MANCHESTER UNITED - OD KOŁYSKI AŻ PO GRÓB

MANCHESTER UNITED - OD KOŁYSKI AŻ PO GRÓB

Koniec transferowego szaleństwa w Premier League

O północy zamknięto letnie okno transferowe. Kluby angielskiej Premier League na wzmocnienia wydały aż 466 milionów funtów. Ostatni dzień nie był jednak emocjonujący dla kibiców Manchesteru United.

Sir Alex Ferguson potrafi dokonywać transferów ?za pięć dwunasta?, co pokazał sprowadzając na Old Trafford Dymitara Berbatowa w ostatnich godzinach transferowego okienka w 2008 roku. Niektórzy kibice Czerwonych Diabłów liczyli, że tym razem w podobnych okolicznościach trafi do Manchesteru United Wesley Sneijder.

31 sierpnia, podobnie jak całe tegoroczne lato, był pełen spekulacji na temat przeprowadzki Sneijdera do drużyny mistrza Anglii. Holender według plotek angielskich brukowców miał w środę przechodzić w Manchesterze testy medyczne. Informacja ta została jednak kilka godzin później zdementowana przez agenta piłkarza, a sam Sneijder tuż przed północą oświadczył za pośrednictwem Twittera, że zostaje w Interze Mediolan.

Transfer Sneijdera miał być zwieńczeniem i tak bardzo udanego okresu transferowego Manchesteru United. Sir Alex Ferguson tego lata na wzmocnienia swojej drużyny przeznaczył 51,3 mln funtów. Więcej pieniędzy na transfery wydali tylko menadżerowie Manchesteru City (78 mln funtów), Chelsea (77,5 mln funtów), Liverpoolu (62 mln funtów) i Arsenalu (56 mln funtów).

Najdroższy De Gea

Najdroższym piłkarzem sprowadzonym przez Manchester United tego lata jest David de Gea. Czerwone Diabły za utalentowanego Hiszpana zapłaciły Atletico Madryt 17,8 mln funtów. Choć Hiszpan nie ma łatwego początku w drużynie sir Aleksa Fergusona, to z każdym kolejnym meczem spisuje się coraz lepiej.

Znakomite recenzje za swoje występy zbierają natomiast Phil Jones (Blackburn, 16,5 mln funtów) i Ashley Young (Aston Villa, 16 mln funtów). Wysoka forma Anglików nie przeszła bez echa i obaj otrzymali powołanie od Fabio Capello na mecze eliminacji EURO 2012 z Bułgarią (02.09) i Walią (06.09).

Czas pożegnań

W letnim oknie transferowym Manchester United nie tylko kupował, ale także sprzedawał. Z Old Trafford na dobre pożegnało się sześciu piłkarzy. Czerwone Diabły najwięcej zarobiły na transferze Johna O'Shea do Sunderlandu. Uniwersalny Irlandczyk kosztował Czarne Koty 4 miliony funtów.

Sunderland za 2 miliony funtów kupił też doświadczonego Wesa Browna. Menadżer Steve Bruce chciał również ściągnąć do swojej drużyny Darrona Gibsona, lecz transfer ten ostatecznie nie doszedł do skutku.

Z Manchester United odeszli ponadto: Gabriel Obertan (Newcastle United, 3,25 mln funtów), Owen Hargreaves (rozwiązanie kontraktu), Joe Dudgeon (Hull City, 80 tysięcy funtów) i Corry Evans (500 tysięcy funtów).

Kibiców zawiedzionych końcem zakupów w Premier League uspokajamy ? transferowa karuzela na nowo wystartuje już 1 stycznia!

Wydatki klubów Premier League w letnim oknie transferowym 2011:
1. Manchester City ? 78 mln funtów
2. Chelsea ? 77,5 mln funtów
3. Liverpool ? 62 mln funtów
4. Arsenal ? 56 mln funtów
5. Manchester United ? 51,3 mln funtów
6. Sunderland ? 27,45 mln funtów
7. Stoke City ? 22 mln funtów
8. Aston Villa ? 17 mln funtów
9. Fulham 16,6 mln funtów
10. Newcastle United ? 12 mln funtów
11. Queens Park Rangers ? 12 mln funtów
12. Wolverhampton ? 11,4 mln funtów
13. Blackburn Rovers ? 11,5 mln funtów
14. Norwich City ? 9,6 mln funtów
15. Swansea ? 9,25 mln funtów
16. Bolton Wanderers ? 7 mln funtów
17. Tottenham Hotspur ? 6 mln funtów
18. Wigan Athletic ? 5 mln funtów
19. West Bromwich Albion ? 4,5 mln funtów
20. Everton ? 0 mln funtów