gvnia
gvnia
  20 czerwca 2012 (pierwszy post)

Proszę o przydatne informacje na maturę z lektury pt. "Lalka" piszcie wszystko co wiecie może komuś się przyda:-)

Eve
Eve
  20 czerwca 2012

Wokulski, kupiec, pozytywista romantyk, jak dla mnie idiota, bo ślepo zakochany w głupiej Izabeli Łęckiej, która kochała się tylko w swoim jakimśtam pomniku, bodajże go całowała nawet.
Ona, to taka zadufana w sobie, on - chciał ją w sumie kupić, wykupując jej weksle, srebrną zastawę, czy coś.
Ale ona na koniec wstępuje do zakonu, więc się doigrała. :rotfl:
Ps. Nie chce mi się całego pisać, streszczenia są. :ninja:

Strobista
Strobista
  21 czerwca 2012

napisz konkretnie co chcialabyś wiedzieć... tak to mozna pisać o wszystkim...o sklepie, warszawie, milości, wojnie,nauce, obrazie biednych i bogatych w XIX w Wawie
lalkę miałem na ustnej rok temu, jedna z lepszych lektur

Eve
Eve: jak dla mnie idiota,

podbijam

ten pomnik to chyba byl Apollina:woot: czy cos takiego
Eve
Eve
  21 czerwca 2012

Mi się epizod z Marią Magdalenką podobał, jak się Węgiełek bał, że wróci do zawodu. :rotfl:

Konto usunięte
Konto usunięte: Apollina

całkiem możliwe.
O, jeszcze przypomniało mi się pytanie z mojej kartkówki z treści Lalki.
'Jaką rybę jadł Wokulski nożem i widelcem?' :rotfl:
Pamiętam, że odpowiadali, że makrelę, łososia, śledzie, ale nikt na sandacza nie wpadł. :crylol:
Strobista
Strobista
  22 czerwca 2012
Eve
Eve: 'Jaką rybę jadł Wokulski nożem i widelcem?' Pamiętam, że odpowiadali, że makrelę, łososia, śledzie, ale nikt na sandacza nie wpadł.

na to bym za cholere nie znal odpowiedzi:P
wgl lalke i ludzi bezdomnych czytalem najbardziej zwracając uwage na opis wawy:]
Eve
Eve
  22 czerwca 2012
Konto usunięte
Konto usunięte: ludzi bezdomnych

Nie podobała mi się lektura, nie wiem czemu. Podobnie jak zbrodnia i kara

Konto usunięte
Konto usunięte: na to bym za cholere nie znal odpowiedzi:P

Ta, jak mi się na krkt z treści Przedwiośnia, jak był ubrany Cezary jak wychodził na Belweder... :rotfl:

Konto usunięte
Konto usunięte: zytalem najbardziej zwracając uwage na opis wawy:]

Ja z kolei Lalkę doczytałam, bo mnie ciekawiło, co mądra Izabela zrobi, czy się skusi na małżeństwo z Wokulskim.
Fajny był jeszcze incydent z lalką, w sumie (podobno) od niego wziął się tytuł, a miał być jakiś inny( :woot: ).
Jak dla mnie Wokulski powinien być ze Stawską. :tak:
Strobista
Strobista
  23 czerwca 2012
Eve
Eve: Nie podobała mi się lektura, nie wiem czemu. Podobnie jak zbrodnia i kara

fajna byla ale troche cięzka, bo za duzo tam postaci bylo i kazdy jakis doktorek mylil sie z kims innym. zwlaszcza jak judym do cisów pojechal. i cale szczescie na maturze o nich mnie nie pytali:]

Eve
Eve: Ta, jak mi się na krkt z treści Przedwiośnia, jak był ubrany Cezary jak wychodził na Belweder...

przedwosnie...kolejna lektura ktorej zdazylem przeczytac kilkadziesiąt stron:ninja:

Eve
Eve: Ja z kolei Lalkę doczytałam, bo mnie ciekawiło, co mądra Izabela zrobi, czy się skusi na małżeństwo z Wokulskim. Fajny był jeszcze incydent z lalką, w sumie (podobno) od niego wziął się tytuł, a miał być jakiś inny( ). Jak dla mnie Wokulski powinien być ze Stawską.

no lalka jeszcze w miare ciekawa jak sie ja czyta...choc nie trawilem czytac o tej łęckiej i calej arystokracji bo nudzilo mnie.btw film jest fajny tez:)

Eve
Eve: Jak dla mnie Wokulski powinien być ze Stawską.

on tą izę powinien porzadnie strzelić w łeb bo moze wtedy by sie cos jej odwidzialo i nie leciala tylko na kase:ninja:
Eve
Eve
  23 czerwca 2012
Konto usunięte
Konto usunięte: za duzo tam postaci bylo

Ta, a Inny Świat? Tam to mi się już wszystko myliło :rotfl:

Konto usunięte
Konto usunięte: i cale szczescie na maturze o nich mnie nie pytali:]

W tym roku była postać Podborskiej i Łęckiej do porównania, ale pewnie już o tym wiesz. :tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: przedwosnie...kolejna lektura ktorej zdazylem przeczytac kilkadziesiąt stron

Fajna lektura.
Fajne były te romansidła Cezarego. Nie spodziewałam się, że dojdzie tam do tego, że któraś z nich zginie.

Konto usunięte
Konto usunięte: on tą izę powinien porzadnie strzelić w łeb bo moze wtedy by sie cos jej odwidzialo i nie leciala tylko na kase

Większość bab leci na kasę, toż to żadna nowość. :PPPP
Ojciec Łęckiej to taki półgłówek z deczka, niezależnie jakby mu Wokulski zagrał, to on i tak by mu zatańczył (np to z jedzeniem rej ryby).
A Izabela... sama powinna sobie w łeb strzelić, idealna forma samokrytyki by była. :ziober2:
Strobista
Strobista
  23 czerwca 2012
Eve
Eve: Ta, a Inny Świat? Tam to mi się już wszystko myliło

nie zdążyłem doczytac do końca:ziober2:

Eve
Eve: W tym roku była postać Podborskiej i Łęckiej do porównania, ale pewnie już o tym wiesz.

nie, skąd?:)
btw jak dla mnie to jedna byla przeciwienstwem drugiej o ile dobrze pamietam;]

Eve
Eve: Fajna lektura. Fajne były te romansidła Cezarego. Nie spodziewałam się, że dojdzie tam do tego, że któraś z nich zginie.

nie mam zdania...bo oczywiscie nie zdalzylem przeczytać dzieki temu ze tak wspaniale rozlozyli plan nauczania w 3 latach...

Eve
Eve: Większość bab leci na kasę, toż to żadna nowość. :PPPP

ale ona byla wybitnie tępa:D jeszcze jak potem film obejrzalem to tlyko utwierdzilem sie w tym przekonaniu:)

Eve
Eve: Ojciec Łęckiej to taki półgłówek z deczka, niezależnie jakby mu Wokulski zagrał, to on i tak by mu zatańczył (np to z jedzeniem rej ryby).

dlatego ze on byl zabezpieczeniem finansowym dla jego bankrutującej rodziny:)

Eve
Eve: A Izabela... sama powinna sobie w łeb strzelić, idealna forma samokrytyki by była.

to by sie rozleglo potężne echo i nic więcej :D
Eve
Eve
  23 czerwca 2012
Konto usunięte
Konto usunięte: btw jak dla mnie to jedna byla przeciwienstwem drugiej o ile dobrze pamietam;]

:tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: nie mam zdania...bo oczywiscie nie zdalzylem przeczytać dzieki temu ze tak wspaniale rozlozyli plan nauczania w 3 latach...

Słabe tempo masz, ja się wyrabiałam ;P

Konto usunięte
Konto usunięte: dlatego ze on byl zabezpieczeniem finansowym dla jego bankrutującej rodziny:)

ta, wykupienie tej kamienicy przez Wokulskiego, to była głupota
oni nie załozyli jakiejś spółki? coś z materiałami?

Konto usunięte
Konto usunięte: to by sie rozleglo potężne echo i nic więcej :D

pewnie chciałaby, żeby ją pochowali z tym posągiem :rotfl:
Strobista
Strobista
  23 czerwca 2012
Eve
Eve: Słabe tempo masz, ja się wyrabiałam ;P

słabe, słabe:)
jakbym mial czytac na czas to nic nie zrozumiem:P

Eve
Eve: ta, wykupienie tej kamienicy przez Wokulskiego, to była głupota

no nie wiem bo przeciez pobierał zaplate od lokatorów to mu sie zwracało, potem chyba ja zydom sprzedał:woot:

Eve
Eve: oni nie załozyli jakiejś spółki? coś z materiałami?

tego nie pamietam...wiem ze z Minclem miał sklep najpierw w spolce

Eve
Eve: pewnie chciałaby, żeby ją pochowali z tym posągiem

z posagiem i jej calym majątkiem ktory by chyba sobie w d...e wsadzila zeby miec go blizej siebie w grobie...
Eve
Eve
  23 czerwca 2012
Konto usunięte
Konto usunięte: no nie wiem bo przeciez pobierał zaplate od lokatorów to mu sie zwracało, potem chyba ja zydom sprzedał

nie pamiętam

Konto usunięte
Konto usunięte: tego nie pamietam...wiem ze z Minclem miał sklep najpierw w spolce

on się ożenił z Minclową, było to małżeństwo z rozsądku. Ona była chora na coś tam. Wiedziała, że on jej nie kocha.

Konto usunięte
Konto usunięte: z posagiem i jej calym majątkiem

suknie, zastawy, takie tam. :rotfl:

Konto usunięte
Konto usunięte: eby miec go blizej siebie w grobie

baby, ach te baby :nutki:

W sumie, Izabela walnęła niezłego zonka w tym, że nie wiedziała, że Wokulski zna angielski. :rotfl:
Z drugiej strony, Wokulski debilnie sie zachował, chcąc popełnić samobójstwo, już wtedy powienien wyciągnąć jak najwłaściwsze wnioski - kopnąć ją w dupe i zająć się Stawską.
sehenswurdigkeiten
sehenswurdigkeiten
  23 czerwca 2012

"...Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą..."
1 Listu do Koryntian św. Pawła z Tarsu

Eve
Eve
  24 czerwca 2012
Konto usunięte
Konto usunięte: "...Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą..."

a co to ma do Lalki?
Bo jakoś nie widzę powiązań
sehenswurdigkeiten
sehenswurdigkeiten
  24 czerwca 2012

Ironicznie piszesz o nieszczęśliwej miłości, a chciałbym przypomnieć, że był to pozytywizm nie romantyzm. Stan uniesienia zwany miłością, cokolwiek by to nie znaczyło się nie zmieniał na przełomie wieków.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.