kulturystyka

kulturystyka

konto usunięte



Włókna mięśniowe dolnej części brzucha stosunkowo ciężko wyizolować i równie ciężko napiąć. Choć ta partia brzucha jest częściowo aktywowana przy różnego rodzaju spięciach na ławeczce, przeważnie nie otrzymuje odpowiedniej, bezpośredniej stymulacji. Dzieję się tak dlatego, ponieważ maksymalna aktywacja tych włókien wymaga, by przednia część miednicy była lekko uniesiona. Do tego celu doskonale nadaje się unoszenie kolan w leżeniu na ławeczce.

Ćwiczenie to jest tak efektywne, ponieważ na początku każdego powtórzenia miednica ulega uniesieniu, co prowadzi do skrócenia włókien dolnego odcinka mięśni brzucha, które w trakcie serii pozostają w stałym napięciu. Pozwoli to na przeobrażenie dolnej partii waszych brzuchów lepiej niż tradycyjne spięcia czy unoszenia nóg w zwisie tułowia.


Pracujące mięśnie


Mięsień prosty brzucha to długi mięsień o równolegle ułożonych włóknach. Cienkie ścięgno, tworzące rowek pośrodku ściany brzucha, nazywa się kresą białą. Dzieli ona mięsień prosty brzucha na dwie połowy. Gdy napinamy mięsień, jego włókna wybrzuszają się pomiędzy ścięgnistymi bruzdami połączonymi z kresą białą.

Górna część mięśnia prostego uczestniczy w zbliżaniu głowy i klatki piersiowej do biodra i nóg (uginając miednicę). Przyczepy części dolnej położone są na górnej krawędzi kości miednicy. Skracanie tych włókien powoduje uniesienie i rotację miednicy. Podczas unoszenia kolan w leżeniu pracują głównie dwa dolne rzędy włókien mięśniowych.

Po dwóch stronach talii leżą wewnętrzne i zewnętrzne mięśnie skośne brzucha. One także ulegają aktywacji podczas ćwiczenia, jednak ich zadanie ogranicza się głównie do stabilizacji tułowia. Mięsień skośny zewnętrzny to skupisko włókien mięśniowych, biegnące od boku ku środkowi brzucha. Jego przyczepy leżą na kości biodrowej oraz na kresie białej. Jednoczesny skurcz lewego i prawego mięśnia skośnego zewnętrznego powoduje zgięcie tułowia i zbliżenie ud do klatki piersiowej.

Mięsień skośny wewnętrzny leży pod mięśniem skośnym zewnętrznym. Jego włókna łączą się z grubą osłoną z tkanki łącznej, zwaną powięzią piersiowo-lędźwiową, i biegną z boku tułowia prostopadle do włókien mięśnia zewnętrznego skośnego. Przyczepy końcowe znajdują się na trzech lub czterech dolnych żebrach. Podobnie do mięśnia zewnętrznego skośnego, także i ten mięsień odpowiedzialny jest za zginanie tułowia w pasie i przywodzenie ud do głowy, gdy spoczywa ona nieruchomo na ławeczce.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy leży wzdłuż przedniej części kręgosłupa lędźwiowego i miednicy. Składa się z dwóch mięśni: lędźwiowego i biodrowego. Mięsień lędźwiowy przylega do kręgosłupa lędźwiowego, a mięsień biodrowy leży w dole biodrowym i biegnie aż do obu kolców biodrowych przednich. Obydwa te mięśnie łączą się, tworząc mięsień biodrowo-lędźwiowy, którego ścięgno przyczepione jest do górnej części kości udowej. Jest to silny zginacz biodra, uczestniczący w zbliżaniu kolan do klatki piersiowej. Jednak przy unoszeniu kolan w leżeniu pełni on głównie funkcje stabilizujące staw biodrowy.

Konto usunięte
hmmm ciekawe i dobre:)
16 sierpnia 2010
Konto usunięte
przydało by się napisać coś o bez ćwiczeniowym przybraniu na wadze np. przy uzyciu ginera i stosowaniu odpowiedniej diety :)
27 czerwca 2010
Konto usunięte
Właśnie potrzebne mi ćwiczenie na dolne miesnie ;D
25 czerwca 2010
więcej komentarzy ( 3)
konto usunięte

Proteiny serwatki najlepiej stymulują syntezę białek mięśniowych


Naukowcy, trenerzy i sportowcy prowadzą niekończące się dyskusje na temat tego, który suplement białkowy najlepiej stymuluje syntezę białek mięśniowych. Proteiny soi i serwatki są szybciej trawione niż kazeina, dlatego producenci suplementów często tworzą ich mieszanki, aby zapewnić jak najdłuższą dostępność aminokwasów. Jednakże jest niewiele badań, których wyniki potwierdzały, że lepiej stosować jedno źródło protein. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie odkryli, że suplementy zawierające hydrolizat białek serwatki przyspieszają syntezę białek mięśniowych w spoczynku i po zakończeniu treningu siłowego w większym stopniu niż soja czy białka kazeiny. Naukowcy doszli do wniosku, iż białka serwatki najlepiej stymulują syntezę protein w komórkach mięśniowych, ponieważ są trawione szybciej i w większym stopniu przyczyniają się do zwiększania poziomu leucyny we krwi będącej istotną cząsteczką sygnalizacyjną, stymulującą syntezę białek.
(„Journal of Applied Physiology”, w druku, opublikowano w Internecie, 9 lipca 2009 r.)

Pora stosowania kazeiny nie wpływa na przyrost siły


Kazeina wchłania się dużo wolniej niż soja czy białka serwatki. Zmiana pory stosowania suplementów zawierających kazeinę może zmaksymalizować syntezę białek mięśniowych i wynikający z treningu siłowego przyrost siły mięśni. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Tartu w Estonii wykazało, że czas stosowania suplementów nie ma żadnego wpływu na przyrost siły czy wzrost ilości odtłuszczonej masy ciała. Badanie przeprowadzono na grupie studentów, którzy przez 16 tygodni trenowali podnoszenie ciężarów. W trakcie pierwszej ośmiotygodniowej sesji treningowej uczestnicy badania zażywali suplementy rano oraz 5 godzin po zakończeniu treningu. W trakcie drugiej sesji przyjmowali suplementy białkowe rano, natychmiast po treningu i wieczorem. Pora stosowania suplementów w badanej grupie mężczyzn w żaden sposób nie wpłynęła na siłę mięśni ani na ilość odtłuszczonej masy ciała i tkanki tłuszczowej.
(„Nutrition Research” 29: 405–413, 2009)

Konto usunięte
Białko w injekcji dożylnej czy jak ??? i na ile cykl z białkiem??
9 czerwca 2010
Konto usunięte
wybacz Darku :)ale jak widzisz bloga nikt nie chce do dać to nie ma co czytac ja myslałe ze tu ciągle zawalone blogami:D ale w tkaim razie jeszcze dizś coś doda ciekawego i więcej:))
8 czerwca 2010
Konto usunięte
ciekawie ale nie ma za dużo do czytania:))
6 czerwca 2010
więcej komentarzy ( 0)
1989Michalek

KROK 1:
Zapisz swoja wage ciala.

KROK 2:
Pomnóz swoja wage przez 2,2 i dodaj na koncu zero (jezeli masz 200 to bedziesz mial 2000).
Liczba ta bedzie stanowic punkt odniesienia dla okreslenia podstawowego zapotrzebowania kalorycznego.

KROK 3:
Jesli zawartosc Twojej tkanki tluszczowej wynosi 11% lub mniej, pomnóz podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (liczbe otrzymana w kroku 2) przez 2. Otrzymasz wówczas calkowita liczbe kalorii potrzebnych dla przyrostu beztluszczowej masy ciala.

KROK 4:
Jesli Twoja tkanka tluszczowa stanowi ponad 11% masy ciala, pomnóz podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne przez 1,7.

KROK 5:
Okresl swoje dzienne zapotrzebowanie na weglowodany mnozac dzienna liczbe kalorii przez 0,55.

KROK 6:
Jesli chcesz wiedziec ile gramów weglowodanów powinienes zjadac dziennie, podziel liczbe kalorii z weglowodanów przez 4.

KROK 7:
Okresl swoje dzienne zapotrzebowanie w kaloriach na bialko mnozac dzienna liczbe kalorii przez 0,3.

KROK 8:
Jesli chcesz wiedziec ile gramów bialka powinienes zjadac dziennie, podziel liczbe kalorii z bialka przez 4.

KROK 9:
Podziel ilosc bialek i weglowodanów w gramach przez liczbe posilków w ciagu dnia.

Przestrzegaj tych zalecen krok po kroku i weryfikuj plan posilków, który jest wprowadzeniem tych zasad w zycie. Jesli bedziesz dzialal zgodnie z tym planem, wówczas bedziesz mial wystarczajaco duzo bialka i weglowodanów potrzebnych do budowy miesni i nie przybedzie Ci tluszczu.

Przykładowa dieta na masę przy wadze 70kg


- 2 gramy białka / na 1kg masy ciała
- 4,7 grama węglowodanów / na 1kg masy ciała
- 0,75 grama tłuszczu / na 1kg masy ciała
- 2 - 3l wody, owoce i warzywa

7.00 - Śniadanie
- 100g płatków owsianych górskich
- 300ml mleka 0,5%
- 50g twarogu chudego
- 10g oliwy z oliwek
87,8g WW, 16g B, 19,2g T

10.00 - Śniadanie II
- 80g ryżu brązowego
- 50g tuńczyka z puszki
- 10g oliwy z oliwek
60g WW, 11g B, 11g T

13.00 - Obiad
- 100g kaszy gryczanej
- 100 piersi z kurczaka bez skóry
- 10g oleju słonecznikowego
69g WW, 19g B, 10g T

14.00 - Trening

15.00 - Posiłek potreningowy
- 60g odżywki typu Carbo
- 30g białka serwatki
56g WW, 28g B

16.15 - Obiad II
- 80g ryżu brązowego
- 100g twarogu chudego
- 10g oleju słonecznikowego
60g WW, 20g B, 10g T

19.15 - Kolacja
- 100g wołowiny (polędwica)
- 10g oliwy z oliwek
20gB, 13,5gT

21.45 - Kolacja II
- 5 białka jaj
- 2 żółtka
30g B

Konto usunięte
jak bys mial to wszystko liczyc to twoje cwiczenie skonczy sie na matematyce i na niczym wiecej
6 czerwca 2010
Konto usunięte
dokładnie:) najlepiej jeść dużo ile się da i poprostu dbać o to żeby te pokarmy zawierały białka węgle i tłuszcze zdrowe:) nie ma się co ograniczać z jedzeniem
4 czerwca 2010
Konto usunięte
ja tak probowalem ulozyc diete i chodzilem glodny...wiec to roznie z takimi rzeczami bywa...najlepiej samemu patrzec co na nas najlepiej dziala podobnie jak z treningiem i podstawa jest mieso weglowodany i witaminy!;]
30 maja 2010
więcej komentarzy ( 3)
konto usunięte

Suplementacja

Wielu kulturystów zażywa suplementy białka lub aminokwasów przed albo po treningu siłowym, aby poprawić zdolność budowania masy mięśniowej i siły. Aminokwasy zawarte w białkach działają jak bloki budulcowe w procesie syntezy białkowej i wzrostu mięśni. Także aminokwasy kluczowe, jak leucyna, inicjują chemiczne ścieżki, które promują syntezę białek. Kazeina to główne białko występujące w mleku i serach. Hydrolizat białka kazeiny zawiera hydrolizaty białek, które występują w postaci małych paczek aminokwasów wyprodukowanych przy rozkładaniu białek mleka za pomocą kwasów lub enzymów i wody.


Badacze we Francji odkryli, że hydrolizat kazeiny (HC) był wchłaniany szybciej niż zwykła kazeina (IC). Organizm lepiej przyswaja hydrolizat kazeiny niż IC, co skutkuje wyższym poziomem specyficznych aminokwasów (np. leucyna czy fenyloalanina) i zwiększeniem potencjału syntezy białkowej w mięśniach. Badanie pokazało, że suplementy hydrolizatu białka kazeiny zwiększyły poziom aminokwasów i insuliny (hormon wysoce anaboliczny) we krwi szybciej i skuteczniej niż niemodyfikowana kazeina, ale IC okazała się dłużej działającym białkiem. („American Journal of Clinical Nutrition”, 90:1011–1022, 2009)

Kreatyna zapobiega utracie mięśni?

Silnemu przetrenowaniu w kulturystyce i znacznemu pogorszeniu stanu zdrowia podczas takich chorób jak rak, AIDS, przewlekła obstrukcyjna choroba płuc i wrodzona wada serca towarzyszy utrata masy mięśniowej i kostnej, zmęczenie, słabość i pogorszenie jakości życia. Obniżenie sprawności fizycznej ma miejsce nawet wtedy, gdy pacjenci nie starają się stracić na wadze. Zwykle ćwiczenia fizyczne nie są realną metodą zapobiegającą utracie masy, ponieważ pacjenci nie mają energii i motywacji do ich wykonywania.


Strategie żywieniowe mogą być w pewnym stopniu pomocne w zapobieganiu utracie masy, podtrzymaniu masy ciała i jakości życia. Przegląd literatury przeprowadzony przez greckich naukowców sugeruje, że suplementacja monohydratu kazeiny może zapobiec utracie masy. Kreatyna podnosi poziom wysoko energetycznych substancji chemicznych w komórkach, takich jak fosfokreatyna (CP) i adenozynotrifosforan (ATP), w trakcie ćwiczeń. Suplementy kreatyny redukują również stan zapalny, stymulują tworzenie komórek satelitowych (ważne dla wzrostu mięśni) i zwiększają aktywność genu, który wzmaga syntezę białkową i odbudowę komórek. Na krótką metę, suplementacja monohydratu kreatyny wydaje się być bezpieczna i może zapobiec pogorszeniu sprawności fizycznej.
(„Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care”, 12:623–627, 2009)

Kreatyna sprawia, że objawy astmy są bardziej dotkliwe

Monohydrat kreatyny jest popularnym suplementem wśród kulturystów i sportowców siłowych, stosowanym dla zwiększenia siły, masy i mocy mięśni oraz w celu przyspieszania regeneracji. Nie obejdzie się jednak bez skutków ubocznych. Kreatyna osłabia funkcjonowanie płuc u ludzi cierpiących na astmę z powodu stanu zapalnego dróg oddechowych i krótkotrwałych zmian fizycznych w drogach oddechowych. Co ciekawe, suplementy kreatyny poprawiają stan w przewlekłej obstrukcyjnej chorobie płuc, chorobie serca i chorobach neurologicznych.


Niemieccy badacze z University of Freiburg pokazało, że połączenie suplementów kreatyny i ćwiczeń wytrzymałościowych zredukowało lub wyeliminowało wpływ kreatyny na funkcje płuc. Ćwiczenia zredukowały stężenie komórek zapalnych, zmiany w tkance łącznej w drogach płucnych, sztywność mięśni gładkich dróg oddechowych i ogólny indeks zwężenia oskrzeli. Sportowcy mający problemy z płucami, którzy chcą zażywać suplementy kreatyny powinni włączyć regularny trening aerobowy do swojego programu ćwiczeń.
(„International Journal of Sports Medicine”, 30:684–690, 2009)

Proteazy przyspieszają regenerację zakwasów

Ból mięśni pojawiający się po treningu jest wywołany uszkodzeniem komórek mięśniowych. Zwykle jest on najbardziej dotkliwy dzień lub dwa po treningu z powodu zapalenia wtórnego, będącego częścią procesu regeneracji. Regeneracja obejmuje wydzielanie substancji zwanych proteazami, które rozkładają uszkodzone tkanki, aby umożliwić ich naprawę.


Darryn Willoughby, wraz z kolegami z Baylor University, pokazał, że suplementacja proteaz (proteazy grzybowe, bromelina i papaina) przez 21 dni przyniosła silniejszą produkcję mocy w dniach następnych po intensywnym treningu ekscentrycznym (45 min biegu na bieżni po spadku). Naukowcy wykorzystują ćwiczenia ekscentryczne (wzdłużające skurcze mięśni), aby wywołać zakwasy, ponieważ powodują one większą produkcję mocy i uszkodzenia komórek niż ćwiczenia powodujące koncentryczne (skracające) czy statyczne (izometryczne) skurcze mięśni. Suplementy proteaz zmniejszyły zakwasy po ćwiczeniach ekscentrycznych poprzez promowanie aktywności leukocytów (leukocyty to białe krwinki wykorzystywane w procesie leczenia) i redukcję zapalenia. Niewielki stan zapalny jest niezbędny dla hipertrofii mięśni i odbudowy tkanek, ale stan nadmierny powoduje ból i zmniejszoną sprawność.
(„Medicine Science Sports Exercise”, 41:1908–1914, 2009)

Kreatyna + HIIT mogą wywołać wzrost skuteczności ćwiczeń przy wysokiej intensywności

Wysokiej intensywności trening interwałowy (HIIT) może wywołać nagłe zmiany w wydajności wytrzymałościowej, maksymalnej konsumpcji tlenu, poziomie glikogenu w mięśniach i aktywności enzymów oksydacyjnych. Suplementy monohydratu kreatyny zwiększają zdolność do wykonywania ćwiczeń o wysokiej intensywności i promują regenerację w trakcie treningu interwałowego. Kristina Kendall i jej koledzy z University of Oklahoma w Norman odkryli, że HIIT w połączeniu z kreatyną są skuteczniejsze niż każda metoda osobno. Kreatyna plus trening interwałowy zwiększyła moc krytyczną (teoretycznie moc, którą można utrzymywać nieskończenie), ale nie miała wpływu na moc szczytową. Różnice były niewielkie i mogą nie być wyjątkowo znaczące. Jednak ta technika może być bardziej skuteczna u intensywnie trenujących sportowców.

Konto usunięte
ciekawe:)
29 maja 2010
Konto usunięte
No staram sie nie dawać pierdół którzy wszyscy znają:) Chociaż dla początkujących to chyba za wiele;)
27 maja 2010
Konto usunięte
no jest tu trochę dobrego napisane:) wreszcie ciekawszy artykuł:PP
27 maja 2010
więcej komentarzy ( 2)
konto usunięte

Negatywne skutki zażywania sterydów

1. Wpływ działania sterydów na funkcjonowanie wątroby
Wątroba jest największym gruczołem ustroju, jest ośrodkiem przemiany materii w organizmie, wydziela żółć niezbędną do trawienia tłuszczów, reguluje przemianę białek i cukrów oraz przemianę acetową. Magazynuje okresowo glikogen, tłuszcze i białka. Ponadto dezaktywuje substancje, które mogły by zagrażać organizmowi. Do takich substancji należą sterydy. Ogólnie można powiedzieć, że krótkotrwałe zaburzenia funkcjonowania wątroby są odwracalne. Doustnie brane sterydy w dużych ilościach mogą powodować zmiany w strukturze wątroby.


2. Podwyższone ciśnienie krwi
W powstaniu nadciśnienia tętniczego dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, psychoemocjonalne, nerkowe i hormonalne. Nadciśnienie powoduje zmiany: w
układziekrążenia (przerost lewej komory serca, w mózgu (udary),w nerkach (stwardnienie). Objawy kliniczne to bóle głowy, pogorszenie wzroku, niewydolność układu krążenia, zawał serca, udar mózgu i niewydolność nerek. Wielu kulturystów stwierdza, że podczas brania sterydów, ciała ich stały się miękkie i opuchnięte. Powodem tego jest nagromadzenie wody w organizmie, bezpośrednią tego przyczyną jest podwyższony poziom we krwi sodu i potasu. Serce kulturysty biorącego sterydy jest obciążone ponieważ następuje bardzo szybki przyrost masy mięśniowej. Krew staje się gęsta i ciężko płynie w naczyniach krwionośnych, a więc serce musi ciężko pracować. Po odstawieniu sterydów parametry wracają do normy. Po bardzo długim braniu sterydów pozostaje możliwość, że ciśnienie krwi nie znormalizuje się i zmiany w układzie krwionośnym mogą okazać się nieodwracalne.

3
. Zmiany w systemie hormonalnym
Hormony przenoszone są przez krew i mogą wywierać wpływ na wszystkie tkanki wrażliwe na ich działanie. Układ hormonalny stanowi obok układu nerwowego podstawowy układ regulacyjny w organizmie. Hormony spełniają w nich rolę chemicznych przekaźników informacji. Podczas przyjmowania sztucznego hormonu z zewnątrz organizm nie produkuje lub produkuje w niewielkich ilościach hormony gonadropowe (FSH,ICSH). Może to doprowadzić do niepłodności np.: zaburzenia wzwodu prącia, zaburzenia wytrysku, zaburzenia popędu płciowego. Zaburzenie czynności jąder polega na niewydolności czynności komórek śródmiąższowych i układu kanalików plemnikotwórczych. Podczas brania PRIMOBOLANU dochodzi do zaburzenia czynności jąder. Jednakże po odstawieniu sterydów czynności wracają do normy. Branie sterydów w przedłużających się okresach czasu jest niewskazane gdyż istnieje możliwość, że organizm nie zregeneruje się całkowicie.


4. Pobudzona agresywność
Testosteron powoduje, że mężczyźni są agresywniejsi od kobiet, które w bardzo małych ilościach produkują ten hormon. Sterydy o bardzo silnym działaniu androgennym pobudzają agresywność u biorących. Ta wewnętrzna siła daje sportowcom bodźce do jeszcze cięższego treningu. W przypadkach nadmiernej agresywności należy bardzo łagodnie przerywać branie leku aby nie wpaść w depresję.


5. Powiększenie sutek
Powiększenie sutek jest bardzo często sprawą dziedziczną. Często w okresie dojrzewania sutek powiększa się przybierając kształt pączka. Jest to rzecz normalna. Powodem tego jest wydzielanie przez organizm estrogenu - z czasem objawy te znikają. Początkiem przerostu gruczołu jest ból sutka i nadwrażliwość brodawki, w późniejszym czasie gromadzenia tkanki tłuszczowej. Często te objawy pojawiają się podczas brania silnych androgenów w dużych ilościach (TESTOSTERON PROLONGATUM, ANAPOLON). Fachowym wyrażeniem przerostu sutka jest - GINEKOMASTIA.


6. Wpływ na układ krążenia i pracę serca
Faktory krzepnięcia krwi są niekiedy zmienione. Przemiana glukozy, trójglicerydów i cholesterolu doznała uszczerbku, co może prowadzić do stwardnienia tkanek. Również poziom glukozy może obniżyć się (bardzo niebezpieczne
dla

diabetyków). Zwiększone wydzielanie insuliny może także prowadzić do stwardnienia tętniczek. KORTYZOL to hormon nadnerczy. Wykazuje wielokierunkowe działanie na przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek, wpływa na przemianę wodno-elektrolitową oraz na układ krwiotwórczy. KORTYZOL jest głównym, hormonem stresowym organizmu. Podniesiony poziom tego hormonu we krwi pozwala atletom ciężej trenować (kolaże dostają go podczas długich i trudnych wyścigów). Jego zażywanie niesie kilka małych niekorzyści. Zatrzymanie elektrolitów i wody w organizmie - konsekwencją tego jest podwyższone ciśnienie krwi, uszkodzenie struktur tkanki łącznej (zrywanie ścięgien). Te nieprawidłowości mogłyby wytłumaczyć dlaczego sportowcy wolą zażywać doustne sterydy. Po odstawieniu tych sterydów normalizują się wartości

krwi. (Choroby serca i naczyń krwionośnych są w krajach Europy Zachodniej najczęstszą przyczyną zgonów).

7. Efekty maskulinizacyjne
Androgenne efekty sterydów są następujące: rozrost pęcherzyków nasiennych, członka, prostaty (gruczołu krokowego), zgrubienie strun głosowych (obniżenie głosu), gęściejszy zarost, powiększenie tkanki tłuszczowej i zwiększony popęd seksualny. U młodocianych przyśpieszone dojrzewanie kostne, co ciągnie za sobą redukcję dziedzicznego wzrostu. Kobiety (zwłaszcza młodsze) mogą doświadczyć podobnych objawów i może wystąpić opóźnienie lub wstrzymanie miesiączki. Po odstawieniu sterydów miesiączka wróci do normy ale inne objawy nie mijają. Zmiany są nieodwracalne. Niektórzy kulturyści mogą zaobserwować wzrost owłosienia na ciele przy utracie włosów na głowie, przerost brody.


8. Szkody w tkance łącznej
Wprawdzie nie ma na ten temat jeszcze żadnych naukowych prac ale doświadczenie pokazuje, że anaboliki zwiększają skłonność do kontuzji tkanki łącznej. Szczególnie na tę uwagę powinni uważać początkujący kulturyści, u których następuje szybki przyrost mięśni. Tkanka łączna u młodych kulturystów jest jeszcze nie przygotowana na duże obciążenie. Aby zapobiec takim kontuzjom radzi się przed pierwszym użyciem steroidów trenować rok lub dwa by przygotować stawy i ścięgna na duże obciążenia. Długoletni ciężki trening znacznie skraca karierę. Warto co jakiś czas (kilka miesięcy) zmieniać trening na półciężki lub lekki aby oszczędzać stawy.


9. Zwiększona podatność na infekcje, utrata wagi i siły podczas brania sterydów
Uboczne działania podczas brania sterydów można by wytłumaczyć tzw. negatywnym bilansem azotowym. Po odstawieniu sterydów organizm nie jest w stanie przywrócić normalnego poziomu hormonów organizmie. W międzyczasie organizm traci dużo białka, z tego powodu regeneracja jest niewystarczająca. Po odstawieniu sterydów organizm źle znosi długi i ciężki trening. Właściwym wyjściem jest zredukowanie treningu dając wypoczynek psychice i całemu organizmowi. Choc są osoby, które twierdzą, że gdy odstawili sterydy i nie zmniejszyli treningu większemu spalaniu ulegała tkanka tłuszczowa, co jednak wydaje się wątpliwe. Każdy kulturysta powinien słuchać głosu swojego organizmu i odpowiednio reagować. Doświadczenie zdobywa się po wielu kuracjach.


10. Bóle i nieruchomości w stawach
Staw to ruchome połączenie stykających się kości. Powierzchnie stawowe kości powleka chrząstka, a stykające się końce kości otacza błoniasta torebka stawowa. Często zauważa się, że po odstawieniu sterydów stawy są sztywne i bolą w trakcie treningu. Niewiadomo jeszcze jakie są tego przyczyny ale wszystko wskazuje na to, że ewentualnych powodów należy szukać w ujemnym bilansie azotowym. Bolesność stawów może trwać do 3 miesięcy.

Konto usunięte
heh tu od was można było by się prędzej dowiedzieć jak sobie rozpisać cykl.. ale tak poważnie to nie do końca mogę się zgodzić ze wszystkim co zostało tu napisane.. najważniejsze są predyspozycje własne a to ze ktoś jest głupi i agresywny-sama natura
29 czerwca 2010
Konto usunięte
a co do agresywnosci to wszystko zalezy od charakteru...a jak ktos ma problem ze stawami...to bierze dece ;) Pozdrowienia dla ludzi potrafiacych stosowac doping z rozwaga i głową
24 czerwca 2010
Konto usunięte
jakby ktoś chciał to mam mnóstwo informacji na poszczególny taki wynalazek ... ogólnie nie polecam ... ale jak ktoś chce się do wiedzieć czegoś więcej to pisać na PW ;]
17 czerwca 2010
więcej komentarzy ( 17)
konto usunięte

Właściwie zaplanowany i objaśniony program ćwiczeń siłowych jest kluczowy dla każdego sportowca. W boksie znaczna część siły ciosu pochodzi z rotacji mięśni brzucha, ramion oraz nadgarstków w oparciu o wyprostowaną nogę. Siła pochodzi z podstawy (nóg) i przechodzi przez biodra i ostatecznie przez tułów. Po obrocie tułowia następuje wyprost ręki.

Użyteczne ćwiczenia to:

wyciskanie sztangi w leżeniu (ale na stosunkowo małych obciążeniach),
przysiady,
ćwiczenia łydek,
martwy ciąg na lekko ugiętych nogach,
podskoki z obciążeniem,
wypady nogą w przód ze sztangą.

Pamiętaj, że przede wszystkim chodzi o to, żeby się nie dać trafić - więc dobra praca nóg to podstawa. Twoje nogi nie tylko muszą być wytrzymałe aby przetrwać całą walkę, ale także generować siłę.


Tricepsy i zewnętrzne mięśnie przedramienia umożliwiają prostowanie ręki. Wszelkie ćwiczenia umożliwiające pełną amplitudę ruchu są bardzo skuteczne np. w pochyleniu przodem oprzeć jedną nogę o ławeczkę i zewnętrzną ręką (przedramię równoległe do podłogi) prostować z obciążeniem. Skuteczne jest też zadawanie ciosów z użyciem gumy przypiętej do ściany, która jest trzymana w pięści i stawia opór.

Warto także ćwiczyć skręty przedramienia ze sztangielką celem wzmocnienia nadgarstków oraz mięśni przedramienia dzięki czemu pięść jest mocniej zaciśnięta podczas ciosu. Najlepiej ćwiczyć obie wersje - trzymając wierzch dłoni w górze (rotacja na zewnątrz) oraz odwrotnie.

Silne mięśnie brzucha to najważniejsze narzędzie w arsenale boksera. To one są celem wielu ciosów. Tułów pracuje zarówno przy zadawaniu ciosów jak i ich unikaniu. Użyteczne ćwiczenia to:

skłony w przód w leżeniu,
skręty tułowia w siadzie lub w staniu w pozycji wyprostowanej z obciążeniem,
ćwiczenia z piłką lekarska.

Skrętom w pozycji siedzącej może towarzyszyć zadawanie ciosów ze sztangielkami.

Trener zajmujący się siła musi być w stałym kontakcie z trenerem techniki. Musi zapewnić, że bokser nie zbuduje mięśni zbyt dużych, które nie przydadzą mu się w boksie. Czasem bokserzy, którzy są świeżo po treningu siły zaczynają zadawać ciosy wykorzystując tylko ruch ręką uznając go za wystarczający – należy tego unikać.

Dobry program treningu siły i kondycji powinien być podzielony na trzy fazy: przygotowawcza, ogólna i wyspecjalizowana. Każda faza bazuje na rezultatach poprzedniej. Nie zapominaj o rozciąganiu przed i po treningu. Elastyczności mięśni nie da się przecenić.

Dave “Scooter” Honig

Dave “Scooter” Honig pracuje od 15 lat jako trener siły i wytrzymałości dla wielu sportowców, w tym: Jameel McCline, Vivian Harris, Zab Judah, Oleg Maskev, Robert Allen oraz Dimitrji Salita.

Artykuł pochodzi ze strony SecondsOut.com

Konto usunięte
ciekawe. super artykuł, bardzo mi się przyda.
6 listopada 2010
Konto usunięte
przydatne
11 czerwca 2010
Konto usunięte
Ciekawe;) dziekuje;P;)
26 maja 2010
więcej komentarzy ( 0)
konto usunięte

Pierwsze ćwiczenie: skręty tułowia

skręty tułowia

Jest to jedynie propozycja wykonania ćwiczenia, ponieważ siłownia nie jest tu konieczna. Można robić to ćwiczenie trzymając w rękach coś ciężkiego. To ćwiczenie można robić też na stojąco z założonym na plecach jakimś drążkiem.

Drugie ćwiczenie: skłony boczne

skłony boczne

W rękach musimy trzymać coś ciężkiego, ciężar zależy od naszej sprawności. Ćwiczenie to ma sens tylko wtedy, gdy wykonujemy je minimum 3 minuty.

Trzecie ćwiczenie: skłony boczne na ławce

skłony boczne na ławce

Do tego ćwiczenia niezbędna jest ławka rzymska. Ćwiczenia jest dość niebezpieczne, dlatego warto się upewnić, czy ławka jest stabilna. Przy wykonywaniu ćwiczenia trzeba pamiętać, żeby ciało unosić kontrolując napięcie mięśni.

Czwarte ćwiczenie: skręty tułowia w leżeniu

skręty tułowia w leżeniu

Zaawansowani powinni inaczej wykonywać ćwiczenie niż osoby początkujące. Jeśli dopiero zaczynasz wykonuj to ćwiczenie na płaskim podłożu. Natomiast jeśli twoje mięśnie są już dość mocne wykonuj ćwiczenie na pochyłym podłożu, dodatkowo w końcowej fazie ćwiczenia postaraj się utrzymać na chwilę napięcie mięśni skośnych brzucha.

Piąte ćwiczenie: przenoszenie piłki

Ćwiczenia na boczki

Ćwiczenie na tym zdjęciu jest akurat wykonywane z piłką lekarską, ale może to być coś dowolnie innego byle byłoby dość ciężkie.

Konto usunięte
o to chodziło:) fajne te animacje tu dane:)))
11 czerwca 2010
Konto usunięte
kutaz uspokoj sie :D
26 maja 2010
Konto usunięte
hahahaha no nie...
26 maja 2010
Konto usunięte
przeorał bym tą suczkę...
26 maja 2010
więcej komentarzy ( 1)
konto usunięte

Jak dokładnie wykonywać ruchy w czasie ćwiczeń na biceps, czy mam prostować całkowicie ramiona, czy mam wykonywać ruch do pewnego tylko miejsca? Słyszałem, że biceps rośnie szybciej wtedy, gdy ruch konkretnego ćwiczenia wykonany jest do pewnego wyprostu i zgięcia.

Pytanie wiąże się z innym tematem pokrewnym, a mianowicie z poprawną techniką wykonywania ćwiczeń. Istnieje wiele ćwiczeń na biceps, jednak łączy je prawie zawsze bardzo podobna technika wykonania. Niektórzy na siłowni ćwiczą owy mięsień uginając i prostując ramiona do pewnego stopnia (zazwyczaj ugięcie ramion - do kąta 35 stopni, wyprost ramion - do kąta 165 stopni). Druga grupa, zdecydowanie w mniejszości, wykonuje ćwiczenia na biceps zawsze prostując całkowicie ramiona.

Technika wykonywania ćwiczeń na mięsień dwugłowy ramienia polegająca na prostowaniu ramion do kąta 165 stopni i uginania do kąta 35 stopni rzeczywiście stymuluje efektywniej mięsień do rozrostu. Metoda ta zmusza mięsień do dużego wysiłku poprzez wyeliminowanie z ćwiczenia pustych faz, miejsc, w których następuję rozkurcz i rozlużnienie mięśnia. Są dwa takie miejsca:
pierwsze znajduję się poniżej 165 stopnia w wyproście ramienia,
drugie poniżej 35 stopnia w zgięciu ramienia.

Tylko jedno ale, powyżej opisana technika jest podatna na tworzenie się przykurczów w mięśniach. Mięsień w wyniku stymulacji skraca swoją długość, co prowadzi do zmniejszenia ruchomości w stawie łokciowym. W konsekwencji często doprowadza to do zaniku zdolności prostowania ramion (ramię zawsze jest mniej lub bardziej zgięte).

Z kolei tylko i wyłączne maksymalne prostowanie ramion działa negatywnie na stawy nadgarstkowe oraz łokciowe. W wyniku trzymania ciężaru przy wyprostowanej ręce na stawy działają duże siły, które mogą spowodować ścieranie się powierzchni stawowej i uszkodzenie stawu. Oczywiście są ćwiczenia bardziej podatne na uszkodzenie stawu (np. ćwiczenia na modlitewniku) oraz mniej ( np. ćwiczenia w pozycji stojącej z hantlami), ale wszystkie mogą prowadzić do kontuzji.

Technika całkowitego prostowania ramion ma jednak dwie zalety. Pierwsza to taka, że mięsień dwugłowy ramienia, rzadko doznaje przykurczów. Dzieję się tak, bowiem prostowanie ramion wpływa na biceps jak ćwiczenie rozciągające. Druga zaleta wiąże się z możliwością wykonania większej ilości powtórzeń lub użycia większego obciążenia. Podczas trwania jednej serii mięsień odpoczywa w fazach wyprostu, a co za tym idzie, ma więcej sił do wykonywania ruchów.

Podsumowując:
Metoda eliminująca puste fazy:jest bardziej skuteczna,
zajmuję mniej czasu - szybciej męczy mięsień,
może powodować przykurcze mięśni.
Metoda związana z prostowaniem ramion:
jest także skuteczna,
zajmuję więcej czasu,
niszczy stawy

Jak ćwiczyć, prostować, czy nie prostować?

Idealna technika ćwiczeń wykorzystuje elementy zarówno z pierwszej jak i z drugiej omawianej metody. Otóż ćwiczenia na biceps powinno się wykonywać w następujący sposób:
Zaczynamy zawsze od ustawienia rąk pod kątem 165 stopni (ramiona prawie wyprostowane),
Ugięcie ramion wykonujemy zawsze do kąta 35 stopni,
Ok 70 % ruchów wiąże się z prostowaniem ramion do kąta 165 stopni, ok 30 % z całkowitym wyprostem,
Całkowity wyprost ramion albo wykonujemy w poszczególnej serii np. pierwsze dwa ruchy do kąta 165 stopni, trzeci maksymalny wyprost itd. albo przeznaczamy w jednym ćwiczeniu całą serie np. w 4 seriach prostujemy ramiona do kąta 165 stopni, w ostatniej 5 serii prostujemy całkowicie ramion.

Wintermaxx
jakis biceps mam i mi sie to podoba
23 lipca 2010
Konto usunięte
ty się tam uspokój na dole ELcoś tam a artykuł niczego sobie
11 czerwca 2010
Konto usunięte
Zalerzy Kur.wa
23 maja 2010
więcej komentarzy ( 2)
konto usunięte

Zasady
Superserie polegają na wykonaniu dwóch ćwiczeń po kolei bez przerw odpoczynkowych między nimi. Ćwiczenia mogą być na tą samą partię mięśniową lub na dwie różne. Idea tej metody polega na wykorzystaniu przerwy odpoczynkowej na ćwiczenia, co pozwala skrócić i zintensyfikować trening. Należy pamiętać, że jest to zaawansowana metoda zarezerwowana dla osób posiadających już pewne doświadczenie w treningu siłowym.

Korzyści

  • Oszczędność czasu, dzięki przechodzeniu bez przerw między ćwiczeniami udaje się zaoszczędzić czas, co skraca trening i zwiększa jego efektywność. Być może niektórzy z nas delektują się każdą minutą treningu, jednak większość osób nie miała by nic przeciwko, aby na osiągnięcie takich samych, bądź lepszych rezultatów potrzebowała mniej czasu.
  • Większa intensywność, z reguły gdy myślimy o większej intensywności przychodzą nam do głowy wymuszone czy negatywne powtórzenia. Superserie to inna możliwość zwiększenia intensywności, ponieważ skrócony czas przerw powoduje cięższą pracę dla mięśnia. A większa intensywność to większe mięśnie.
  • Różnorodność, następujące po sobie serie tego samego ćwiczenia, bywają monotonne dlatego użycie metody superserii sprawia, że trening staje się bardziej urozmaicony i ciekawszy, co zapobiega nudzie – czynnikowi odpowiedzialnemu za częstą rezygnację z ćwiczeń siłowych.
  • Zapobieganie kontuzjom, w związku z dużą intensywnością ćwiczeń, mięśnie są cały czas pobudzone i aktywne, co redukuje ryzyko wystąpienia urazu podczas ćwiczeń.
  • Maksymalne pobudzenie, podczas wykonywania superserii na tą samą partię mięśniową możemy maksymalnie przepracować dane mięśnie przy użyciu mniejszych ciężarów. Jest to doskonała alternatywa, gdy nie mamy osoby asystującej przy powtórzeniach wymuszonych lub po prostu nie chcemy dźwigać dużych ciężarów.

Rodzaje superserii

  • Superserie na przeciwstawne ( antagonistyczne) grupy mięśniowe, czyli łączenie partii takich jak np. plecy - klatka piersiowa, biceps – triceps, czworogłowe ud – dwugłowe ud. Plusem takiego ćwiczenia jest to, że podczas wykonywania ćwiczeń na jedną partię mięśniową druga odpoczywa, ponadto takie połączenie wpływa na lepsze czucie mięśniowe. Przykładem takiej superserii może być podciąganie na drążku, a następnie wyciskanie na ławce poziomej.
  • Superserie łączone (wstępne zmęczenie), polegają na wykonaniu 2 ćwiczeń tej samej grupy mięśniowej. Pierwsze ćwiczenie jest izolowane natomiast drugie złożone. Celem tej metody jest wstępne zmęczeniu dużych mięśni ćwiczeniami izolowanymi. Przykładem może być prostowanie nóg w siadzie izolujące tylko mięsień czworogłowy uda, a następnie przejście do przysiadów angażujących dodatkowo mięśnie pośladkowe czy dwugłowe uda.
  • Superserie łączone (pompujące), podstawą ich realizacji są specjalnie dobrane 2 ćwiczenia tej samej grupy mięśniowej. Pierwsze ćwiczenie jest złożone natomiast drugie izolowane. Celem jest zmaksymalizowanie przepływu krwi prze mięśnie. Przykładem takiej superserii jest wyciskanie sztangi na ławce poziomej, a następnie rozpiętki z hantlami.
  • Superserie łączone (zaawansowane), jest to ciężki rodzaj superserii polegający na połączeniu dwóch złożonych ćwiczeń na tą samą partię mięśniową. Jest ona zarezerwowana dla osób doświadczonych. Przykładem może być wyciskanie sztangi na ławce pochylonej głową w dół, a w następnej kolejności wyciskanie sztangi na ławce pochylonej głową w górę.
  • Superserie kombinowane, polegają na dołączaniu do ćwiczeń na główne grupy mięśniowe serii na mniejsze, wolniej rozwijające się mięśnie ( łydki, przedramiona, brzuch) . Taki system trenowania ma na celu skrócenie czasu pobytu na siłowni. Przykładem takiej superserii jest podciąganie na drążku, a następnie wspięcia na palce ze sztangą.
  • Superserie (złożone),składające się z większej ilości ćwiczeń niż dwa. Przykładem może być trójseria na triceps - prostowanie ramion ze sztangą trzymana oburącz w pozycji leżącej (wyciskanie „francuskie”), wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej (uchwyt wąski), zginanie przedramion w podporze tyłem na ławeczkach.
Konto usunięte
super serie fajnie wytłumaczone:)
11 czerwca 2010
Konto usunięte
a tam się nie nudzę na siłowni nie wiem jak autor tego tekstu:)
21 maja 2010
więcej komentarzy ( -1)
konto usunięte

Wykorzystać siłę grawitacji w treningu? To możliwe dzięki metodzie treningowej zwanej systemem aktywnego opuszczania - w skrócie SAO. Każdy ciężar ciężko jest podnieść w górę, ponieważ działa właśnie siła grawitacji, droga powrotna jest łatwiejsza ponieważ owa siła pcha ciężar w dół. Przeciwstawianie się (hamowanie) drogi powrotnej powoduje ,iż ćwiczenie angażuje o ok. 40 procent więcej włókien mięśniowych, niż tradycyjny sposób trenowania i właśnie opuszczanie jest sednem SAO.

SAO - efektywna metoda treningowa opiera się na wykorzystaniu skurczu ekscentrycznego mięśni. Włókna mięśniowe, jak każdy pewnie wie, są aktywowane nie tylko podczas unoszenia ciężaru, ale również w trakcie jego opuszczania, kiedy występuje skurcz ekscentryczny. Unoszenie ciężaru stanowi pierwszą fazę ćwiczenia, opuszczanie – drugą. W tradycyjnym sposobie trenowania pierwsza faza jest trudniejsza - przeszkadza przyciąganie ziemskie, natomiast druga łatwiejsza - przyciąganie ziemskie pomaga. Dlaczego? Podczas opuszczania ciężaru działają większe siły (obciążenie np. sztangi + grawitacja), dlatego tak łatwo jest opuścić ciężar. Jaki płynie wniosek? Jeżeli łatwiej jest opuszczać ciężar, stąd logiczny wniosek, że fazę opuszczania można wykonać ze znacznie większym obciążeniem - oczywiście musi być to kontrolowane opuszczanie z asekuracją współćwiczących. Badania naukowe wykazały, że w fazie unoszenia ciężaru pracuje aktywnie ok. 40 procent włókien mięśniowych, a przy kontrolowanym opuszczaniu tego samego ciężaru ponad 70 procent. Stosując więc aktywne opuszczanie tego ciężaru można podczas danego ćwiczenia dodatkowo zaangażować ponad 30 procent włókien mięśniowych. Korzyść ze stosowania systemu SAO jest więc oczywista.

Na czym dokładniej polega?
Każde ćwiczenie wymaga zwiększenia obciążenie o 40 – 70 procent
Ruch musi być ciągły w górę i w dół
W jednej serii wykonuje się od 4 do 6 powtórzeń
Nie może być więcej niż 5 serii każdego ćwiczenia
Podczas ćwiczeń należy mieć do pomocy dwóch partnerów, którzy będą pomagali przy unoszeniu ciężaru w górę
Opuszczanie ciężaru musi być wykonane samodzielnie i z pełną koncentracją i kontrolą.
Opuszczanie ma być niczym innym jak wolnym hamowaniem ciężaru podczas ruchu w dół
Systemem tym można wykonywać wszystkie ćwiczenia dwufazowe, tzn. te ćwiczenia które mają tą samą drogę opuszczania i podnoszenia. Istotą jest, że metoda SAO jest zarezerwowana tylko dla zaawansowanych siłaczy, daje niezwykłe efekty w postaci przyrostów mięśniowych. Badania wykazały, że dzięki SAO - uwaga- dwukrotnie szybciej rosną mięśnie.

Przykładowe ćwiczenia:
Wyciskanie sztangi leżąc na ławce poziomej lub skośnej głową w dół lub w górę
Wyciskanie sztangi za karku i sprzed karku
Podciąganie na drążku nachwytem z dodatkowym obciążeniem
Martwy ciąg
Uginanie ramion ze sztangą w pozycji stojącej lub siedzącej
Przysiady ze sztangą na karku lub barkach
Wyciskanie francuskie w pozycji leżącej siedzącej lub w pozycji siedzącej
Wskazówki:
Przed każdym ćwiczeniem należy dokładnie się rozgrzać poprzez wykonanie serii rozgrzewkowych z mniejszym ciężarem, z reguły serii rozgrzewkowych jest 2 lub 3
Pomiędzy seriami opartymi na SAO należy dokładnie wykonać przerwę o 1,5 minuty dłużej niż normalnie
Samo opuszczanie ma odbywać się jak najwolniej, czyli ruch w dół ma być bardzo wolny
System aktywnego opuszczania można stosować wyłącznie okresowo. Co to znaczy? Albo raz w tygodniu wszystkie grupy mięśniowe albo na każdym treningu na jedną grupę mięśniową.

Konto usunięte
no zgadzam się sprawdziłem nawet i siła się poprawiła tylko robiłem tak ze brałem podać rekord i opuszczałem aż do momentu krytycznego po przekroczeniu którego już bym nie wypchną ciężaru co trening punkt krytyczny znajdował się niżej
21 maja 2010
Konto usunięte
z tego co ja czytałem to metoda ta wyrabia siłę
20 maja 2010
więcej komentarzy ( -1)