Karmi103Choroszcz
Karmi103Choroszcz
  15 marca 2010 (pierwszy post)

Sry, że zwracam się tu o pomoc, ale kumpel zabrał mój zeszyt i g**no wiem, jak to zrobić. ;/ Proszę o pomoc.

1. Ile wynosi stosunek promienia trzeciej orbity elektronu wyliczonej z teorii Bohra do promienia orbity pierwszej?

2. Jakie są dozwolone wartości liczb kwantowych 1 i mL dla stanu opisanego główną liczbą kwantową n=4.

3. Oblicz energię jaką emituje elektron, przechodząc w atomie wodoru z orbity n1=3, na orbitę n2=2. Jaka jest długość fali świetlnej odpowiadająca temu przejściu?

Karmi103Choroszcz
Karmi103Choroszcz
  15 marca 2010

Może jakaś podpowiedź, czy coś? :/

Plomyk
Plomyk
  15 marca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Sry, że zwracam się tu o pomoc, ale kumpel zabrał mój zeszyt i g**no wiem, jak to zrobić. ;/ Proszę o pomoc. 1. Ile wynosi stosunek promienia trzeciej orbity elektronu wyliczonej z teorii Bohra do promienia orbity pierwszej? 2. Jakie są dozwolone wartości liczb kwantowych 1 i mL dla stanu opisanego główną liczbą kwantową n=4. 3. Oblicz energię jaką emituje elektron, przechodząc w atomie wodoru z orbity n1=3, na orbitę n2=2. Jaka jest długość fali świetlnej odpowiadająca temu przejściu?


do 3 to musisz skorzystać ze wzoru Rydberga

1/lambda = R(1/n1^2 - 1/n2^2)
R - stała Rydberga
n1 - nr orbity, na któa wchodzi elektron
n2 - nr orbity z jakije schodzi
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.