Zasady udanego związku – Kłóć się jak należy

kłótnia

Więcej porad znajdziesz tutaj: 10 zasad udanego związku

Nie zawsze kłótnie są czymś złym. Często motywują oboje partnerów do poruszenia tematów, których do tej pory unikali. Oczywiście – lepiej kłótnię zastąpić poważną rozmową, jednak nie zawsze się da. Dzisiaj w naszym cyklu 'zasady udanego związku’ poruszymy temat kłótni. Jak się zatem kłócić jak należy?

Ustalcie zasady

Są słowa, które nie powinny paść nigdy i oboje doskonale o tym wiecie. Starajcie się kontrolować emocje. Nie powinniście także podczas kłótni wracać do tematów, które już między sobą wcześniej uzgodniliście. Polecamy także unikać awantur przed pójściem spać.

Nauczcie się wychodzić z kłótni

Czasami warto odpuścić i tak zacznijcie robić, gdy druga osoba łamie zasady np. zaczyna podnosić ton. Czasem, gdy napięcie między Wami zaczyna rosnąć a do awantury jest o krok – rozładuj atmosferę. Gestem, żartem, słowem, jakkolwiek. Ponadto jeśli padną słowa 'daj mi spokój’ postaraj się je uszanować – dzięki temu oboje będziecie mogli ochłonąć.

Nie odrzucaj przeprosin i ich nie oczekuj

Jeśli Twój partner proponuje rozejm – zgódź się na niego. Pamiętaj, że to nie oznacza, że Wasze problemy zostały rozwiązane. Po prostu teraz powinniście nad nimi pracować w spokojniejszej atmosferze. Ponadto nie możesz komuś kazać się przeprosić, wtedy możesz mieć pewność, że nie będzie to szczere.

Przeproś

Szczere przeprosiny są pierwszym krokiem do naprawienia relacji po kłótni. Nigdy nie przepraszaj tylko po to, aby mieć święty spokój, jeśli partner to wyczuje – straci do Ciebie zaufanie. Pamiętaj – przeprosiny, po których pada 'ale’ nie są przeprosinami!

Nie groź

Grożenie rozwodem, wyprowadzką, zerwaniem jest zachowaniem, które jasno daje partnerowi, że nie chcesz dłużej być w tym związku. Zanim wypowiesz takie słowa – mocno zastanów się czy są one prawdziwe. Naszym zdaniem nie ma od nich odwrotu. Jeśli naprawdę myślisz o rozstaniu – porozmawiaj o tym, a jeszcze wcześniej dobrze to przemyśl.

Czy Tobie często zdarza się kłócić z drugą połówką i 'wychodzić z siebie’? Czy Twoim zdaniem trudno będzie zastosować się do tych rad? Chcesz poznać jakie jeszcze są zasady udanego związku?

Artykuł powstał na podstawie książki “100 zasad udanego związku” autorstwa Harriet Lerner. Serdecznie zachęcamy do lektury tego poradnika.

Może ci się spodobać również

4 Replies to “Zasady udanego związku – Kłóć się jak należy”

  1. To ze ma sie dziecko to nieznaczy ze facet ktory z nia jest ma byc traktowany obojetnie lub wcale niezauwazany. Ja sie staram byc dobrym kochajacym facetem ale ona nietraktuje mnie powaznie.

  2. Moja kobieta jest z dzieckiem i bardzo czesto ma napady szalu zadko kiedy idzie z nia pogadac. Teraz jestem drugi raz na urlopie i to samo zrobila co ostatnio niegadamy od 4 dni. Na 4 tygodnie miesiaca 2 sa napiete klotniami.

  3. W momencie, w którym zaczynają się kłótnie, należy się rozstać. Natychmiast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *