dorota051991
dorota051991
  21 września 2009 (pierwszy post)

Hey;)mam pytanie czy mozna to wykazać z twierdzenia odwrotnego do Talesa?A co z polem?Znalazłam taki wzór PEFGH=PABCD-(PEBF+PFCG+PHGD+PAEH)= i tak dalej...dlaczego jest taki wzór?Proszę tylko o małą podpowiedź..

Niech ABCD będzie dowolnym czworokątem wypukłym.Utwórzmy czworokąt EFGH,łącząc środki kolejnych boków czworokata ABCD.Wykaż że powstały czworokąt jest równoległobokiem,a jego pole jest połową pola czworokata ABCD.

MaQ7
MaQ7
  21 września 2009

Z tw. odwrotnego do tw. Talesa łatwo uzasadnić kolejno, że dwa boki czworokąta EFGH są do tej przekątnej równoległe a zatem i do siebie także. Analogicznie z drugą przekątną i drugą parą boków. Część zadania dotyczącą pola łatwo zauważyć gdy narysuje się przekątne równoległoboku EFGH.

mniejsze trójkąty są podobne do większych w skali 1/2




dorota051991
dorota051991
  21 września 2009

no tak widziałam tą stronę,a mozesz mi powiedzieć dlaczego jest taki wzór?od tego momentu

Konto usunięte
Konto usunięte: PEFGH=PABCD-(PEBF+PFCG+PHGD+PAEH)=
MaQ7
MaQ7
  21 września 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: no tak widziałam tą stronę,a mozesz mi powiedzieć dlaczego jest taki wzór?od tego momentu

tam w nawiasie masz zapisane te pola tych trojkatow :)
jak je odejmiesz zostanie pole tej szukanej figury
dorota051991
dorota051991
  21 września 2009

ok już kapuję,wielkie dzięki za pomoc.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.