ShinyStern
ShinyStern
  16 lutego 2009 (pierwszy post)

"Wizerunek modernisty/dekadenta w literaturze. Porownaj kreacje postaci odwolujac sie do analizy wybranych utworow."

temat matualny.

Potrzebuje utwory, ktore moge wykorzystac przy pisaniu tej pracy oraz wszelkie pojecia i konteksty, ktore powinnam w niej zawrzec.

Z gory dzieki;)

BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  17 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Wszystkie utwory Młodej Polski?

no to gratuluje inteligencji :zonk:
Dekadentyzm nie wystepuje we wszystkich utworach MP...
Polecam wieksza uwage na lekcjach j. polskiego :mrgreen:

Konto usunięte
Konto usunięte: "Wizerunek modernisty/dekadenta w literaturze. Porownaj kreacje postaci odwolujac sie do analizy wybranych utworow."

'kwiaty zla' - Baudelair'a
'wyznania angielskiego opiumisty' - Quincey'a
Materialy do pracy znajdziesz, rowniez w utworach Paula Verlaine'a i Arthura Rimbaud, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Antoniego Langego, Stanisława Koraba-Brzozowskiego, Leopolda Staffa i Stanisława

Warto tez oprzec sie na filozofii Schopenhauera i Nikolaia Hartmanna
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Filuteria
Filuteria
  17 lutego 2009

Masz ukazać portret i oblicze dekadenta.
Dowiedz się najpierw co oznacza dekadentyzm i kim jest dekadent, bo widzę, że nawet tego nie wiesz skoro pytasz co masz uwzględnić w pracy.
Naszkicuj obraz jednostki wyjątkowej, wybitnej, nierozumianej przez otoczenie, przedstaw wizję indywidualisty, który skażony został przez bakcyl bezsensu istnienia.
W utworach dekadentów dominuje przede wszystkim pesymizm związany z odejściem wieku.

Albatros - Baudelaire
Evviva l'arte! - Tetmajer
Przedśpiew - Staff

To tylko przykłady.
Dekadenci jednak odrobinę się między sobą różnili... I to nie tylko na poziomie imienia i nazwiska. ; )
Poczytaj. O epoce, o jej modernizacji pod wpływem czasu.

ShinyStern
ShinyStern
  17 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: "Wizerunek modernisty/dekadenta w literaturze. Porownaj kreacje postaci odwolujac sie do analizy wybranych utworow."


modernista = dekadent ?
bo mam wrazenie, ze moj temat jest troche dziwnie sformuowany
juliocarlo
juliocarlo
  17 lutego 2009

Gdybyś przeczytała mój poprzedni post wiedziałabyś o co chodzi. Napisałem Ci kobieto, że tendencje autorów zazwyczaj zmieniały się na przestrzeni i biografii i przebiegu epoki. Tylko Przerwa-Tetmajer z tego co pamiętam mocno trwał w swojej nudzie. I nie bierz jakiś dziwnych utworów co proponują cie osoby wyżej('kwiaty zla' - Baudelair'a ; 'wyznania angielskiego opiumisty' - Quincey'a)bo niektórych z nich nie realizuje się w programie liceum (przynajmniej na podstawie a matura ustna w pełni będzie udana w oparciu o tą wiedzę), więc istnieje duża szansa na pomyłkę w interpretacji lub egzaminator może stwierdzić że informacje nie są kompletne. Nie szukaj bzdur w opracowaniach tylko sama się zastanów co należało by w danym temacie wspomnieć a jakieś fragmenty z opracowania możesz sobie zawsze znaleźć, (lepiej wiedzieć czego szukać) i zacytować na egzaminie to pokażesz że na coś się opracowanie przydało.

nowakosia
nowakosia
  18 lutego 2009

Taka epoka, jak XXlecie Międzywojenne w literaturze już nie istnieje....

ShinyStern
ShinyStern
  18 lutego 2009

Jak to nie istnieje? Właśnie na lekcjach polskiego omawiamy ta epoke.

juliocarlo
juliocarlo
  18 lutego 2009

ale w jej szkole może nie istnieje :) może jej szkoła jest zbyt "ambitna" aby uczyć tej epoki, a takie lektury jak: "Przedwiośnie" czy "Granica" , (tzn. te które miałem na maturze) pewnie też nie istnieją ::rotfl::

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.