ShinyStern
ShinyStern
  16 lutego 2009 (pierwszy post)

"Wizerunek modernisty/dekadenta w literaturze. Porownaj kreacje postaci odwolujac sie do analizy wybranych utworow."

temat matualny.

Potrzebuje utwory, ktore moge wykorzystac przy pisaniu tej pracy oraz wszelkie pojecia i konteksty, ktore powinnam w niej zawrzec.

Z gory dzieki;)

vanLestath
vanLestath
  16 lutego 2009

Wszystkie utwory Młodej Polski?

ShinyStern
ShinyStern
  16 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Wszystkie utwory Młodej Polski?

konkretnie;p
TakeWhatEverYouCan
TakeWhatEverYouCan
  16 lutego 2009

chodzisz do szkoły przerabiasz epoki i nie wiesz jakie lektury znajdują się w danej epoce ?
gratuluje ;) choć sam miałem z tym problem ....

Po 1 polecałbym Przedwiośnie i Chłopów :
http://www.lektury-mlodapolska.pl/MlodaPolska/0,0.html

ogólnie przeczytaj także to bo może ci pomóc :
http://www.sciaga.pl/tekst/27274-28-mloda_polska_opracowanie_wraz_z_lekturami

Co do dekadenta nie chce mi sie szukać, poza tym czemu wzięłaś taki temat w którym nawet nie wiesz od czego zacząć ?

ShinyStern
ShinyStern
  16 lutego 2009

Dzięki, ale 'Przedwiośnie' to nie jest utwór pochodzący z epoki Młodej Polski. To jest raczej XXlecie międzywojenne.

TakeWhatEverYouCan
TakeWhatEverYouCan
  16 lutego 2009

myśmy to brali z Młodej Polski :) a Panią od polskiego mieliśmy bardzo wymagającą :) i raczej wiedziała co i jak :O

TakeWhatEverYouCan
TakeWhatEverYouCan
  16 lutego 2009

a jak nie to pogadaj ze swoją polonistką powinna Ci pomóc w końcu od czego są Poloniści ?

ShinyStern
ShinyStern
  16 lutego 2009

hmm.. Od mojej polonistki raczej z daleka.. Ale postaram sie skonsultowac z inna nauczycielka od polskiego, ale juz teraz chcialabym zaczac pisac, tylko ze nie mam pojecia, jak ten poczatek powinien wygladac.

shamaramorgan
shamaramorgan
  16 lutego 2009

nie ma to jak wybrać temat, z którego się kompletnie nic nie umie :zonk:

Konto usunięte
Konto usunięte: konkretnie;p

Harry Potter kierwa.
juliocarlo
juliocarlo
  16 lutego 2009

Proponuję przejrzeć wiersze K. Przerwy-Tetmajera i twórczość Leopolda Staffa a na pewno coś znajdziesz. Oni byli tak pesymistycznie nastawieni do życia że chętnie by sobie dół wykopali i się w nim położyli. Ale moderniści to nie tylko dekadenci...

TakeWhatEverYouCan
TakeWhatEverYouCan
  16 lutego 2009

No cóż zgodzę się z shamaramorgan ... sam wziąłem sobie najprostszy temat jaki mógł być :D sławne pary kochanków ...

ludzie zrozumcie że matury z polskiego ustnej nikt na studia nie bierze pod uwagę ;)

ShinyStern
ShinyStern
  16 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ale moderniści to nie tylko dekadenci...


A konkretniej?
TakeWhatEverYouCan
TakeWhatEverYouCan
  16 lutego 2009

zmień temat na maturę ustną ...

juliocarlo
juliocarlo
  16 lutego 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: A konkretniej?


Hmm... Może lekko powiązany z dekadentyzmem katastrofizm. Chociażby "Dies Irae" Jana Kasprowicza. Należało by również pomyśleć o filozofii Fryderyka Nietschego i utworze "Kowal" (chyba L. Staffa ). Pomyśl o "Weselu'" S. Wyspiańskiego i wizerunku jako symbolisty. Może znajdziesz też coś z neoromantyzmu... Nie powiem Ci dziewczyno wszystkiego, bo to nie ja będę prezentować ten temat.
juliocarlo
juliocarlo
  16 lutego 2009

właśnie dziwnie masz ułożony temat, chodzi tylko o modernistów dekadentów, czy o modernistach i dekadentach, chociaż nie ma co tu dzielić bo u większości program literacki zmieniał się w ciągu życia (np. L.Staff i "Deszcz Jesienny" - typowo dekadencki, a "Kowal" wiąże się tylko z filozofią F. Nietschego.)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.