Cocacabana
Cocacabana
  9 grudnia 2009 (pierwszy post)

Mam dwa zadania, których nie potrafię ruszyć. Czy mógłby ktoś mi je wytłumaczyć.

1. Długość promienia okręgu jest równa 14,5 cm. Przez jeden z końców średnicy tego okręgu poprowadzono cięciwę długości 20 cm. Cięciwa obraca się dookoła danej średnicy . Oblicz pole powierzchni otrzymanej bryły.
Wiem że tworząca wynosi 20 cm, ale nie wiem co dalej.

2. Przekrój osiowy stożka jest trójkątem prostokątnym o polu 18 cm². Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego stożka.
Tego całkiem nie rozumiem. :(

Dziękuje,

NicZaFriko
NicZaFriko
  9 grudnia 2009
Cocacabana
Cocacabana: Dziękuje,


Nikt kur nie jest taki głupi żeby za Ciebie robić..
Cocacabana
Cocacabana
  9 grudnia 2009

Napisałem, że chcę pomoc w formie wytłumaczenia jak zrobić te zadania, a nie na gotowca. Należy czytać ze zrozumieniem.

NicZaFriko
NicZaFriko
  9 grudnia 2009
Cocacabana
Cocacabana: Napisałem, że chcę pomoc w formie wytłumaczenia jak zrobić te zadania, a nie na gotowca. Należy czytać ze zrozumieniem.


A jak sobie wyobrażasz tłumaczenie zadania ?
Jest to zwykła odpowiedz tylko inaczej poukładana by ktoś mogł zczaić..

A po wytłumaczeniu będzie tak jak każdy "Aha rozumiem" i rzniesz ostro wytłumaczone zadanie do zeszytu.
NicZaFriko
NicZaFriko
  9 grudnia 2009
Cocacabana
Cocacabana: Przekrój osiowy stożka jest trójkątem prostokątnym o polu 18 cm². Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego stożka.


to jest stereometria.. a tego nie nawidze robić,
felix2k
Posty: 38 (po ~224 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 4
felix2k
  9 grudnia 2009

wygląda to tak: w pierwszym zadaniu średnica okręgu będzie wysokością, a cięciwa będzie tworzącą. Jak zrobisz sobie trójkąt z cięciwy, średnicy i dorysowanego trzeciego boku, powinienes miec trojkat prostokatny. Trzeci bok bedzie promieniem podstawy. Pitagoras i do wzoru
Zadanie 2: przekroj osiowy jest trojkatem prostakatnym wiec masz tak: kąt miedzy tworzacymi prosty, tworzace to ramiona trojkata ktore liczysz z wzoru na pole. Przeciwprostokatna z Pitagorasa, polowa przeciwprostokatnej to promien.
Cos niejasne?:D

felix2k
Posty: 38 (po ~224 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 4
felix2k
  9 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Nikt kur nie jest taki głupi żeby za Ciebie robić..


ja jestem xD w porownaniu z rozwiazywaniem zadan z estymacji modeli wielorównaniowych z losowymi zmiennymi objaśniającymi za pomocąmacierzy najmniejszych kwadratów, to czysta przyjemność :P
Cocacabana
Cocacabana
  9 grudnia 2009

Przeanalizowałem oba zadania i drugie mi wyszło, ale zadanie pierwsze nie. Mam pytanie. Czy kąt 90st będzie przy wierzchołku kąta wpisanego opartego na średnicy czy przy środku okręgu?

felix2k
Posty: 38 (po ~224 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 4
felix2k
  9 grudnia 2009

90 st powinno byc miedzy średnica a trzecim bokiem (nie cięciwą tylko tym drugim) nie udowodnie tego, ale jesli nie bedzie tam prostego to wyjdzie figura zlozona z 2 stozkow i sie skomplikuje:P

felix2k
Posty: 38 (po ~224 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 4
felix2k
  9 grudnia 2009

sorki zle napisalem:D jesli od srednicy damy kąt prosty to wyjdzie nam poza okrąg, trzeba inaczej to wykombinowac;D

felix2k
Posty: 38 (po ~224 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 4
felix2k
  9 grudnia 2009

rzeczywiscie z twierdzenia sinusow bedzie 90st przy wierzcholku i wyjdzie bryla zlozona z 2 stozkow, wtedy tam z podobienstwa trojkatow mozna bedzie chyba boki wykombinowac

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.