Zasady udanego związku – Zmniejsz dystans

para łapiąca się za ręce, dystans w związku

Więcej porad znajdziesz tutaj: 10 zasad udanego związku

Dla każdego z nas bliskość oznacza co innego i każdy tą potrzebę bliskości odczuwa mocniej lub słabiej. Niezwykle ważne jest, aby nie próbować przyciągnąć swojego partnera do siebie siłą, ponieważ efekt będzie odwrotny do zamierzonego. W 4 części cyklu 'zasady udanego związku’ doradzamy jak zmniejszyć dystans i czy zawsze jest to konieczne.

Każdy ma inną potrzebę bliskości

Jeśli w Waszym związku nie dzieję się nic złego, a Ty masz wrażenie, że Twój partner się od Ciebie oddala to prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że potrzebuje mniej bliskości od Ciebie. Jeśli urzekły Cię w nim/niej cechy takie jak indywidualizm i umiejętność chodzenia własnymi ścieżkami – to po co chcesz to zmieniać?

Gdy zauważysz, że Twoja druga połówka oddala się od Ciebie to zamiast narzekać, że nie spędzacie wspólnie czasu i nie rozmawiacie ze sobą, to zaplanuj wspólny czas i sam/sama zacznij rozmawiać. Jednocześnie nie zapominaj o tym, że każdy ma prawo do własnej przestrzeni.

Co zwiększa dystans?

Pamiętaj, że smartfony są świetnymi budowniczymi dystansu. Postaraj się czasem odłożyć telefon na bok i skupić się wyłącznie na swoim partnerze. Ustalcie czas, w którym telefony lądują w kieszeniach i stamtąd nie wychodzą.

Zamiast skupiać się na nim/niej – skup się na sobie! Pozwól sobie na więcej przestrzeni, znajdź dla siebie czas, spotykaj się z przyjaciółmi, uprawiaj sport. Pamiętaj, że o związek z samym sobą należy dbać, ponieważ to (dosłownie) związek na całe życie.

A co jeśli to Ty się oddalasz? Nie możesz oczekiwać od partnera, że będzie jedyną osobą chcącą zmienić obecną sytuację, Ty też musisz ten dystans skracać. Ważne aby przebiegało to w Waszym wspólnym tempie.

Artykuł powstał na podstawie książki „100 zasad udanego związku” autorstwa Harriet Lerner. Serdecznie zachęcamy do lektury tego poradnika.

Może ci się spodobać również