RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  15 kwietnia 2011 (pierwszy post)


Temat dla maturzystów



Przed

Jak przygotowania ?
Jakie tematy wybraliście ?
Którego przedmiotu obawiacie się najbardziej ?


----------------------------------------

Po

Jak wam poszło abiturienci ?



Zapraszam do dyskusji
...Ignorance is bliss...
PoDgUr
PoDgUr
  27 kwietnia 2011

Zazwyczaj było tak, że próbne były trudniejsze niż te oficjalne już:D

marta0859
marta0859
  28 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: z biologii rozszerzenie. :D w tym roku bym się nie wyrobił.

aha, chyba że tak... ale może akurat. :D
CzarownicyPies
CzarownicyPies
  28 kwietnia 2011
RexMundi
RexMundi: Jak przygotowania ?

Uczę się wyłącznie z polskiego, tj piszę wypracowania na jego rozszerzoną część.
Reszty raczej się nie boję, przynajmniej na razie.

RexMundi
RexMundi: Jakie tematy wybraliście ?

Motyw szaleństwa w literaturze. Omów jego funkcje, analizując wybrane dzieła.
marta0859
marta0859
  28 kwietnia 2011

co do prezentacji mam pytanie...
czy wybrane lektury, które zostały wpisane do bibliografii koniecznie muszą zostać przeczytane "od deski do deski", czy wystarczy czytać streszczenia? wpisałam sobie 7 książek a jeszcze ani jednej nie przeczytałam, teraz zajmuję się nauką do pisemnych, a ustną mam dopiero szesnastego więc myślę, że w razie czego i tak się wyrobię z czasem, ale wiadomo, że przeczytać streszczenia łatwiej i nie zajęłoby mi to tyle czasu co przeczytanie całości, duże ułatwienie, zwłaszcza że książki które wybrałam do ciekawych raczej nie należą, przynajmniej większość :D

explorator666
explorator666
  28 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Zazwyczaj było tak, że próbne były trudniejsze niż te oficjalne już:D

oby tak bylo i teraz!! :D

Konto usunięte
Konto usunięte: wpisałam sobie 7 książek
:szok:
to dobra jesteś:P ja mam 2 :D
denatka
denatka
  28 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: co do prezentacji mam pytanie... czy wybrane lektury, które zostały wpisane do bibliografii koniecznie muszą zostać przeczytane "od deski do deski", czy wystarczy czytać streszczenia? wpisałam sobie 7 książek a jeszcze ani jednej nie przeczytałam, teraz zajmuję się nauką do pisemnych, a ustną mam dopiero szesnastego więc myślę, że w razie czego i tak się wyrobię z czasem, ale wiadomo, że przeczytać streszczenia łatwiej i nie zajęłoby mi to tyle czasu co przeczytanie całości, duże ułatwienie, zwłaszcza że książki które wybrałam do ciekawych raczej nie należą, przynajmniej większość :D

Zależy jakie dostaniesz pytania...;)
Egzaminatorzy raczej nie wypytują o szczegóły, tylko o główne wątki, o porównania z innymi lekturami z bibliografii, o cechy wspólne.
Często padają też pytania o gatunki, więc np. jeśli masz jakąś balladę, dobrze było gdybyś znała jej definicję i umiała podać inne przykłady. :>
I oczywiście pytanie standard "Dlaczego wybrałaś ten temat?" - Tak na rozkręcenie ;)

Jakie lektury typujecie na wypracowanie?
explorator666
explorator666
  28 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Egzaminatorzy raczej nie wypytują o szczegóły, tylko o główne wątki, o porównania z innymi lekturami z bibliografii, o cechy wspólne.

uff to dobrze:)

Konto usunięte
Konto usunięte: Często padają też pytania o gatunki, więc np. jeśli masz jakąś balladę, dobrze było gdybyś znała jej definicję i umiała podać inne przykłady. :>

Dzieki że powiedzialaś:D

co do lektur jedyne co mi przychodzi na myśl to np. cos o obozach koncentracyjnych np jak pisal Grudziński lub Nalkowska albo Borowski...bo tak pomyslalem o tym smoleńsku i o czerwonych że z tej "okazji" bo to takie ważniejsze wydarzenia w Polsce ostatnio były...
ale chciałbym żeby była 'Lalka' :)
sarkilor
sarkilor
  28 kwietnia 2011

Chciałbym, żeby było o obozach, na prawdę.. to najświeższe informacje, no i czytałem lektury, z wcześniejszych przeczytałem tylko te chudsze, typu "kamizelka" czy "Mendel Gdański". Kompletnie nie wiem co się działo w "Lalce", "Potopie" czy "Nad Niemnem". ^^
Może być wiersz jakiś - rok Czesława Miłosza jest.

explorator666
explorator666
  28 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Chciałbym, żeby było o obozach, na prawdę.. to najświeższe informacje,

zgadza się:)

Konto usunięte
Konto usunięte: Kompletnie nie wiem co się działo w "Lalce", "Potopie" czy "Nad Niemnem". ^^

są jeszcze streszczenia:)
lalke to całą przeczytałem-bo na ustną. potop-streszczenie ale tego shitu (czyt. nad niemnem) nigdy nie ruszę...masakryczna ksiązka jesli to albo chłopi trafią sie na maturze to już po mnie:D bo z polaka slaby jestem:P

no ale zawsze mozna cos wyczytac jeszcze z tego tekstu i może kilka pkt sie dostanie:)
marta0859
marta0859
  28 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: to dobra jesteś:P ja mam 2 :D

mam taki temat, że bez tej ilości książek by się raczej nie obyło...

Konto usunięte
Konto usunięte: Może być wiersz jakiś

podbijam
wolałabym wiersz niż jakąkolwiek lekturę

Konto usunięte
Konto usunięte: Zależy jakie dostaniesz pytania...;) Egzaminatorzy raczej nie wypytują o szczegóły, tylko o główne wątki, o porównania z innymi lekturami z bibliografii, o cechy wspólne. Często padają też pytania o gatunki, więc np. jeśli masz jakąś balladę, dobrze było gdybyś znała jej definicję i umiała podać inne przykłady. :> I oczywiście pytanie standard "Dlaczego wybrałaś ten temat?" - Tak na rozkręcenie ;)

dzięki za odpowiedź, najgorsza będzie ustna matura z polskiego, tak przeczuwam :-D

____
znacie jakieś stronki ze streszczeniami lektur, gdzie streszczenia są w miarę krótkie a szczegółowe?
yelus
yelus
  29 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: dzięki za odpowiedź, najgorsza będzie ustna matura z polskiego, tak przeczuwam :-D

czemu się aż tak tym przejmujesz? wyklepiesz toco masz do powiedzenia odpowiesz
na pytania i wszycho :)

najgorzej się boję mamty, potem jest polski no i ustny niemiecki
:(
marta0859
marta0859
  29 kwietnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: czemu się aż tak tym przejmujesz? wyklepiesz toco masz do powiedzenia odpowiesz na pytania i wszycho :) najgorzej się boję mamty, potem jest polski no i ustny niemiecki :(

ja jedynie się obawiam ustnego polskiego, ale nic, pożyjemy zobaczymy.
to jest najgorsze, nie wiesz o co zapytają :D
blagamOdblokujcie
blagamOdblokujcie
  3 maja 2011

>on chce zadawać mature z polskiego a nie wie jak odróżnić poemat, poemat dygresyjny, powieść poetycką, dramat romantyczny, balladę, epos, sonet, nowelę, powieść, komedię, epopeję, hymn, rapsod, testament poetycki
>to tylko romantyczność i to niecała
>zawsze za to są punkty bo zawsze trzeba określić gatunek, czas, miejsce akcji, narratora

sarkilor
sarkilor
  3 maja 2011

jeżeli chcesz mieć 100% z matury z polskiego i liczy Ci się ona na studia na które się wybierasz to się tego ucz.. ja nie mam zamiaru zaprzątać sobie głowy zbędnymi informacjami. :)

PoDgUr
PoDgUr
  3 maja 2011

Życzę powodzenia jutro wszystkim maturzystom!:D
"92' rozwali arkusz":D

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.