WITAM
Zakładam ten temat po to żeby rozmawiać w nim o legendach amerykańskiej motoryzacji jakimi są auta z lat od ok 60 do 80 choć są wyjątki takie jak Ford Mustang czy Dodge Challenger które są produkowane do dnia dzisiejszego.
Lecz mi chodzi głównie o te "stare" z duszą które powodują że przy wciśnięciu pedału gazu , ryk silnika powoduje przyśpieszone bicie sera i ciarki.
Będę starał się wam przybliżyć sylwetki tych samochodów, historię ich powstawania, wrzucał jakieś ciekawe zdjęcia oraz filmiki.
Bardzo lubię stare amerykańskie samochody i od zawsze chciałem mieć takie, choć przy spalaniu takiego auto mój ojciec musiałby być szejkiem i siedzieć na ropie [w tym wypadku benzynie ]
Mam nadzieje że chociaż nie którym spodoba się i wypowiedzą w tym temacie swoje zdanie/opinie o tych jakby nie patrzeć legendach motoryzacji.
Pierwszym przedstawionym przeze mnie samochodem będzie znany chyba przez każdego prawdziwego mężczyznę
Ford Mustang
Trochę historii:
W roku 1962 jeden z menedżerów Forda, Donald N. Frey wpadł na pomysł stworzenia całkowicie nowego auta. Pomysł poparł główny menedżer Forda, Lee Iacocca. W roku 1962 i 1963 powstały zatem dwa prototypy, które wyznaczyły drogę pod ostateczny wygląd Forda Mustanga.
Pierwszym z nich był T-5 (Mustang 1) został zaprezentowany podczas wyścigów U.S. Grand Prix w miejscowości Watkins Glen w październiku 1962 roku. Kierowcy Dan Gurney i Sterling Moss przejechali samochodem na zmianę kilka okrążeń z dużą prędkością, by zademonstrować jego możliwości. Mustang 1 rozwinął prędkość 207 km/h (115 mil na godzinę) i przejechał ćwierć mili w 18,2 sekundy.
Mustang I był dwumiejscowym roadsterem z silnikiem V4 umieszczonym pośrodku. Silnik miał moc 90 koni mechanicznych i był chłodzony przez dwa wentylatory ulokowane we wlotach powietrza tuż przed tylnymi kołami. Pokrycie zostało wykonane ze sprasowanych blach aluminiowych przytwierdzonych do rurowego podwozia.
Mustang II Prototype. W roku 1963 został wprowadzony kolejny prototyp.Jego wygląd odróżniał się znacząco od poprzedniego prototypu ? był to teraz pojazd czteromiejscowy z silnikiem umieszczonym z przodu. Pod względem konstrukcji i danych technicznych był bardzo podobny do modelu seryjnego produkowanego w roku 1964. Nadwozie samochodu zostało zaprojektowane w studiach projektanckich Lincoln-Mercury.
Premiera Forda Mustanga odbyła się na targach New York World's Fair 17 kwietnia 1964.
Nazwa samochodu i jego znaczenie
Firma Ford będą już pewna iż powstanie nowy model samochodu sportowego potrzebowali wymyślić nazwę i charakterystyczny, rozpoznawalny symbolu. Pomysły na nazwy były różne. Samochód miał nazywać się: T-5, Cougar, Aventura, Allegro, Stiletto, Turino, Torino, a nawet XT-Bird. Warto zauważyć, że niektóre z tych nazw posłużyły później jako nazwy innych modeli samochodów z koncernu Forda.
Samochód miał być kierowany głównie dla ludzi młodych, więc było potrzebne coś, co symbolizuje wolność i nieskrępowanie, a jednocześnie siłę. Symbolem takim stał się mustang ? dziki koń z prerii Ameryki Północnej. Jednocześnie powstało charakterystyczne logo Mustanga ? galopujący koń na tle czerwonych, białych i niebieskich pasków symbolizujących Stany Zjednoczone i amerykańskie korzenie.
W jaki sposób Mustang osiągnął sukces?
Pomiędzy 9 marca a początkiem kwietnia 1964 roku Ford wyprodukował 8160 egzemplarzy Mustanga. Chodziło o to, żeby każdy dealer Forda w Stanach Zjednoczonych miał przynajmniej jednego Mustanga w swoim salonie samochodowym. Przygotowano też ogromną kampanię reklamową, zakrojoną na praktycznie wszystkie ówcześnie dostępne media.
16 kwietnia, dzień przed oficjalną premierą Mustanga, w amerykańskiej telewizji została wyemitowana reklama samochodu. Obejrzało ją ponad 29 milionów osób. Następnego dnia pojawiły się reklamy samochodu w 2500 gazetach i czasopismach. Najważniejsze krajowe dzienniki oraz niektóre zagraniczne gazety zamieściły artykuł dotyczący premiery nowego auta.
Wszystko to opłacało się , w ciągu pierwszego dnia sprzedaży zostało złożonych 22 tysiące zamówień na nowe Mustangi. W ciągu pierwszego weekendu salony samochodowe odwiedziło 4 miliony Amerykanów. W cztery miesiące sprzedano 100 tysięcy samochodów, a 16 kwietnia 1965, w rok po premierze, w Kalifornii sprzedano Mustanga numer 418 812. W marcu 1966 roku z taśmy produkcyjnej zjechał milionowy Mustang.
Ford Mustang zawdzięcza również swój sukces i dobre dochody dla firmy szerokiej gamie części i akcesoriów, które kupujący mógł dostosować do swoich potrzeb. Było to jedno z pierwszych aut z tak szerokimi możliwościami wyboru dodatkowego wyposażenia (pierwszy w tej branży był Pontiac). Dzięki dodatkowym opcjom cena samochodu w zależności od liczby wybranych dodatków rosła o kilkaset dolarów, dzięki czemu Mustang stał się dochodowy zarówno dla dealera, jak i producenta.
Wreszcie przejdźmy do tego co lubimy najbardziej, czyli do konkretów...
GENERACJE FORDA MUSTANGA
Pierwsza generacja
Produkowana w latach 1964 ? 1966.
Lista modeli silników:
* 170CiD V6 101KM
* 200CiD V6 120KM
* 260CiD V8 164KM
* 289CiD V8 200KM
* 289CiD V8 210KM
* 289CiD V8 225KM
* 289CiD V8 271KM
* 390CiD V8 320KM
Opis:
Samochód został zbudowany na bazie modelu Falcon. Pierwsza wersja Mustanga miała praktycznie takie same wymiary jak Falcon. Wiele części Mustanga pochodziło z modeli Falcon i Fairlane. W roku 1965 nastąpiły niewielkie zmiany zewnętrzne, jak np. zmiana gamy kolorów karoserii oraz wnętrza, oraz kilka zmian konstrukcyjnych, jak wprowadzenie nowych silników, mocniejszych niż w roku 1964. W roku 1965 pojawił się też pakiet GT, oferujący usztywnione zawieszenie, czterostopniową skrzynię biegów, mocniejszy silnik oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym nadające autu bardziej sportowy charakter.
1965 był to też rok pojawienia się pierwszego Mustanga przerobionego w firmie Shelby ? dostosowanego do potrzeb wyścigów Shelby GT-350, który miał bardziej sportowy charakter niż zwykły Mustang. W 1966 roku zachodzą niewielkie zmiany zewnętrzne, głównie w wyglądzie atrapy chłodnicy. Samochód zostaje też wyposażony w mocniejszy silnik oraz powiększa się gama dodatkowych akcesoriów (jest ich teraz 70). Auto zostaje nieco poszerzone i wydłużone, przez co wnętrze staje się bardziej obszerne