MuyBueno
MuyBueno
  22 marca 2013 (pierwszy post)

Witam.

Kończy mi się umowa z neostradą i postanowiłam zakupić sobie swój router.

Co jest godnego polecenia i czym się kierować? Bo rozbieżność cenowa jest ogromna...
Czy warto przepłacać i jak 'bardzo'?
Słyszałam,że Tp-linki są dobre i Pentagramy ...

Jeśli ktoś mógłby coś zaproponować to byłabym zobowiązana.
Pozdrawiam.

NicZaFriko
NicZaFriko
  25 marca 2013

Chyba koledze się pomyliło z wykupieniem licencji u MikroTik'a .

denaturat
denaturat
  27 marca 2013

jeszcze raz ktos powie ze 5ghz jest pasmem licencjonowanym to bede mordowal za pomoca zardzewialych grabi. 5Ghz wykorzystuja providerzy (w tym ja) bo dopuszcza wyzsze moce nadawania co pozwala na zestawianie linkow radiowych na wieksze odleglosci oraz nie jest tak zaszumione jak 2,4Ghz. Predkosci neo wyzsze niz 10 obsluguje standard HDSL a wyzsze niz 20 VDSL oczywiscie mozliwe predkosci sa zalezne od stanu sieci przesylowej, odleglosci od centrali oraz DSLAMow w centrali. A router wez Pentagram w taniego tp-linka nie warto sie pchac. Teraz 82.11N jest standardem niedlugo bedziemy miec 802.11AC

rafal0302
rafal0302
  27 marca 2013

Tak naprawdę to w pełni nie jesteś w stanie wykorzystać standardu N . Dyski twarde są za słabe na takie prędkości

802.11AC w domu tego nie wykorzystasz ....

NicZaFriko
NicZaFriko
  27 marca 2013

Chyba ze posiadasz dysk SSD to standard N hula , a co do AC to moze za parenascie lat , bo teraz to zbedne , tak samo jak 8 rdzeni w sgs4 :D

MuyBueno
MuyBueno
  28 marca 2013

Dyskusja widzę na bogato,tylko,że dalej nikt nie zaproponował konkretnego routera : )
Jeśli możecie ....

Z góry dziękuję za odpowiedź.

MuyBueno
MuyBueno
  28 marca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: A router wez Pentagram w taniego tp-linka nie warto sie pchac. Teraz 82.11N jest standardem niedlugo bedziemy miec 802.11AC

Zaraz będę patrzyła i coś wybiorę.
NicZaFriko
Avatar użytkownika tomastomas
Posty: 4038 (po ~171 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 36
tomas
  30 marca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: jeszcze raz ktos powie ze 5ghz jest pasmem licencjonowanym to bede mordowal za pomoca zardzewialych grabi.
Fakt...z tą licenjcą na 5 w tym paśmie, to przekłamanie...przyznaję się do błędu :)
Konto usunięte
Konto usunięte: 5Ghz wykorzystuja providerzy (w tym ja) bo dopuszcza wyzsze moce nadawania co pozwala na zestawianie linkow radiowych na wieksze odleglosci oraz nie jest tak zaszumione jak 2,4Ghz.
Również jestem providerem, jakby nie patrzeć (sieć na 25 komputerów) i przyznaję, że nie lada wyczynem jest już samo nadawanie na 2,4 przez wzgląd na zaszumienia. Sieć mam na mikrotiku, więc chętnie się z kolegą wymienię uwagami :)
Konto usunięte
Konto usunięte: Predkosci neo wyzsze niz 10 obsluguje standard HDSL a wyzsze niz 20 VDSL oczywiscie mozliwe predkosci sa zalezne od stanu sieci przesylowej, odleglosci od centrali oraz DSLAMow w centrali
Czyli każdy nowy router ADSL2 się nada :)
Konto usunięte
Konto usunięte: A router wez Pentagram w taniego tp-linka nie warto sie pchac.
Nie wiem skąd ta niechęć to tplinka. W sieci 2,4 mam 22 klientów wpiętych, jako AP Client na TP link 543g i zero problemów; są to jedne z najbardziej stabilnych urządzeń i mogę powiedzieć to z doświadczenia. Kolega ma sklep komputerowy, ma swoją sieć na 400 komputerów i administruje siecią na ponad 2000 komputerów i jako urządzenia siejące po domu ma tp linki przez wzgląd na kompromis ceny do jakości, ma je na sklepie i sporadycznie reklamacje, więc proszę; nie wypisuj, że nie warto się pchać w tp linki, skoro nie miałeś w większej mierze z nimi do czynienia :) Nie są to przechwałki, tylko podkreślenie kompetencji informacji :) Po restarcie czas wstawania, łącznie z nawiązaniem łączności z siecią, to 5 sekund! Podobnie z AP....model 500g pracował na bazie po awaiii RB mikrotika...i tak pracował awaryjnie, że go w ogóle nie wymieniałem przez pół roku; na 2 bazie.. 9 klientów wpiętych, zero restartów :) Teraz planuję rozbudowę sieci o 3 bazę, dlatego muszę posadzić płyty RB, dlatego, że wszystko pójdzie na oddzielnych bridge`ach :)
Konto usunięte
Konto usunięte: Dyskusja widzę na bogato,tylko,że dalej nikt nie zaproponował konkretnego routera : )
Przepraszam za tego off topa :)W domu sam posiadam Pentagrama 6361 ( nie pod Twoją usługę), wcześniej miałem TP linka, jeszcz wcześniej Ovslinka :) Zwróć uwagę, żeby router posiadał wbudowany modem ADSL2 i standard N :) Dla domowego użytku każdy się sprawdzi :) Chyba, ze masz szczególne wymagania, typu port USB do podłaczenia dysku sieciowego, itp :)
rafal0302
rafal0302: Od kiedy 5 GHz jest licencjonowane ?
Zapomniałem o koledze...faktycznie nie jest...co prawda są licencjowane częstotliwości bodajże powyżej 5,6, czy 5,8ghz (mało istotne), w każdym bądz razie nie dotyczy to tego o czym piszemy...mój błąd :)
rafal0302
rafal0302: Tak naprawdę to w pełni nie jesteś w stanie wykorzystać standardu N . Dyski twarde są za słabe na takie prędkości
W firmie, której pracuję, podłączyłem AccessPointa N, ponieważ Prezes łączy się lapkiem prez wifi i jest wpięty do domeny korzystając z konta na serwerze :) Szybszy przesył danych...przy standardzie g wynosi do 54mB/S :)Jeszcze bardzo istotna kwestia, jeśli chodzi o standard N: przy routerach Pentagrama; ustawiając zabezpieczenia WPA/PSK należy wybrać tryb AES. Niektóre karty sieciowe w ustawieniach wymagają również włączenia trybu N, czy przestawienia opcji "Szerokość kanału 802.11n z 20mhz na tryb automatyczny :)
Avatar użytkownika tomastomas
Posty: 4038 (po ~171 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 36
tomas
  30 marca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Chyba koledze się pomyliło z wykupieniem licencji u MikroTik'a .


Nie pomyliłęm się...wyłozyłem się zwyczajnie na "prostej" rzeczy ;)
MuyBueno
MuyBueno
  30 marca 2013
tomas
tomas: Przepraszam za tego off topa :)W domu sam posiadam Pentagrama 6361 ( nie pod Twoją usługę), wcześniej miałem TP linka, jeszcz wcześniej Ovslinka :) Zwróć uwagę, żeby router posiadał wbudowany modem ADSL2 i standard N :) Dla domowego użytku każdy się sprawdzi :) Chyba, ze masz szczególne wymagania, typu port USB do podłaczenia dysku sieciowego, itp :)

Nie no spoko : )
To ten w sumie co wysłał NicZaFriko byłby:
http://allegro.pl/router-pentagram-adsl-p-6352-150mbps-3795-i3110099304.html

Bo ma to ADSL2 ale chyba nie ma N z tego co widzę
Avatar użytkownika tomastomas
Posty: 4038 (po ~171 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 36
tomas
  30 marca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: chyba nie ma N z tego co widzę
Ma N-lite :) są 2 wersje: Pierwsza to N 150, druga N300. Różnią się szybkością transmisji, jednak Tobie wystarczy wersja N-lite, między innymi ta z linku kolegi :) Troszkę słabą antenę ma moim zdaniem, ale nie będę Ci za dużo mieszał w głowie...za te pieniądze nie ma co wybrzydzać :)
MuyBueno
MuyBueno
  30 marca 2013
tomas
tomas: ) Troszkę słabą antenę ma moim zdaniem, ale nie będę Ci za dużo mieszał w głowie...za te pieniądze nie ma co wybrzydzać :)

Ma wystarczyć na 75 m2

Da radę?
MuyBueno
MuyBueno
  30 marca 2013

Antenę dodatkową mogę zawsze dokupić jak coś,.

Avatar użytkownika tomastomas
Posty: 4038 (po ~171 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 36
tomas
  31 marca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Antenę dodatkową mogę zawsze dokupić jak coś,.

Zdaje się, że ten model ma zintegrowaną antenę :)
Jeśli chodzi o moje ostateczne stanowisko w tym temacie, to poleciłbym Ci ten model; http://allegro.pl/tp-link-td-w8951nd-router-wifi-adsl-2-150-mbps-i3136841551.html ma mocniejszą antenę od "poprzednika". Wkładasz tylko płytę do napędu i postępujesz według wskazówek kreatora...wszystko jest prawdę proste w konfiguracji ;). Nie chcę się bardziej rozpisywać w temacie, gdyż nie ma to najmniejszego sensu....kupuj; sprawdza się nawet przy słabszych parametrach linii ;) Kolejnym atutem jest kilka wejsć RJ... dlatego dezycując się na zakup sprzętu na dłuższy okres, warto dołożyć kilka złotych :)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.