Czy jestem w związku z psychopatą?

kobieta siedząca na schodach, smutek, strach, depresja, niepewność

Jedna na sto osób ma skłonności psychopatyczne (inaczej osobowość dyssocjalna). Teraz to pytanie nie brzmi tak abstrakcyjnie, prawda? Nie każda osoba z tymi skłonnościami będzie popełniać zbrodnie ale bez wątpienia związek z taką osobą nie należy do najłatwiejszych. Jak rozpoznać, że jesteś w związku z psychopatą?

Jakie wspólne cechy mają psychopaci?

  1. nieliczenie się z uczuciami innych
  2. lekceważenie norm
  3. niemożność utrzymania związków
  4. niska tolerancja frustracji i próg wyzwalania agresji
  5. niezdolność przeżywania poczucia winy i uczenia się (kary)
  6. skłonność do obwiniania innych

Osoby te posiadają także kilka pozytywnych cech:

  1. spostrzegawczość
  2. pamięć do detali
  3. umiejętność wczucia się w cudze emocje
  4. śmiałość 

Spotykając się z osobą, która posiada większość z wymienionych powyżej cech należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze te osoby są świetnymi kłamcami; kłamią często i w sposób bardzo przemyślany dlatego ciężko przyłapać je na mijaniu się z prawdą.

Na pierwszym miejscu u osoby z dysocjacją społeczną jest… ona sama. Ma ona na celu przede wszystkim wzgląd na własne dobro i dlatego za wszelką cenę będzie starać się spełnić swoje pragnienia. W związku z taką osobą musisz bardzo mocno bronić swojej niezależności i nie pozwolić aby ktoś owinął Cię wokół palca. Nie pozwól na umniejszanie Twoich sukcesów i wysiłków. Nigdy. Twoja obrona może wtedy uderzyć w mur w postaci wybuchu agresji, a jeśli to nie poskutkuje – zgrywaniem ofiary. A to wszystko po to, aby osiągnął swoje cele. I zrobi to bez skrupułów czy jakiegokolwiek poczucia winy. I jeśli myślisz, że da się to zmienić to niestety jesteś w błędzie. Związane jest to z ograniczoną aktywnością przedniej części kory zakrętu obręczy mózgu, w tym miejscu ‘powstają’ emocje. Co więcej – nawet jeśli osoba psychopatyczna odczuje poczucie winy to potrafi je bardzo sprawnie wyłączyć. Niesamowite, prawda?

Jeśli jesteś w związku z psychopatą i zastanawiasz się co dalej to niestety nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na to pytanie. Musisz samodzielnie przeanalizować cały związek i określić czy ma on szansę przetrwania i przede wszystkim – czy da Ci prawdziwe szczęście.

Więcej o bezpiecznym randkowaniu dowiesz się tutaj.

Może ci się spodobać również