Pytania, które musicie sobie zadać przed ślubem

przed ślubem

Rozwody wynikają z braku ustalenia fundamentalnych kwestii i zasad przed ślubem. Zatem jakie pytania należy sobie zadać, żeby się nie zawieść? Jak już pisałam w artykule Czy ślub jest potrzebny? nie jestem przeciw małżeństwu, ale trzeba do niego podejść z rozsądkiem.

Finanse

Zaczynam od kwestii finansów, ponieważ to właśnie o nie jest najwięcej kłótni w związkach. Przed wejściem w kolejny etap związku powinniście zadać sobie następujące pytania:
Konto wspólne, osobne a może oba? Podczas podejmowania tej decyzji rozwiąże się Wam wiele innych kwestii. Jeśli każde z Was będzie miało osobne konto to, w jaki sposób będziecie prowadzić domowy budżet? Jeśli wspólne, to czy będziecie uzgadniać także budżet na przyjemności i zachcianki? Dobrym rozwiązaniem, jeśli oboje macie poczucie niezależności, to jedno konto wspólne + osobne. Wtedy na wspólne konto przelewacie określoną kwotę na opłaty i przyjemności (jak wspólne wakacje), z resztą pieniędzy robicie co chcecie.
Rozdzielność majątkowa – tak czy nie? Ten temat jest bardzo kontrowersyjny i budzi wiele niepotrzebnych emocji. Jest to kwestia jak każda inna, którą po prostu należy uzgodnić.
Jak dzielić wydatki? Ta kwestia zależy od wysokości zarobków każdego z Was. Jeśli zarabiacie podobnie to najlepiej będzie 50/50 jeśli nie – musicie się co do tego dogadać. Przy okazji ustalcie co jeśli któreś z Was chce kupić coś drogiego lub nieprzydatnego drugiej osobie.

Dzieci

Czy chcecie mieć dzieci? To jedna z istotniejszych kwestii, które KONIECZNIE należy ustalić przed ślubem, a najlepiej jeszcze wcześniej. Jeśli z czasem okaże się, że macie inne zdanie to możecie nie tylko się skrzywdzić, ale i zmarnować sobie parę ładnych lat życia.
Ile dzieci? To wbrew bardzo pozorom równie istotna kwestia, co poprzednia. Jeśli jedno z Was marzy o całej gromadce, a drugie o jednym to macie impas. Pamiętajcie, że wraz z większą ilością dzieci kobiecie pozostać aktywną zawodowo i jednocześnie rosną wydatki na życie.
Kiedy dzieci? Jeśli ona chce najpierw skupić się na nauce i karierze a później na dzieciach to na planowanie dzieci będzie czas dopiero około 30. Czy obojgu Wam pasuje taki scenariusz?
Co jeśli jedno z Was okaże się bezpłodne? Czy druga osoba będzie w stanie to zaakceptować? Czy jesteście w stanie adoptować dziecko?

Pozostałe kwestie

Obowiązki domowe – Przed ślubem powinniście razem pomieszkać przynajmniej rok, bądź dwa. Jeśli do tej pory mieszkaliście osobno lub u rodziców to prawdopodobnie tak naprawdę nie macie pojęcia jak będzie Wam się mieszkało we dwoje. Ustalcie kto gotuje, kto zmywa i kto robi pranie. Dzięki temu unikniecie wielu, wielu niepotrzebnych nerwów.

Kontakty z rodziną – To szczególnie ważne, jeśli jedno z Was nieszczególnie przepada za rodziną partnera. Jeśli będziecie mieli dzieci, to ustalcie na ile pozwolicie dziadkom rozpieszczać wnuki, a także jak radzić sobie w przypadku sprzeczek, które przecież mogą się pojawić

Zwierzęta – Ustalcie czy chcecie mieć zwierzęta i jeśli tak, to kto będzie odpowiedzialny za opiekę nad nimi.

Zapraszanie znajomych i imprezy – Ustalcie jakie macie podejście do podejmowania gości w domu i wychodzenia na wspólne imprezy. Ile wcześniej informować o zaproszeniu znajomych? Kto jest kierowcą?

Może ci się spodobać również

One Reply to “Pytania, które musicie sobie zadać przed ślubem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *