Clyde
Posty: 23911 (po ~63 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 7
Clyde
  10 marca 2010 (pierwszy post)
1. Chłopiec kopnął piłkę o masie 0,5 kg nadając jej prędkość 10 m/s. Czas oddziaływania chłopca na piłkę był równy 0,01 s. Wyznacz, z jaką siłą chłopiec zadziałał na piłkę.

nie wiem z jakiego wzoru to obliczyć, proszę o pomoc. :C
za wszelkie wskazówki dziękuję.
próbowałam obliczyć to wzorem na siłę, ale mi nie wyszło...
Mam sczerniałą duszę. Bo czym bez Ciebie jest lato wspaniałe? Gdy Ciebie nie ma nawet ptaki milkną.
Marilyn Manson and Hey Fan ♥
Plomyk
Plomyk
  10 marca 2010
Jesus
Jesus: 1. Chłopiec kopnął piłkę o masie 0,5 kg nadając jej prędkość 10 m/s. Czas oddziaływania chłopca na piłkę był równy 0,01 s. Wyznacz, z jaką siłą chłopiec zadziałał na piłkę. nie wiem z jakiego wzoru to obliczyć, proszę o pomoc. :C za wszelkie wskazówki dziękuję. próbowałam obliczyć to wzorem na siłę, ale mi nie wyszło...


Nie pomyślałeś, że nie raz w zadaniach dają np 1 daną więcej, aby wprowadzić człowieka w błąd? Tzw haczyk ^

Liczysz ze wzoru

Ek=Ep, możesz(bądz też musisz) wyznaczyć h dzięki temu, a energie to taką i taką podajesz potem jak masz wszystkie dane.
Czerek5
Czerek5
  11 marca 2010
Plomyk
Plomyk: Nie pomyślałeś, że nie raz w zadaniach dają np 1 daną więcej, aby wprowadzić człowieka w błąd? Tzw haczyk ^ Liczysz ze wzoru Ek=Ep, możesz(bądz też musisz) wyznaczyć h dzięki temu, a energie to taką i taką podajesz potem jak masz wszystkie dane.


Troszkę się mylisz :P To jest zadanie na pędową 2 zasadę dynamiki

Zmiana siły jest pochodną pędu po czasie dF=dp/dt.
Całkując obustronnie po czasie masz F*t=dp -> F=dp/t (Siła jest równa zmienię pędu w czasie) więc:
V0=0
V1=10 m/s
m= 0.5kg
dP=P1-P0, gdzie P1=m*V1 a P0=m*V0 (Vo jest prędkością początkową piłki w zadaniu nie ma podanej prędkości piłki oraz jej przyspieszenia przed działaniem siły F, więc przyjmuje, że Vo = 0 i Vo=const)
dp=5 m/s *kg - 0
dP=5/ms * kg
t= 0,01s
F=5/0,01
F= 500 [m/s * kg * 1/s = m/s^2 * kg =N] = 500N
Czerek5
Czerek5
  11 marca 2010

A jeżeli chcesz to rozwiązać energetycznie : P To możesz to zrobić tak,
zakładamy, że piłka porusza się poziomo. Wiadomo, że praca wykonana przez chłopca kopiącego piłkę jest równa energii całkowitej tej piłki. W tym przypadku energia potencjalna jest = 0 ponieważ zakładamy, że piłka porusza się tylko w płaszczyźnie poziomej, więc energia całkowita będzie równa energii kinetycznej. W=Ek W=F*r (r jest to przesunięcie) r= Vo*t+at^2/2 -> r=Vo*t + V/t * t^2/2 -> r=Vo*t+V*t/2 a więc r=V*t/2
ponieważ Vo=0 a V=10m/s
F * V*t/2 = mV^2/2 /*(2 /V)
F * t= m*V
F= mV/t -> F=P/t
F=5/0,01 = 500N

Plomyk
Plomyk
  11 marca 2010

To u nas inaczej mówili :O

Czerek5
Czerek5
  11 marca 2010
Plomyk
Plomyk: To u nas inaczej mówili :O

Gdyby było np że chłopiec rzucił piłką w dół albo poziomo tylko że z jakiejś wysokości : P To wtedy byś korzystał z zasady zachowania energii czyli Ek=Ep
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.