Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  2 maja 2009 (pierwszy post)

Wiem, wiem, macie dość tych tematów :tak:

Ale mam pytanie.

Na wypracowaniu na polskim zawsze są dwa tematy.
q1. wystąpiło kiedyś tak, ze nie było interpretacji wierszy? (przeważnie jest wiersz i wycinek tekstu z lektury)
q2. Jakie jest prawdopodobieństwo, że na wypracowaniu pojawi się temat np. z Tanga, z Granicy (ogólnie, chodzi mi o te mniej znane lektury, niż Potop, Dziady)
q3. Czy jest takie samo prawdopodobieńśtwo wystąpiena lektór, o które mi chodzi w q2, jak wystąpienie nawiązan do potopu, dziadów, pana Tadeusza, Chłopów etc ?

Chyba napisałem zrozumiale :and:

Pozdrawiam, Łukasz.

666kamilka666
666kamilka666
  2 maja 2009
Lucjan
Lucjan: lektór,

lektur.
Zapamiętaj, bo może się przydać ;P

Lucjan
Lucjan: q3. Czy jest takie samo prawdopodobieńśtwo wystąpiena lektór, o które mi chodzi w q2, jak wystąpienie nawiązan do potopu, dziadów, pana Tadeusza, Chłopów etc ?

Mi się wydaje, że jest takie samo prawdopodobieństwo. Że jeden tekst dadzą taki bardziej "znany", a drugi mniej, żeby każdemu dać szansę napisania czegokolwiek :woot:
Lckowy
Posty: 1968 (po ~93 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lckowy
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: lektur.

ćś, to przez klawe :and:
Tak to wiem, jak to sie pisze :Ziober2:

Lucjan
Lucjan: lektury


Konto usunięte
Konto usunięte: Że jeden tekst dadzą taki bardziej "znany", a drugi mniej, żeby każdemu dać szansę napisania czegokolwiek

ale przeglądając jakoś arkusze, stykłaś się z lekturą tego typu :and: ? ("mniej znaną")
najzajebistsza
najzajebistsza
  2 maja 2009
Lucjan
Lucjan: q3. Czy jest takie samo prawdopodobieńśtwo wystąpiena lektór, o które mi chodzi w q2, jak wystąpienie nawiązan do potopu, dziadów, pana Tadeusza, Chłopów etc ?

Bardzo często się Lalka powtarza. :woot:
Takze może lepiej powtórz coś z Lalki.

Lucjan
Lucjan: Wiem, wiem, macie dość tych tematów

Widać, że przeżywasz. :ziober2:
Swoją drogą, boisz się że nie zdasz, czy że zdasz słabo?
rootsrockreggae
rootsrockreggae
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Bardzo często się Lalka powtarza. Takze może lepiej powtórz coś z Lalki.


Lalka byla w zeszłym roku, więc wątpię że znowu sie pojawi ;p
hydeparkowy
hydeparkowy
  2 maja 2009

Prawdopodobieństwa prawdopodobieństwami, a prawda jest taka, że nijak one będą się miały do tekstu który się pojawi. Zresztą jeżeli będą trudne wypracowanie, to będą trudne dla wszystkich, więc nie ma co panikować.

W sumie to tych lektur obowiązkowych, mnie powtórzenie wszystkich zajęło mniej niż 2 godziny i mogę o każdej z nich co nie co powiedzieć, myślę, że mi to wystarczy do napisania przyzwoitego wypracowania.

W każdym razie nie ma co panikować.

Kamaa08
Kamaa08
  2 maja 2009
Lucjan
Lucjan: q1. wystąpiło kiedyś tak, ze nie było interpretacji wierszy? (przeważnie jest wiersz i wycinek tekstu z lektury)

tak, kilkakrotnie, przeglądałam arkusze z poprzednich lat :) liczę na to, że w tym roku bedzie podobnie...

Lucjan
Lucjan: q2. Jakie jest prawdopodobieństwo, że na wypracowaniu pojawi się temat np. z Tanga, z Granicy (ogólnie, chodzi mi o te mniej znane lektury, niż Potop, Dziady)

tego to nikt nie wie :and:

ja czuję, że będzie albo Boroski albo Wesele. Ale powtarzam wszystko a jeszcze troche mi zostało :and:
Kamaa08
Kamaa08
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Boroski

*Borowski.

Konto usunięte
Konto usunięte: W sumie to tych lektur obowiązkowych, mnie powtórzenie wszystkich zajęło mniej niż 2 godziny

mi tyle zajęło przeczytanie streszczenia szczegółowego "Granicy" (;
lookatbutterflies
lookatbutterflies
  2 maja 2009
Lucjan
Lucjan: q1. wystąpiło kiedyś tak, ze nie było interpretacji wierszy? (przeważnie jest wiersz i wycinek tekstu z lektury)

chyba na mojej próbnej tak było... w tamtym roku ale nie jestem pewna były dwa teksty epickie... oj ja Wam mówię Lalka to naprawde powiesc o wielu motywach i moze sie znowu byc:)

kiedys było z Wokulskim o jego naturze romantycznej i pozytywistycznej na mojej maturze było o marzeniach sennych Izabelli, ja sama dałam Lalke do ustnej do tematu o pieniądzach... wiec w sumie cos jeszcze dałoby sie wyciagnąć;)
Kamaa08
Kamaa08
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: oj ja Wam mówię Lalka to naprawde powiesc o wielu motywach i moze sie znowu byc:)

łee, raczej już nie będzie, bo na próbnej u nas była ;)
ale Lalka to prosta lektura, nawet jak sie nie przeczytało, można nieźle naściemniać ;)
hydeparkowy
hydeparkowy
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: mi tyle zajęło przeczytanie streszczenia szczegółowego "Granicy" (;


ja nie czytam żadnych szczegółowych streszczeń, gdyż przesycone są one masą zupełnie niepotrzebnych informacji, których i tak nie zapamiętam. Z granicy wiem tyle, że Zenon Ziembiewicz wielokrotnie przekraczał granice sobie postawione i na dzień dzisiejszy mi wystarczy, jutro wgłębię się bardziej w stosunki rodzinne panujące w tym utworze, ale i to jest kwestią kilku minut uwagi zwrócone na ten, jeden z moich najmniej ulubionych utworów.

W sumie na wypracowaniu jedynym problemem pozostaje odpowiednie umiejscowienie fragmentu tekstu, ale i to jeśli potrafi się kombinować można zrobić bez czytania szczegółowych streszczeń, przynajmniej ja tak robię i na ogół się nie mylę ;)

Poza tym większość z tych utworów po prostu przeczytałem wcześniej i musiałem tylko przypomnieć sobie główne aspekty, raz ruszone koło pamięci nie zwalnia i wraz z przeczytaniem kilku zdań o utworze jestem w stanie sobie z lepszym bądź gorszym skutkiem odwzorować sobie akcję całego utworu.
hydeparkowy
hydeparkowy
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ale Lalka to prosta lektura


tak samo Potop czy Chłopi, tam po prostu można pisać i pisać.
Najgorsze są te najkrótsze, najmniej znane i dramaty.
WueRZet
WueRZet
  2 maja 2009

"Granica" była 2 lata temu na maturze, więc wątpliwe, aby pojawiła się też w tym roku ;)

lookatbutterflies
lookatbutterflies
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ale Lalka to prosta lektura, nawet jak sie nie przeczytało, można nieźle naściemniać ;)

no ja musiałam przeczytac 2 razy bo wczesnie ją przerabiałam a potem to juz przed maturą musiałam powtórzyc;) prosta lektura;) ale czy nasciemniac... jakies pojecie trzeba miec;)
najzajebistsza
najzajebistsza
  2 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: na mojej maturze było o marzeniach sennych Izabelli

Widzę, też w zeszłym roku pisałaś. :ziober2:
Klucz do tej pracy był bez sensu.:D

Konto usunięte
Konto usunięte: W sumie to tych lektur obowiązkowych, mnie powtórzenie wszystkich zajęło mniej niż 2 godziny i mogę o każdej z nich co nie co powiedzieć, myślę, że mi to wystarczy do napisania przyzwoitego wypracowania.

W zasadzie przyzwoite wypracowanie można napisać i bez powtarzania lektur, jedynie mogą Ci potrącić kilka punktów za brak odniesień do całości lektury, czy co tam będą chcieć w temacie.
Dlatego ja lektur nie powtarzałam , a maturę zdałam, i to zdałam, myślę że dobrze

Konto usunięte
Konto usunięte: Lalka byla w zeszłym roku, więc wątpię że znowu sie pojawi ;p

Lalka jest w kółko. :ziober2:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.