Powiadomienia Podglądacz Tak • Nie Głosy Czat Online Kamerki Szukaj Ranking Forum Gry Klub Gwiazd
Tuning - moje życie

Tuning - moje życie

galery FORD MUSTANG/TORINO

WITAM


Zakładam ten temat po to żeby rozmawiać w nim o legendach amerykańskiej motoryzacji jakimi są auta z lat od ok 60 do 80 choć są wyjątki takie jak Ford Mustang czy Dodge Challenger które są produkowane do dnia dzisiejszego.
Lecz mi chodzi głównie o te "stare" z duszą które powodują że przy wciśnięciu pedału gazu , ryk silnika powoduje przyśpieszone bicie sera i ciarki.
Będę starał się wam przybliżyć sylwetki tych samochodów, historię ich powstawania, wrzucał jakieś ciekawe zdjęcia oraz filmiki.
Bardzo lubię stare amerykańskie samochody i od zawsze chciałem mieć takie, choć przy spalaniu takiego auto mój ojciec musiałby być szejkiem i siedzieć na ropie [w tym wypadku benzynie ]

Mam nadzieje że chociaż nie którym spodoba się i wypowiedzą w tym temacie swoje zdanie/opinie o tych jakby nie patrzeć legendach motoryzacji.

Pierwszym przedstawionym przeze mnie samochodem będzie znany chyba przez każdego prawdziwego mężczyznę
Ford Mustang


Trochę historii:
W roku 1962 jeden z menedżerów Forda, Donald N. Frey wpadł na pomysł stworzenia całkowicie nowego auta. Pomysł poparł główny menedżer Forda, Lee Iacocca. W roku 1962 i 1963 powstały zatem dwa prototypy, które wyznaczyły drogę pod ostateczny wygląd Forda Mustanga.

Pierwszym z nich był T-5 (Mustang 1) został zaprezentowany podczas wyścigów U.S. Grand Prix w miejscowości Watkins Glen w październiku 1962 roku. Kierowcy Dan Gurney i Sterling Moss przejechali samochodem na zmianę kilka okrążeń z dużą prędkością, by zademonstrować jego możliwości. Mustang 1 rozwinął prędkość 207 km/h (115 mil na godzinę) i przejechał ćwierć mili w 18,2 sekundy.

Mustang I był dwumiejscowym roadsterem z silnikiem V4 umieszczonym pośrodku. Silnik miał moc 90 koni mechanicznych i był chłodzony przez dwa wentylatory ulokowane we wlotach powietrza tuż przed tylnymi kołami. Pokrycie zostało wykonane ze sprasowanych blach aluminiowych przytwierdzonych do rurowego podwozia.

Mustang II Prototype. W roku 1963 został wprowadzony kolejny prototyp.Jego wygląd odróżniał się znacząco od poprzedniego prototypu ? był to teraz pojazd czteromiejscowy z silnikiem umieszczonym z przodu. Pod względem konstrukcji i danych technicznych był bardzo podobny do modelu seryjnego produkowanego w roku 1964. Nadwozie samochodu zostało zaprojektowane w studiach projektanckich Lincoln-Mercury.
Premiera Forda Mustanga odbyła się na targach New York World's Fair 17 kwietnia 1964.

Nazwa samochodu i jego znaczenie

Firma Ford będą już pewna iż powstanie nowy model samochodu sportowego potrzebowali wymyślić nazwę i charakterystyczny, rozpoznawalny symbolu. Pomysły na nazwy były różne. Samochód miał nazywać się: T-5, Cougar, Aventura, Allegro, Stiletto, Turino, Torino, a nawet XT-Bird. Warto zauważyć, że niektóre z tych nazw posłużyły później jako nazwy innych modeli samochodów z koncernu Forda.

Samochód miał być kierowany głównie dla ludzi młodych, więc było potrzebne coś, co symbolizuje wolność i nieskrępowanie, a jednocześnie siłę. Symbolem takim stał się mustang ? dziki koń z prerii Ameryki Północnej. Jednocześnie powstało charakterystyczne logo Mustanga ? galopujący koń na tle czerwonych, białych i niebieskich pasków symbolizujących Stany Zjednoczone i amerykańskie korzenie.

W jaki sposób Mustang osiągnął sukces?

Pomiędzy 9 marca a początkiem kwietnia 1964 roku Ford wyprodukował 8160 egzemplarzy Mustanga. Chodziło o to, żeby każdy dealer Forda w Stanach Zjednoczonych miał przynajmniej jednego Mustanga w swoim salonie samochodowym. Przygotowano też ogromną kampanię reklamową, zakrojoną na praktycznie wszystkie ówcześnie dostępne media.

16 kwietnia, dzień przed oficjalną premierą Mustanga, w amerykańskiej telewizji została wyemitowana reklama samochodu. Obejrzało ją ponad 29 milionów osób. Następnego dnia pojawiły się reklamy samochodu w 2500 gazetach i czasopismach. Najważniejsze krajowe dzienniki oraz niektóre zagraniczne gazety zamieściły artykuł dotyczący premiery nowego auta.

Wszystko to opłacało się , w ciągu pierwszego dnia sprzedaży zostało złożonych 22 tysiące zamówień na nowe Mustangi. W ciągu pierwszego weekendu salony samochodowe odwiedziło 4 miliony Amerykanów. W cztery miesiące sprzedano 100 tysięcy samochodów, a 16 kwietnia 1965, w rok po premierze, w Kalifornii sprzedano Mustanga numer 418 812. W marcu 1966 roku z taśmy produkcyjnej zjechał milionowy Mustang.

Ford Mustang zawdzięcza również swój sukces i dobre dochody dla firmy szerokiej gamie części i akcesoriów, które kupujący mógł dostosować do swoich potrzeb. Było to jedno z pierwszych aut z tak szerokimi możliwościami wyboru dodatkowego wyposażenia (pierwszy w tej branży był Pontiac). Dzięki dodatkowym opcjom cena samochodu w zależności od liczby wybranych dodatków rosła o kilkaset dolarów, dzięki czemu Mustang stał się dochodowy zarówno dla dealera, jak i producenta.


Wreszcie przejdźmy do tego co lubimy najbardziej, czyli do konkretów...

GENERACJE FORDA MUSTANGA


Pierwsza generacja

Produkowana w latach 1964 ? 1966.
Lista modeli silników:

* 170CiD V6 101KM
* 200CiD V6 120KM
* 260CiD V8 164KM
* 289CiD V8 200KM
* 289CiD V8 210KM
* 289CiD V8 225KM
* 289CiD V8 271KM
* 390CiD V8 320KM

Opis:
Samochód został zbudowany na bazie modelu Falcon. Pierwsza wersja Mustanga miała praktycznie takie same wymiary jak Falcon. Wiele części Mustanga pochodziło z modeli Falcon i Fairlane. W roku 1965 nastąpiły niewielkie zmiany zewnętrzne, jak np. zmiana gamy kolorów karoserii oraz wnętrza, oraz kilka zmian konstrukcyjnych, jak wprowadzenie nowych silników, mocniejszych niż w roku 1964. W roku 1965 pojawił się też pakiet GT, oferujący usztywnione zawieszenie, czterostopniową skrzynię biegów, mocniejszy silnik oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym nadające autu bardziej sportowy charakter.

1965 był to też rok pojawienia się pierwszego Mustanga przerobionego w firmie Shelby ? dostosowanego do potrzeb wyścigów Shelby GT-350, który miał bardziej sportowy charakter niż zwykły Mustang. W 1966 roku zachodzą niewielkie zmiany zewnętrzne, głównie w wyglądzie atrapy chłodnicy. Samochód zostaje też wyposażony w mocniejszy silnik oraz powiększa się gama dodatkowych akcesoriów (jest ich teraz 70). Auto zostaje nieco poszerzone i wydłużone, przez co wnętrze staje się bardziej obszerne

Konto usunięte
a tu coś dla wielbicieli gt500e http://www.youtube.com/watch?v=q6bWV7BpHXo%26feature=related auta te są produkowane do dnia dzisiejszego zajmuje się tym firma która posiada licencje shelby. wiec możesz kupić albo odrestaurowanego albo nowego w karose
3 September 2012
Konto usunięte
Choć to Ford, próżno szukać na jego masce firmowego błękitnego owalu. Niech nie zmyli was też koń galopujący w przeciwnym kierunku. Mustang to dzikie zwierzę, które naprawdę trudno zatrzymać. Weto krążownikom Pomysł na stworzenie Mustanga, auta jak n
3 September 2012
Konto usunięte
Piękinie wygląda Cabrio w czerwonym kolorze z białą tapicerką i dachem z 1965 roku bajka
15 March 2011
XAnimalsX
najlepsze jest Shelby Cobra GT500 ,, Eleanor " silnik V8 5,7l 350KM :pavarotti:
18 February 2011
Konto usunięte
A co powiecie na temat Plymoutha Barracudy AAR ? albo Cudy 464 ?
2 February 2011
Konto usunięte
miałem okazje naprawiac mustangi z lat 60tych mam zdj w gaerii zapraszam ;))
26 January 2011
Konto usunięte
Mmm Ford Mustang:w00t: zajebista furka :D podobają mi się te samochody;))
17 January 2011
Konto usunięte
a może tez coś dodaj o chevrolecie chevelle ss? tez piękny samochód
13 January 2011
horizon55
W tym przypadku spalanie nie ma znaczenia ryk gaźnikowego V8 jest bezcenny
12 January 2011
Konto usunięte
no temacik fajny , jak dla mnie o Camaro było by też spoko , według mnie najciekawszy z OLD-school-u :w00t:
12 January 2011
Konto usunięte
Dobry temat ale dodaj tez jakieś foty. Sam tekst nie wystarcza te auta trzeba zobaczyć. Jak możesz dodaj coś na temat Dodge'a Chargera ;) Najpiękniejsze auto tamtych czasów według mnie.
12 January 2011
więcej komentarzy (6)
| Fotka.com