Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  2 maja 2009 (pierwszy post)

Wiem, wiem, macie dość tych tematów :tak:

Ale mam pytanie.

Na wypracowaniu na polskim zawsze są dwa tematy.
q1. wystąpiło kiedyś tak, ze nie było interpretacji wierszy? (przeważnie jest wiersz i wycinek tekstu z lektury)
q2. Jakie jest prawdopodobieństwo, że na wypracowaniu pojawi się temat np. z Tanga, z Granicy (ogólnie, chodzi mi o te mniej znane lektury, niż Potop, Dziady)
q3. Czy jest takie samo prawdopodobieńśtwo wystąpiena lektór, o które mi chodzi w q2, jak wystąpienie nawiązan do potopu, dziadów, pana Tadeusza, Chłopów etc ?

Chyba napisałem zrozumiale :and:

Pozdrawiam, Łukasz.

Kamaa08
Kamaa08
  2 maja 2009

a ja czytam, bo czuję sie dzieki temu pewniej. oczywiście też większośc lektur przeczytałam, no ale niestety, duzo rzeczy się zapomina.
w zasadzie masz racje, że takie szczegóły nie są potrzebne-zazwyczaj jest tak jak piszesz-trzeba przeanalizować jakiś problem przedstawiony w powieści albo zinterpretować jakąś postać pod kątem psychologicznym.

Konto usunięte
Konto usunięte: tak samo Potop czy Chłopi, tam po prostu można pisać i pisać.

potopu nie lubię, ale 'chłopów' jak najbardziej. książka bardzo prosta w odbiorze, z łatwymi tematami
lookatbutterflies
lookatbutterflies
  2 maja 2009

Moze komuś sie jeszcze przyda ale ja cały czas w maturalnej klasie korzystałam ze strony Klp.pl tam jest wszystko co do lektur, nasza nauczycielka tez z tego korzystała, mi tam sie przydała

Kamaa08
Kamaa08
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: "Granica" była 2 lata temu na maturze, więc wątpliwe, aby pojawiła się też w tym roku ;)

czyli co typujesz? ja stawiam na wesele, ale nigdy nic nie wiadomo...
Kamaa08
Kamaa08
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Klp.pl tam jest wszystko co do lektur, nasza nauczycielka tez z tego korzystała, mi tam sie przydała

najlepsza jest strona ostatnidzwonek.pl
WueRZet
WueRZet
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: czyli co typujesz? ja stawiam na wesele, ale nigdy nic nie wiadomo...

Nie mam pojęcia :) Maturę miałem już dawno, więc teraz to mogę tylko doradzać. "Wesele" też miało być 2 lata temu z uwagi na 100 rocznicę śmierci, albo urodzin autora, każdy na to kuł, a nic nie było. Z tego co wiem, "Wesele" jeszcze nigdy się nie pojawuło na maturze, więc może w tym roku ;)
lookatbutterflies
lookatbutterflies
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Widzę, też w zeszłym roku pisałaś. Klucz do tej pracy był bez sensu.:D

tak w ogóle było zamieszanie ze nie powinno sie uzywac słowa sen tylko marzenia, ja tam uzywałam marzenia senne;D ale własnie egzaminatorzy nawet nie wiedzieli jak sprawdzac bo bez sensu klucz, mam w rodzinie polonistke sama sie wkurzała;):) w tamtym roku wiele błędów było
Kamaa08
Kamaa08
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Nie mam pojęcia :) Maturę miałem już dawno, więc teraz to mogę tylko doradzać. "Wesele" też miało być 2 lata temu z uwagi na 100 rocznicę śmierci, albo urodzin autora, każdy na to kuł, a nic nie było. Z tego co wiem, "Wesele" jeszcze nigdy się nie pojawuło na maturze, więc może w tym roku ;)

i dlatego typuje Wesele. moze być, nie jest wcale straszne :)
najzajebistsza
najzajebistsza
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: tak w ogóle było zamieszanie ze nie powinno sie uzywac słowa sen tylko marzenia, ja tam uzywałam marzenia senne;D

Ja już nawet nie pamiętam jakiego używałam określenia, ale najbardziej przeraziło mnie to, że w kluczu wyczytałam, iż trzeba było napisać, że to, że Izabeli śni się kolaska, którą trzęsie na wybojach, znaczy że ma jakieś rozterki emocjonalne.
W życiu bym sama na to nie wpadła. :ziober2:

Konto usunięte
Konto usunięte: ale własnie egzaminatorzy nawet nie wiedzieli jak sprawdzac bo bez sensu klucz, mam w rodzinie polonistke sama sie wkurzała;):)

W końcu chyba wysoko oceniali prace, bo ja byłam zaskoczona wynikiem :)

Konto usunięte
Konto usunięte: w tamtym roku wiele błędów było

Na rozszerzonej , o ile się nie mylę, było pomylone imię autora wiersza nawet.
lookatbutterflies
lookatbutterflies
  2 maja 2009

tak jak juz w któryms temacie wspomniałąm to tez mysle ze moze byc Słowackiego cos, bo przecież Słowacki wielkim poetą był:D:D:D no rok 2009 jego rokiem

w sumie fajnie jakby Wam dali cos z romantyzmu:):):) dobra epoka;)

WueRZet
WueRZet
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: i dlatego typuje Wesele. moze być, nie jest wcale straszne :)

Zobacz, co było na zeszłorocznej. Na 95% nie będzie tego w tym roku ;)

Wesele ? Cóż można trafić gorzej (nie życzę Wam chociażby "Nad Niemnem", ale jakby coś trafiło z romantyzmu to mielibyście łatwo :) )
lookatbutterflies
lookatbutterflies
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ja już nawet nie pamiętam jakiego używałam określenia, ale najbardziej przeraziło mnie to, że w kluczu wyczytałam, iż trzeba było napisać, że to, że Izabeli śni się kolaska, którą trzęsie na wybojach, znaczy że ma jakieś rozterki emocjonalne. W życiu bym sama na to nie wpadła.

a o tym to nawet do dzisiaj nie wiedziałąm:D ale niektórzy moi znajomi nie wiedzieli ze tez czerwone rece to Wokulskiego, włąsnie to jest to trzeba znac powiesc:) ja tam wiedziałam:):)
Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  2 maja 2009

Sie rozpisaliśta :ninja:

Czyli zwrócę uwagę na Wesele, i Potop :tak:

Ewentualnie coś mi Dziadami śmierdzi jeszcze ... :and:

WueRZet
WueRZet
  2 maja 2009
Lucjan
Lucjan: i Potop

"Potopem" zawszę straszą, a też nie przypominam sobie żeby był :woot:

Lucjan
Lucjan: Ewentualnie coś mi Dziadami śmierdzi jeszcze ...

"Dziady" miałem na swojej maturze. Temat nie był zły.
hydeparkowy
hydeparkowy
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: W zasadzie przyzwoite wypracowanie można napisać i bez powtarzania lektur, jedynie mogą Ci potrącić kilka punktów za brak odniesień do całości lektury, czy co tam będą chcieć w temacie. Dlatego ja lektur nie powtarzałam , a maturę zdałam, i to zdałam, myślę że dobrze


masz rację, w ogóle jak ktoś umie na przyzwoitym poziomie pisać cokolwiek co przypomina wypracowanie to nie przejmuje się maturą z polskiego :)
dla mnie matury zaczynają się w środę wraz z egzaminem z wosu, do którego aktualnie się przygotowuję.
hydeparkowy
hydeparkowy
  2 maja 2009

Grób Agamemnona będzie :wtf: wspomnicie moje słowa :rock:

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.