Jak sądzicie, łatwiejszy do prowadzenia będzie temat z puli 'językowe', czy 'literatura'?
Do wstępnej deklaracji wpisałam temat językowy, brzmiący:
'specyfika języka poczty elektronicznej i rozmów na żywo (chat). Przedstaw temat, analizując wybrane przykłady.'
No i właśnie, temat niby okej, niby łatwy, a jak przyszło co do czego, to 'wybranych przykładów' zabrakło.
Nie mam pomysłów, choć ogólnie temat mi się podoba.
Myślałam nad przedstawieniem specyfiki skrótów np. 'Tb', zamiast 'Tobie' etc, ale to za mało nawet do tego, by cokolwiek zacząć.
A Wy, macie jakieś pomysły?
Maturalnie. strona 5 z 5
Skoro masz pomysł podejść do tego tematu , który na bank nie będzie zbytnio wybierany , bo prawie każdy woli iść w inną stronę, to powinno być dla Ciebie pozytywnym trafem , i większą możliwością łatwiejszego zdania przy dobrym przygotowaniu wszystkiego , na bazie pomysłów podsuniętych przez osoby wcześniej wpisujące się tutaj .
Ale co Ja tu mam myśleć , podane bylo wcześniej co masz zamieścić :)
wszystkie te skróciki powstające co rusz , i różne dziwne słowa bądź pokemonowe , to po części niszczy język ojczysty. Tak uważam. No ale i tak jest to używane , niektórzy mają to w nawyku .
Temat wybrałaś trudny , dlaczego?
Pierwsze co żeby napisać prace maturalną z polaka musisz się skupić na jakich lekturach przedmiotu i podmiotu będziesz musiała się skupić. Ja nie kojarzę żadnych lektur obowiązkowych w szk. średniej o takiej tematyce:(
'specyfika języka poczty elektronicznej i rozmów na żywo (chat). Przedstaw temat, analizując wybrane przykłady.'
jeżeli już decydująco zgłosiłaś ten temat do dyrekcji to dobrze by było gdybyś poszła z tym tematem do jakieś nauczycielki od polskiego z poradą jakie książki mogłabyś wybrać z literatury obowiązkowej( ja tak właśnie zrobiłam i nauczyciel mi pomógł w 60%).
Moim zdaniem najłatwiejsze tematy i najprostsze do zrealizowania i do napisania są tematy typu" postać kobiety- matki w wybranych literaturach" bądź tematy odnoszące się do epok np. ....w epoce średniowiecza itd"
przed przystąpieniem do pisania zrób plan omawianych wydarzeń odnoszących się do kolejności lektur, oraz poszukaj w internecie wszystkich informacji , w zeszycie od polskiego , książkach, poradnikach dotyczących planu, najważniejsze wg. Ciebie podkreślaj, potem na podstawie najważniejszych podkreślonych zdań układaj wg. siebie prezentacje matur.Po napisaniu paru zdań przeczytaj z 10 razy wszystko ze zrozumieniem , czy to co napisałaś układa się w logiczny sens, no i tak do końca
A co do tego tematu wybranego przez ciebie nie wiem czy by pasowało "Ferdydurke"
Eee tam, zaraz trudny... Prościzna :)
Bo i nie muszą to być takie. Tym lepiej, komisja nie będzie znudzona już na starcie. Pamiętaj, że literatura to też strony internetowe, artykuły, książki, które nie są obowiązkowe i nawet nie mówi się o nich w szkołach (np. wpisz w Google "język czatów" i wejdź w pierwszy link, coś Ci się może przyda).
Zasadniczo, najbardziej należy się skupić na tym, że język jest coraz bardziej byle jaki, z błędami (może warto podać przykłady?), używane są skróty i akronimy, mało urozmaicony, z pokemonizmami i nieprawidłowymi użyciami wyrazów (w złym znaczeniu). Warto też chwilę poświęcić zagadnieniu emotek, wykrzykników, braku polskich znaków itd. A na koniec wysnuć wnioski, a komisja będzie wniebowzięta :)
O większości z tego, o czym tu pisałam, ktoś już wspominał, ale starałam się zebrać to jakoś w całość.
Po co wybierać tematy, które zajmują dużo czasu, tzn. ich przygotowanie, najlepiej i najłatwiej wziąć temat typu. "Motyw wędrówki" --> można tutaj rozumieć sens dosłowny jak i metaforyczny. Jest sporo przykładów na ten temat raz, dwa praca jest a potem 100% na maturze.
Co do tych dwóch tematów... to już lepiej literaturę, w sumie... język to ciężka sprawa ;)