Zasady udanego związku – Bądź serdeczny

szczęśliwa para przytula się

Więcej porad znajdziesz tutaj: 10 zasad udanego związku

Bycie miłym dla siebie nawzajem jest niesamowicie ważne! Dobra atmosfera między Wami sprzyja dobrej atmosferze związku. Kiedy Twój partner ma gorszy dzień i nie jest najmilszym człowiekiem na świecie – nie odpłacaj mu tym samym! Nie dąż do pogłębiania się konfliktu. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o zamiatanie problemów pod dywan, ale to temat na osobny artykuł. Pod tą zasadą kryje się wiele innych, mniejszych ale równie istotnych. Dzisiaj w naszym cyklu 'zasady udanego związku’ poruszymy temat bycia serdecznym. Na czym polega bycie serdecznym?

Szanuj różnice między Wami

Nie ma dwójki identycznych ludzi na świecie, którzy mieliby taką samą opinię na każdy temat. Szanujcie swoje odmienne zdanie, nauczcie się dyskutować na temat swoich poglądów. Jedno jest pewne – w związku powinniście mieć takie samo zdanie na tematy fundamentalne. Reszta ma drugorzędne znaczenie.

Bądź wsparciem w kryzysowych sytuacjach

Kiedy Twój partner ma ważny egzamin, stresującą rozmowę kwalifikacyjną czy cokolwiek, co może być źródłem stresu – staraj się poprawić mu humor, bądź zająć myśli innymi, przyjemniejszymi kwestiami.

Najpierw myśl, później mów

Dzięki temu wszelkie kłótnie będą raczej sensowną wymianą argumentów, niż awanturą, z której nic nie wyniknie. W nerwach często wypowiadamy słowa, których nie tylko nie mieliśmy na myśli, ale także żałujemy. Czy naprawdę chcesz zranić ukochaną Ci osobę w taki sposób?

Nie doszukuj się wad

W związkach z wieloletnim stażem, gdy różowe okulary już całkowicie wyblakły, znacznie łatwiej jest znaleźć wady partnera niż jego zalety. Kiedy on (lub ona) znowu zrobi coś źle, skorzystaj z proporcji 5:1 opracowanej przez Johna Gottmana. Na każdą negatywną rzecz znajdź 5 pozytywów w swoim partnerze. Jeśli nie jesteś w stanie – to czas na poważne refleksje na temat Waszej relacji.

Doceniaj za drobne rzeczy

Twój partner i Ty jesteście przekonani o wzajemnej miłości, ale czy doceniacie te drobne rzeczy, które pokochaliście w sobie na początku związku? Chwal jego (jej) poczucie humoru, umiejętności kulinarne czy dobre serce wobec innych a on (ona) z pewnością odwdzięczy się tym samym.

Pomyśl czego pragnie

Twoja druga połówka i co możesz zrobić, aby poprawić atmosferę w Waszym związku. On prosi Cię od miesiąca o zabranie tych wszystkich par butów z przejścia – zrób to! Ona już kilka razy wspominała, że trzeba zrobić porządek w piwnicy? Do dzieła!

Dotrzymuj słowa

Mam tu na myśli przede wszystkim drobne kwestie takie jak ‘jutro wyniosę śmieci’, ‘będę odkładać rzeczy na swoje miejsce’ itp. Po pierwsze – złożonej obietnicy należy dotrzymać, a po drugie – jeśli Twój partner Cię o to prosi to jest to dla niego ważne.

Wprowadzaj zmiany od razu i zacznij od siebie

Nie czekaj aż przeczytasz wszystko na temat udanego związku. Wszystko, czego się nauczysz – wprowadzaj w życie od razu. Czasem będzie wymagało wysiłku, ale jeśli zależy Ci na relacji – warto się wysilić. Nie wymagaj od swojego partnera zmian, jeśli Tobie się nie chce ich wprowadzić. Zacznij od siebie, bo jedyną osobą, którą możesz i jesteś w stanie zmienić – jesteś Ty.

Artykuł powstał na podstawie książki “100 zasad udanego związku” autorstwa Harriet Lerner. Serdecznie zachęcamy do lektury tego poradnika.

Może ci się spodobać również