Zasady udanego związku – Gdy pojawią się dzieci

zasady udanego związku

Więcej porad znajdziesz tutaj: 10 zasad udanego związku

Gdy pojawiają się dzieci, całkowicie zmienia się dynamika związku. Macie więcej obowiązków, mniej czasu dla siebie, więcej powodów do konfliktów i spięć. Na szczęście zasady udanego związku mówią jak być dobrym rodzicem i partnerem.

Nie zapominaj o partnerze

To oczywiste, że dziecko pochłania ogromną ilość uwagi matki. Jednak, jako kobieta, postaraj się znaleźć czas dla ojca swojego dziecka. Staraj się, aby był aktywnym rodzicem, zachęcaj go aby był przy Tobie podczas karmienia i pielęgnacji malucha. Rada dla ojców – nie bójcie się mówić o swoich obawach, nie odsuwajcie się od mamy i dziecka, a przede wszystkim nie traktujcie partnerki jakby straciła cały swój seksapil!

Nie ma rodziców idealnych

Dlatego za wszelką cenę zrezygnujcie z krytyki. Te słowa szczególnie kierujemy do kobiet. Pozwól, aby Twój partner wykąpał czy przebrał dziecko bez waszego nadzoru i (przede wszystkim) 'złotych rad’. Doceniaj go i pamiętaj – nie ma osób, które idealnie wychowują swoje dzieci.

Zostając rodzicem nie przestajesz być partnerem

Zdajemy sobie sprawę, że należy poświęcić naprawdę dużo energii na to, aby znaleźć czas dla związku. Jednak uwierzcie nam – warto! Raz na jakiś czas poproście którąś z babć (jeśli oczywiście możecie) bądź zatrudnijcie opiekunkę i wyjdźcie razem na 2-3 godziny. Gdzie? To nie ma znaczenia, bylebyście przez ten czas skupili się na byciu parą. Pamiętajcie również o znalezieniu chwili w ciągu dnia tylko dla siebie samych – to ważne dla zdrowia psychicznego.

Podzielcie obowiązki po równo

O tym jak równy podział obowiązków jest ważny pisaliśmy już tutaj. Teraz, gdy obowiązków jest więcej ten podział jest równie ważny. Bardzo ważne, aby podział przebiegał sprawiedliwie i w pokojowej atmosferze. Pamiętajcie o dotrzymywaniu swoich obowiązków, oraz o nie wypełnianiu ich za kogoś – tym sposobem nic się nie zmieni.

Najczęstsze błędy i powody konfliktów

Pamiętajcie, że jako rodzice jesteście drużyną. Ustalcie zasady wychowania, których oboje będziecie przestrzegać. Nawet jeśli w czym się nie zgadzacie, to nigdy nie dyskutujcie o tym przy dziecku! W ten sposób dajecie mu pole do manipulacji Wami i naginania zasad. Dostosuj swoje metod wychowawcze do czasów, w których żyjemy – dzięki temu na pewno unikniesz wielu napięć.

Na koniec rada: nie ma ludzi, dzieci ani związków idealnych – pamiętaj o tym! Zasady udanego związku, które tutaj czytasz traktuj jak wskazówkę, a nie wyznacznik.

Artykuł powstał na podstawie książki “100 zasad udanego związku” autorstwa Harriet Lerner. Serdecznie zachęcamy do lektury tego poradnika, tam znajdziecie jeszcze więcej praktycznych porad.

Może ci się spodobać również

One Reply to “Zasady udanego związku – Gdy pojawią się dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *