Zasada numer 3 – Naucz się słuchać

Szczęśliwa para z balonem w kształcie serca

Dla wielu osób bardziej naturalne jest mówienie, niż słuchanie. A to właśnie dzięki wsłuchaniu się w głos i potrzeby partnera jesteśmy w stanie nie tylko zbliżyć się do siebie, ale lepiej zrozumieć jego potrzeby.

Słuchaj, zamiast udzielać rad. Często Twój partner dzieli się z Tobą jakimś problemem nie po to, aby otrzymać radę ale po prostu po to, aby zostać wysłuchanym. Zanim udzielisz wskazówki, upewnij się czy odpowiednio dobrze zrozumiałaś/zrozumiałeś istotę problemu.

Nie licytuj się na problemy. Jeśli słyszysz np. o obawie Twojej drugiej połówki przed operacją, unikaj pocieszania w stylu ‚ja też się bardzo bałam ale nie było tak źle’. Pamiętaj, że każdy mierzy emocje swoją miarą. Zamiast tego okaż wsparcie.

Wysłuchaj argumentów. Jeśli masz już jakieś stanowisko w danej sprawie, ciężko będzie Wam dojść do porozumienia. Wysłuchajcie nawzajem swoich argumentów i okażcie empatię. Jeśli ciągle unikasz jakiegoś tematu – spróbuj się z nim zmierzyć i wyjdź z inicjatywą rozmowy.

Słuchaj, ale nie pozwól się obrażać. Jeśli Twój partner w jakiś sposób obraża Cię tonem, słowami czy zachowaniem oznajmij mu, że chcesz go wysłuchać ale dopiero, gdy będzie w stanie się uspokoić i racjonalnie przedstawiać argumenty. Pamiętaj też, że wysłuchanie krytycznych uwag nie oznacza uległości.

Defensywność i emocjonalność. Te dwie kwestie nie są przyjaciółmi uważnego słuchania, ponieważ wtedy argumenty partnera nie są dla Ciebie tak zrozumiałe, jak powinny.

Poproś o pomoc i ustal granice. Jeśli masz problem ze słuchaniem, poproś o pomoc w tej kwestii, na pewno uda Wam się wypracować działania, które poprawią ten element Waszego wspólnego życia. Ponadto jeśli wiesz, że w danym momencie nie jesteś w stanie wystarczająco skupić się na słuchaniu, powiedz o tym w taktowny sposób i wspólnie poszukajcie lepszego czasu na tą rozmowę.

Poproś o bycie wysłuchanym. Czasem warto zwyczajnie poprosić o uwagę swojego partnera. Będzie to dla niej/niego sygnał, że to ma dla Ciebie duże znaczenie. Warto też podkreślić, czego konkretnie potrzebujesz od niego: wysłuchania, porady a może informacji co zrobiłaby na Twoim miejscu druga połówka.

Artykuł powstał na podstawie książki „100 zasad udanego związku” autorstwa Harriet Lerner. Serdecznie zachęcamy do lektury tego poradnika.

Może ci się spodobać również