poetess
poetess
  10 sierpnia 2008 (pierwszy post)
Witam :and:
Jak wyżej, temat o filozofii.
Filozofia, jak zapewne większości wiadomo, to najprościej mówiąc poszukiwanie, umiłowanie mądrości. Pojęcie to dotyczy zarówno nauki, religi, poglądów jak i wielu ideologii.
Tak bez żadnych podzialow kilka najczęsciej zadawnych pytan filozoficznych:
- Czy istnieją granice poznania świata?
- Kim jest człowiek i jaka jest jego rola we wszechświecie?
- Czym jest dobro, a czym zło?
- Czym powinno się wytyczać zasady i normy moralnego postępowania?
- Czy istnieje Bóg?

No i to właściwie są pytania do tematu, pofilozofujmy trochę ( oczywiscie oczekuje jakiś argumentów, a nie tylko odp. typu "tak" lub "nie" )
Tyle,
pozdrawiam :and:
pauline321
pauline321
  10 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: roztańczonym pyłem tego świata


poeta :crylol:
Qbkens
Posty: 23492 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 20
Qbkens
  10 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: właśnie człowieka nie powinno nic ograniczać

Ja jestem ograniczony, z natury człowiek jest ograniczony, są rzeczy których nigdy nie będzie mógł pojąć. Tą ułomność wpisał nam Bóg. Jeśli ktoś twierdzi, ze zdolność ludzka do poznania świta jest nieograniczona to tak samo jakby twierdził iż nasz umysł, nasze zdolności analizowania są doskonałe, a tak nie jest.
poetess
poetess
  10 sierpnia 2008
Qbkens
Qbkens: Hmm, ciężkie pytanie, są to najdoskonalsze przeciwieństwa, zawsze będą istnieć. Są to tak podstawowe definicje ale tak trudne do jednoznacznego zdefiniowania, że każdy człowiek ma inne postrzeganie na to co jest dobre a co złe. Teraz może jako katolik, otóż dobro to wszystko to co nie jest grzechem a to zostało opisane w Bibli :)

czyli sex bez zawarcia malzenstwa jest złem :ninja:
Qbkens
Posty: 23492 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 20
Qbkens
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: czyli sex bez zawarcia malzenstwa jest złem

No ba, ofcourse, naturlich itp :tak:
Nie odpowiedziałaś na pytania :jezyk2:
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: poeta

Albin poeta

Qbkens
Qbkens: Jeśli ktoś twierdzi, ze zdolność ludzka do poznania świta jest nieograniczona t

jest nieograniczona... uczymy się ..dązymy..by poznawac wiecej..
jakby człowiek był ograniczony.. to nadal..byśmy mieszkali w jaskiniach a na podryw chodzili z pałką

Qbkens
Qbkens: to tak samo jakby twierdził iż nasz umysł, nasze zdolności analizowania są doskonałe, a tak nie jest.

człowiek nie jest doskonały..ani żadna z jago części..
no moja to nie jest porównanie odpowiednie..

bycie ograniczonym lub nie..to nie to samo co bycie doskonałym lub nie
...Ignorance is bliss...
poetess
poetess
  10 sierpnia 2008
Dragonnn
Dragonnn: bo sam swiat chyba sie nie stworzyl co??? to juz nie filozofia tylko religia :) poszlas daleko od tematu juz

Nie poszlam za daleko tematu ( antropologia religijna to czesc filozofii )... :and:
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: czyli sex bez zawarcia malzenstwa jest złem

sex dla czystej przyjemności z kimś kogo nie kochamy .. jest grzechem..
seks z miłości.. do partnera.. nie
...Ignorance is bliss...
poetess
poetess
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: - Czy istnieją granice poznania świata? - Kim jest człowiek i jaka jest jego rola we wszechświecie? - Czym jest dobro, a czym zło? - Czym powinno się wytyczać zasady i normy moralnego postępowania? - Czy istnieje Bóg?

- Nie istnieją dlatego, bo świat cały czas się rozwija ( czesto to my napędzaymy jego rozwój), on nie stoi w miejscu, wiec zawsze bedzie cos do odkrycia.
- Nie wiem kim jestem i po co mnie stworzono.
- Nie ma dobra ani zła, to tylko ludzkie podziały, żeby łatwiej nam się żyło, żeby był jakiś porządek.
- Zdaniem ogołu społeczeństwa, jego podejścia do świata
- Nie mam na to dowodów, a wiec i nie mam logicznego argumentu. To czysta sprawa wiary.
poetess
poetess
  10 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: sex dla czystej przyjemności z kimś kogo nie kochamy .. jest grzechem.. seks z miłości.. do partnera.. nie


Wzgledem kosciola jest grzechem chyba :woot:
Dragonnn
Dragonnn
  10 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: sex dla czystej przyjemności z kimś kogo nie kochamy .. jest grzechem.. seks z miłości.. do partnera.. nie

a jest takie cos w biblii napisane??? jesli tak to poprosze o namiar. Jesli nie to lepiej sie nie odzywaj na ten temat bo moge powiedziec ze piszesz o czyms w ktorym nie masz pojecia w ogole.
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Wzgledem kosciola jest grzechem chyba

kwestia poglądów..
jak spotasz się księdza powinie właśnie odpowiedzieć tak jak ja..

bo widzisz.. świat się zmienie.. BO GO NIC NIE OGRANICZA .. i poglądy się zmeniają

kiedyś ..może sex był grzecham przed slubem..teraz Kościół wie.. jaka jest młodziez.. że sex jest obecny wszedzie.. i zmienia sie.. jego poglady na dane aspekty życia..
nawet papież nie wierzy raczej w to że po świecie chodzą same dziewice i prawiczki .. noe licząc pary zamężne

więc.. nie można ..powiedzieć .. że wszyscy są grzesznikami..
jest podział.. na grzeszących..przez sex bez zobowiązań..i na tych co robią to.. z miłości
...Ignorance is bliss...
Dragonnn
Dragonnn
  10 sierpnia 2008

przypominam ze czlowiek sklada sie z 2 czesci (duszy i cialo) a to ze cialo ma swoja potrzebe nie znaczy ze cialo tez ma zaakceptowac to co w kosciolach mowia. Nie porownaj cialo z duszem bo bardzo wiele roznia.

My nie mozemy trzymac potrzebe naszego ciala. Jesli piszesz ze sex z kobieta ktora nie kochamy jest grzechem to moge powiedziec ze Moizesz (czy jakos tak sie pisze) kochal sie z kobieta ktora nie kochal wcale i mieli z tego dziecko. A gdyby sie nie kochal z ta kobieta to byc moze bys nie byl na tej ziemi teraz.

666kamilka666
666kamilka666
  10 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: podzialow kilka najczęsciej zadawnych pytan filozoficznych: - Czy istnieją granice poznania świata? - Kim jest człowiek i jaka jest jego rola we wszechświecie? - Czym jest dobro, a czym zło? - Czym powinno się wytyczać zasady i normy moralnego postępowania? - Czy istnieje Bóg?

-A wiemy wszystko? Są granice, są rzeczy którzych człowiek nie pojmuje.
-Człowiek jest częścią wszechświata, a jego rola jest taka sama jak każdego innego stworzenia- żyć. No i oczywiście rola dodana przez nas samych- zniszczyć Ziemię ;-).
-Dobro i zło to pojęcia względne. Dobro to najczęściej rzeczy, zachowania, której nie odbiegają od norm społecznych/moralnych/kulturowych.
-Oczywiście że tak.
- Nie wiem.

Ciekawy temat ;-)
poetess
poetess
  10 sierpnia 2008
RexMundi
RexMundi: jak spotasz się księdza powinie właśnie odpowiedzieć tak jak ja.. bo widzisz.. świat się zmienie.. BO GO NIC NIE OGRANICZA .. i poglądy się zmeniają kiedyś ..może sex był grzecham przed slubem..teraz Kościół wie.. jaka jest młodziez.. że sex jest obecny wszedzie.. i zmienia sie.. jego poglady na dane aspekty życia.. nawet papież nie wierzy raczej w to że po świecie chodzą same dziewice i prawiczki .. noe licząc pary zamężne więc.. nie można ..powiedzieć .. że wszyscy są grzesznikami.. jest podział.. na grzeszących..przez sex bez zobowiązań..i na tych co robią to.. z miłości

Wiele spraw mozna tak tłumaczyć na korzyść człowieka.
Wiara się zmienia, bo zmieniają sie ludzkie poglądy, czy to nie jest bezsensu? :and:
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  10 sierpnia 2008
Dragonnn
Dragonnn: a jest takie cos w biblii napisane???

może czas napisać nowa Biblie..ery nowożytnej ..a nie opierać swoje poglądy na tekstach pisanych.. przez ludzi ..wierzących że ziemia jest płaska

Dragonnn
Dragonnn: esli nie to lepiej sie nie odzywaj

możesz mi :smoczek:
mam konstytucyjne prawo .. do pisanie i mówienie tego co chce

Dragonnn
Dragonnn: powiedziec ze piszesz o czyms w ktorym nie masz pojecia w ogole.

wyrażam swoją opinie na dany temat..
po za tym.. to co napisałem to są słowa księdza...
i chyba u każdego choć raz na religii padło pytanie do księdza.. co z seksem przed ślubem ..
...Ignorance is bliss...
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.