniczana przez bezsensowne obrzędy ustalenia i uprzedzenia.
Dragonnn
Dragonnn
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Zakladajac wielki wybuch, to co go spowodowało. Skad sie wziely atomy, bakterie?

pytanie jest jaki byl przyczyna ze byl wielki wybuch. Naukowcy mowili ze gwiazda ktora umiera i wybucha. Stad sie niby wziely bacterie bo temperatura umozliwia na ewolucje bakterii. A poza tym nie pytaj sie mnie bo nie wiem :lol2: A Archimeda i Pytagores czy nie wytlumacza bo juz nie zyja hahaha.
666kamilka666
666kamilka666
  10 sierpnia 2008
Dragonnn
Dragonnn: jeszcze przed jezusem :) powiedzmy kilka tys lat przed Jezusem. Moze byly to rytualy ale tam nie powiedzono ze miec dziecko przed wlasnie slubem jest grzechem.

Kilka tysięcy lat przed Jezusem nie wierzno w Boga, tylko w Zeusa Albo Jowisza ;)

Dragonnn
Dragonnn: Dlatego ze ludzi sie kochaja potem wpadna i juz slub?? zeby odkupic swoich grzechow??? gdzie tu odkupic. nie da sie odkupic. Tak samo wezmiesz piasek w rece i rzucasz na ziemie to nie nadarzasz ich zlapac.

Nie rozumiem co tutaj piszesz, do czego to się tyczy :woot:

Dragonnn
Dragonnn: no tak ale jesli w strone biblii sie wezmiemy to tam nie pisal ze byl 1 pierwotny homo sapien ktory dali nazwe. Nie pamietam juz ale ze niby byl nia kobieta lol

Tego też nie rozumiem :mrgreen:
Qbkens
Posty: 23492 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 20
Qbkens
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Nie ma przymusu, ale książa tak wszytsko interpretują ze wychodzi na to, że jak dasz to Bóg pobłażliwiej na Ciebie spojrzy. Nie piszę że Pismo się zmienia, piszę że Kościół i wiara.

Skoro dajesz coś dobrowolnie to znaczy, że popełniasz dobry uczynek, jeśli nie dasz na tace to nie popełniasz ani grzechu ani dobrego uczynku- tak mi sie wydaje

Konto usunięte
Konto usunięte: Jak szłam do 1Komuni to z tyłu w ksiązeczce były takie pytania jakie trzeba sobie zadać, i było tam np. "czy modlisz sie rano czy wieczorem? Czy przystępujesz co tydzien do komunii świętej? Czy kłamiesz?" To ja klęczałam z tą książeczką i wymieniałam po kolei co robiłam ;-).

Wiesz, 7,8 letnie dziecko nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego poczucia zła i dobra. Aczkolwiek taki sposób na spowiedź jest moim zdaniem niepotrzebny

Konto usunięte
Konto usunięte: est religia, w której nie spowiadasz sie księdzu, ale wchodzisz do Kościoła, i nieważne ile jest ludzi, na głos mówisz swoje grzechy

Więc cieszmy się, ze spowiadamy się tylko jednej osobie a nie setce. To by był wstyd i pokuta zarazem :)

Dragonnn
Dragonnn: powiem swoim grzechom Bogu i tyle. :) nie bede sie wypowiadac przed czlowiekiem.

Jak uważasz, wszak masz wolną wolę
666kamilka666
666kamilka666
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Skad wzial sie wielki wybuch? Skad w ogole wziela sie jakakolwiek materia lub nawet pusta przestrzeń?

Przez miliardy lat sie kształtowała, przecież wiemy że jest wiele galaktyk, wiele "czarnych dziur", jeśli z naszej strony można w nie wpaśc, to może i z tamtej strony coś wleciało do nas? Nie wiemy co tam może być...
Poza tym nie lubię fizyki, to o galaktyce się nie wypowiadam.
Lubię biologię, ale nie jestem wybitnym naukowcem żeby wymyślać teorie ;).
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.