mam takie zadanie z fizykii, którego w ogóle nie rozumiem, byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś mi to wytłumaczył:
"Jeżeli przesuwamy wózek o masie m=20kg po płaskiej powierzchni ruchem jednostajnym, to należy działać na niego siłą F=10N. Jaką siłą należy działać na ten wózek, aby spowodować ruch przyśpieszony z przyśpieszeniem a=2m/s^2? Narysuj siły działające na to ciało w ruchu jednostajnym i ruchu przyśpieszonym."
wzór na siłę to F=m*a, czyli masa x przyśpieszenie, jeśli jest ruch jednostajny to przyśpieszenie jest równe 0, więc... no właśnie ;)
z góry dzięki za pomoc ;)
lista tematów
fizyka- dynamika
Więc tak, żeby ciało poruszało się ruchem jednostajnym bez uwzględniania sił otaczających nas w normalnych warunkach(przyspieszenie ziemskie, siły tarcia itd) to faktycznie nie trzeba działać żadną siłą, ale w normalnych warunkach trzeba niestety działać pewną siłą, aby to ciało sie poruszało ruchem jednostajnym.
Ale przypuszczam ze w zadaniu nie uwzgledniasz sił zewnętrznych typu tarcie itd to na ciało poruszające sie ruchem jednostajnym nie działa żadna siła, a ciało omasie 20kg, które porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym(2m/s^2) działa siła 40N.
na tak raczej nie do końca. skoro na ciało działa siła F=10N i ciało to porusza się ruchem jednostajnym to muszą na nie działać siły zewnętrzne które równoważą tę siłę F. inaczej by przyspieszało. Czyli jest tam brana pod uwagę siła tarcia Ft. i spełnione jest równanie F-Ft=Fw gdzie Fw=0N (siła wypadkowa).
A żeby ciało poruszało się ruchem przyspieszonym o przyspieszeniu 2m/s^2 to
Fn-Ft=Fw
Fn=Fw+Ft
gdzie Fn- to nowa siła działająca na to ciało
Fw- nowa siła wypadkowa Fw=2*m m*kg/s^2
Ft- siła tarcia która jest taka sama jak w pierwszym przypadku
Tak mi się wydaje