Jak działają oszuści matrymonialni?

oszuści matrymonialni

Kto jest ofiarą oszusta?

Przeważnie oszuści matrymonialni biorą za cel samotne kobiety, zazwyczaj rozwódki. Oszust wie, że takie osoby odczuwają zazwyczaj potrzebę kontaktu, bliskości drugiego człowieka. Są to zazwyczaj mężczyźni o nienagannej aparycji i talentem do wczucia się w swoją rolę – potrafią miesiącami udawać kogoś, kim nie są. Potocznie mówi się o nich ‘Tulipan’ lecz nie dajcie się zwieść tą pięknie brzmiącą nazwą.

Oszuści matrymonialni – typowe oznaki

 1. Oszust będzie chciał jak najszybciej przenieść rozmowę na inny komunikator (mail, messenger, whatsapp). Dopiero tam zaczną pojawiać się pytania o kwestie takie jak pożyczka pieniędzy itp.
 2. Taka osoba nalega na spotkanie w mieszkaniu, najlepiej w Twoim.
 3. Już na początku znajomości pojawia się wyznawanie uczuć, snucie wspólnych planów itp.
 4. Oszust będzie próbował ustalić czy dobrze zarabiasz, czy masz jakieś oszczędności. Aby Cię zwieść może się chwalić swoimi finansami abyś nie miała poczucia, że chce Cię ‘naciągnąć’.
 5. Często wyraża chęć spotkania, jednak zasłania się brakiem środków na dojazd.
 6. Może się zdarzyć także, że taka osoba będzie przedstawiała Ci swoje plany biznesowe i proponować Ci wejście do spółki.
 7. Bądź wyczulona na łzawe historie o ciężkich chorobach, wypadkach czy innych zdarzeniach losowych, które mogą wymagać Twojego finansowego wsparcia.
 8. Nie poznałaś jego rodziny, przyjaciół czy znajomych, mało mówi o bliskich osobach. (Chyba, że jest wdowcem i ma córkę albo zachorowała mu matka).

Jak się ustrzec przed oszustem?

Na to nie mamy niestety uniwersalnej rady. Jedyne co Cię może uratować to Twój zdrowy rozsądek. Pamiętaj aby nie dzielić się z nikim swoim PINem do karty, nie dawać dostępu do konta i nie pożyczać pieniędzy bez umowy notarialnej. Oszuści matrymonialni są bardzo często wyrafinowani w swoim działaniu i potrafią przez bardzo długi czas nie odkrywać swoich prawdziwych zamiarów. Jeśli wiedzą, że im się to opłaci, potrafią miesiącami czekać na dobry moment rozkochując Cię w sobie i sprawiać, że jest Ci potrzebny.

Oszuści matrymonialni – najczęstsze metody:

 1. Na “amerykańskiego żołnierza” – taka osoba właśnie stacjonuje w bazie w Iraku lub Afganistanie lub właśnie wraca z misji wojskowej.
 2. Na „wdowca z dzieckiem” – istnieje też opcja rozwodnika, jednak historia wdowca mocniej chwyta za serce. Wtedy ze strony ofiary bardzo szybko pojawia się współczucie. Kiedy oszust zdobędzie nasze zaufanie przechodzi do realizacji reszty swojego planu.
 3. Na „weterana wojennego” – tutaj oszust również gra na uczuciach, snuje historie o swoim makabrycznym pobycie w obozie koncentracyjnym i walce o życie.
 4. Na “biznesmena” – Owy biznesmen jest nienagannie ubrany, zawsze elegancki, kilka razy zabrał Cię do drogiej restauracji i proponuje interes życia, chce abyś i Ty się wzbogaciła. Jedyne co musisz zrobić to powierzyć mu oszczędności swojego życia.

Na sam koniec chcielibyśmy zaznaczyć, że ofiarą oszustek matrymonialnych padają również mężczyźni i Was, Panowie również ostrzegamy przed takimi osobami. Ten artykuł jest częścią naszej serii o bezpiecznym randkowaniu.

Może ci się spodobać również