oOoBuZiAcZeKoO
oOoBuZiAcZeKoO
  19 listopada 2011 (pierwszy post)

Mam takie zadania i prosze o rady albo wzory cos co mnie nakieruje o co tu chodzi:

1.Oblicz nateżenie prądu przepływającego przez żarówkę o mocy 60W po włączeniu jej do sieci o napięciu 230W Oblicz opór elektryczny tej żarówki.
wiem ze to jest wzór R=u(napiecie)/I(natęzenie)
ale jak nie mam tych wielkosci w zad podanych....;/

2.W instalacji domowej Włączone są 3 żarówki o mocy 100W każda i grzałko o mocy 2000WJakie jest natęzenie prądu płynącego przez bezpiecznik instalacji domowej(230W)
wiem tylko ze wzór na natęzenie to I=Q/t

Porszę o wskazówki:)

znajduch
znajduch
  19 listopada 2011

Ad 1.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Amper

na dole masz wypisane zależności Ampera od innych wielkości. Wyliczysz I, potem R i heja.

oOoBuZiAcZeKoO
oOoBuZiAcZeKoO
  19 listopada 2011
Konto usunięte
Konto usunięte:

no właśnie nie widze tam tych zaleznosci z czego mam wyliczyc napiecie i natezenie.;////
znajduch
znajduch
  20 listopada 2011


A te zależności to niby co?
oOoBuZiAcZeKoO
oOoBuZiAcZeKoO
  20 listopada 2011
Konto usunięte
Konto usunięte:

a jak to sie ma zo zad bo nie czaje w 0góle ;/;/.;/
Patrishia
Patrishia
  20 listopada 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: A te zależności to niby co?

Widocznie nie potrafi nic z nich wywnioskować, w sumie to nie takie proste aż bardzo. ; )

To był mój ulubiony dział w.. gimnazjum. Ale od tamtego czasu już niewiele widzę, że pamiętam.

Na podstawie tych zależności, które podał Znajduch, musisz obliczyć to co Ci brakuje do wzoru.

Ja w tej chwili nie pamiętam nawet co odpowiada czemu, więc nie zrobię tego za Ciebie :ninja:
Patrishia
Patrishia
  20 listopada 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: jak to sie ma zo zad bo nie czaje w 0góle ;/;/.;/

Łap za książkę i tam masz wzory wszystkie podane do zadań, także takie, które są potrzebne do obliczenia jednostek do innych wzorów. Jak nie potrafisz, to przepisz zadanie od koleżanki, co za różnica czy przepiszesz stąd czy stamtąd, skoro nie rozumiesz. ; )
sarkilor
sarkilor
  20 listopada 2011

skorzystaj z prawa ohma i wzoru na moc prądu;
-natężenie płynące w przewodniku jest wprost proporcjonalne do przyłożonego napięcia i odwrotnie proporcjonalne do oporu. (chyba dobrze pamiętam)
I = U / R
- P = U * I
gdzie; P - moc, U - napięcie, I - natężenie, R - opór
masz podaną moc, masz podane napięcie. Czyli masz dwie rzeczy z drugiego wzoru, zacznijmy od niego.
P = U * I
60 = 230 * I (dzielimy przez 230 żeby obliczyć I - natężenie)
I = 60/230 = 0,26 Ampera

Teraz mamy już wszystko, poza oporem. Skorzystajmy więc z pierwszego wzoru na prawo Ohma.
I = U / R (wyprowadzam wzór na R)
I * R = U
R = U / I
R = 230 / 0,26
R = 884,6 Ohma(to takie odwrócone U z ogonkami, które masz na zdjęciu Znajducha)

Nie jestem pewien, czy dobrze mi wyszło, bo wyszło dziwnie.. Ale proszę mnie poprawić jak coś. Drugie zadanie nie wiem jak zrobić :)

oOoBuZiAcZeKoO
oOoBuZiAcZeKoO
  20 listopada 2011
Konto usunięte
Konto usunięte:

dzieki a przy pierwszym przekształcaniu wzoru wyszło Ci z R na -P??
sarkilor
sarkilor
  20 listopada 2011

Jeżeli chodzi o ten fragment:

Konto usunięte
Konto usunięte: I = U / R - P = U * I

to zauważ, że to są dwa myślniki, pierwszy zaczynał się przy teorii prawa Ohma, a drugi podałem jako sam wzór bez teorii.
znajduch
znajduch
  21 listopada 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: a jak to sie ma zo zad bo nie czaje w 0góle ;/;/.;/

Ja nie rozumiem, niczego was w tej szkole nie uczą? Masz jak byk napisane odniesienie ampera do innych wielkości 'prądowych' tj napięcia, mocy, oporu.

W tym linku do wikipedii wszystko jest podane.
A jesli nie rozumiesz podstawowych znaków matematycznych, jak znaku równości i kreski ułamkowej to ja nie rozumiem co do tej pory robiłaś w szkole? Przepraszam ale do tego nie trzeba mieć doktoratu z matmy, ani być w Mensie.
Nie jestem jakiś wybitny z matmy/fizyki etc ale proszę Cię. Jesli nie przyswoiłaś sobie materiału uczonego w podstawówce to może trzeba sobie zrobić powtórkę?

Koniec opoerniczu a teraz wyjaśnienia.



1) "A" to jest Amper, co to jest amper? Zapewne masz w książce ale znając życie to nawet do niej nie zajrzysz. Amper jest to jednostka natężenia prądu elektrycznego. To jest ten dynks którego szukasz w pierwszym zadaniu. Symbolem natężenia jest I.

2) Po "1A" mamy znak równości, chyba nie muszę tłumaczyć co on oznacza ;]
3) Dalej mamy 1 V/1 Ω volt/om czyli jeśli 1 volt podzielisz na 1 om dostaniesz jeden amper
3) 1W/1V Wat/Volt Czyli dzieląc jeden Wat przez 1 volt dostaniesz jeden amper

W treści zadania masz podane dane do 3-ego punktu. ;]

Konto usunięte
Konto usunięte: 1.Oblicz nateżenie prądu przepływającego przez żarówkę o mocy 60W po włączeniu jej do sieci o napięciu 230W


Jeśli nie wiesz, co jest mocą, a co napięciem to polecam lekturę książki lub wikipedii. Będzie szybciej.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.