Poradnik wręczania i otrzymywania prezentów

Dziewczyna z prezentem, choinka, święta, boże narodzenie

Zanim omówimy kwestię samego wręczania prezentu nie sposób nie wspomnieć o samym wybieraniu prezentu. O czym należy pamiętać?

Jak wybrać prezent?

  1. Kupujemy dla kogoś, nie dla siebie. Zanim postanowisz podarować komuś coś, o czym Ty sam zawsze marzyłeś zastanów się, czy ta osoba też się z tego ucieszy. Nie staraj się także swoim prezentem próbować zmieniać upodobań obdarowywanej osoby. Przecież nie kupisz czegoś fioletowego osobie, która nie znosi tego koloru, prawda?
  2. Przemyślany prezent cieszy podwójnie. Staraj się nie kupować prezentów na ostatnią chwilę. Daj sobie czas, aby dla każdej bliskiej Ci osoby zaplanować wyjątkowy podarunek. Niech ta osoba wie, że włożyłeś serce a nie tylko pieniądze. Staraj się także nie kupować zbyt drogiego prezentu, jeśli wiesz, że wprawi on w zakłopotanie.
  3. Świetnym pomysłem na prezent zamiast rzeczy materialnej jest doznanie, np. bilety na koncert, kolacja w restauracji itp.

Jak wręczyć prezent?

  1. Nie zapomnij go zapakować. Tutaj mocno sugerujemy wybór papieru prezentowego na rzecz torebki. Taki prezent daje poczucie, że ktoś naprawdę się dla nas postarał, a ponadto odpakowywanie daje znacznie więcej frajdy.
  2. Usuń cenę. Prezent z metką to chyba jedna z największych świątecznych wpadek! Ta zasada nie tyczy się oczywiście zamazywania ceny na książce oraz odrywania metki z biżuterii (pierścionek może wymagać np. dopasowania).
  3. Nie podkreślaj na siłę jak dużo wysiłku kosztowało Cię znalezienie danej rzeczy. Pamiętaj – prezenty dajemy z serca, nie dla poklasku
  4. Nie dodawaj małego prezentu do dużego – przez to ten ‘główny’ prezent straci na wadze. Określa się to mianem podarunkowego paradoksu.

Otrzymywanie prezentów

  1. Podziękuj, ZAWSZE. Tej zasady chyba nie musimy Wam opisywać. Zawsze należy podziękować, nawet jeśli prezent jest nietrafiony. Wtedy możemy ewentualnie przy najbliższej okazji naprowadzić na to, co może się nam podobać
  2. Nie puszczaj nietrafionego prezentu w obieg. Jeśli ktoś kto dał Ci ten prezent się o tym dowie będzie mu przykro.
  3. Prezentu możesz nie przyjąć jeśli jest on zbyt drogi albo w jakiś sposób Cię krępuje.

Może ci się spodobać również