PeggyBrownn
PeggyBrownn
  22 września 2011 (pierwszy post)

Stopień pewnego wielomianu W(x) jest równy m, a stopień wielomianu V(x) wynosi n (n>m) . Określ stopień wielomianu:

a) W(x) + V(x)
b) W(x) - V(x)
c) W(x) * V(x)

kurde, wiem co to jest stopień wielomianu jednak no nie mogę rozwiązać tego zadania, naprowadźcie mnie prosze!

Sylvinka
Posty: 15395 (po ~112 znaków)
Reputacja: -13 | BluzgometrTM: 4
Sylvinka
  22 września 2011

musisz podstawic to co masz zamiast w(x) i V(x) i wykonac działanie :)

mam czarne skrzydła,muskam nimi stopy aniołów...
Czerek5
Czerek5
  22 września 2011

Wielomianem jest np x^3 +x^2 +1,a stopniem tego wielomianu jest najwyższy stopień jednego z jego składników, w tym przypadku jest to x podniesiony do 3ciej potęgi. Jest to więc wielomian 3-ciego stopnia.

a/b Sumując bądź różniczkując wielomiany "najwyższy" składnik się nie zmienia.
c- trzeba po prostu wymnożyć najwyższe jednomiany i zobaczyć jakiego są stopnia : P

PeggyBrownn
PeggyBrownn
  22 września 2011

nie mogę pod te zmienne nic podstawiać, więc wynik nie będzie na pewno w liczbach :

sarkilor
sarkilor
  22 września 2011

Czerek5 już Cię naprowadził. Pokazał Ci jak określa się stopień wielomianu i powiedział "jak to działa"
masz warunek, że n>m, gdzie n,m to stopnie wielomianów.
a/b - tak jak Czerek powiedział, przy dodawaniu/odejmowaniu stopień wielomianu się nie zmienia, więc stopień końcowy będzie wynosił n.
c - załóżmy, że mamy 2 wielomiany stopnia 2 i stopnia 3. Oba mnożysz przez siebie, więc wszystko co jest w jednym mnożysz przez wszystko co jest w drugim. Najwyższa potęga przy x będzie stopniem nowego wielomianu. Przy mnożeniu potęg o takiej samej podstawie po prostu te potęgi się dodaje, tak więc na przykładzie 2+3 =5 - czyli tego stopnia będzie nowy wielomian. Na Twoim przykładzie - stopień otrzymanego wielomianu będzie wynosił n+m. Tyle w temacie:)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.