| Fotka.com
uniQueeee
uniQueeee
  28 November 2008 (pierwszy post)

Witam ;)

Dziś nauczycielka od historii zadała mi bardzo trudną pracę domową składająca się z 8 pytań :-( Pytania są tak beznadziejnie trudne że wątpię że sobie z nimi poradzie. ;/ A oto one:

1. Jaki był stosunek społeczeństwa polskiego do I wojny światowej.
2. Jaki stosunek do sprawy polskiej miały mocarstwa europejskie, z czego to wynikało.
3. Czy możemy powiedzieć że Polacy sami przyczynili się do odzyskania niepodległości.
4. Zastanów się i odpowiedz, które państwo zaborcze jako ewentualny sojusznik mogło stworzyć Polakom większe szanse na odzyskanie niepodległości.
5. Oceń czy któryś z polityków polskich mógł objąć stanowisko naczelnika państwa zamiast Józefa Piłsudskiego.
6. Wytłumacz sens powiedzenia "Paderewski wygrał niepodległość Polski na fortepianie".
7. Napisz alternatywny "scenariusz" wydarzeń które mogłyby mieć miejsce gdyby Piłsudski złożył przysięgę cesarzowi Niemiec i Austro-Węgier.
8. Oceń czy przebieg granic II Rzeczpospolitej można uznać za korzystny.

Jak widać nie jest to nic łatwego. :-/ Muszę mieć odpowiedzi na nie już w poniedziałek (1 grudzień 2008r). :cry: Nie poradzę sobie na pewno więc postanowiłem napisać do was :-) Mam nadzieję że znajdzie się jakaś pomocna osoba która uchroni mnie przed oceną niedostateczną z historii :-) Bardzo proszę o pomoc i Pozdrawiam

Marcin
JasnaCholeraxD
JasnaCholeraxD
  28 November 2008

te pytania wcale nie sa beznadziejne, no chyba ze sie nie uczysz w ogóle historii i nic nie wiesz o I wojnie swaitowej a na pewno nauczyciel nie zadal ich nie przerabiajac tego tematu :>

uniQueeee
uniQueeee
  28 November 2008

no dużo mi twoja odpowiedź nie pomogła...
gdybym sam to potrafił zrobić to nie pisałbym tu...!

JasnaCholeraxD
JasnaCholeraxD
  28 November 2008

Podrecznik od historii jest zeszyt notatki? sadze ze to by moglo starczyc , a jak nie sadze ze duzo w internecie znalezc mozna :)

uniQueeee
uniQueeee
  28 November 2008

właśnie w zeszycie ani w podręczniku nie ma...

JasnaCholeraxD
JasnaCholeraxD
  28 November 2008

to skorzystaj z internetu... nie wiem podrecznik powinien ci dac odpowiedzi , przeciez te pytania sa tak napisane zeby na podstawie informacji udzielic na nie odpoiwiedzi wiec na pewno wprost podane nie bedzie tam co i jak ;x

Dorqa
Dorqa
  28 November 2008

własnie to przerabialam i te pytania co banalne... i sadze ze to twoje lenistwo a nie klopoty z nauka czy cos ;d wiec nie pomoge
jedna rada - naucz sie odrabiac prace samodzielnie

uniQueeee
uniQueeee
  28 November 2008

zawsze odrabiałem prace samodzielnie! tylko teraz mam problem.!

Dorqa
Dorqa
  28 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: zawsze odrabiałem prace samodzielnie! tylko teraz mam problem.!


Czlowieku!!

to jest banalne!!

przeczytaj temat kilka razy i znajdziesz odpowiedzi na wszystko...

nie wierze ze nie ma tego w ksiazce..nie sciemniaj...
uniQueeee
uniQueeee
  28 November 2008

nie ma bo nauczycielka jeszcze to podkreślała i mówiła że to musimy sami napisać!!! a jak mi nie wierzysz to już twój problem.!!

RexMundi
Posty: 68925 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  28 November 2008

frajerów nie szukaj :ziew:

Konto usunięte
Konto usunięte: Pytania są tak beznadziejnie trudne


Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jaki był stosunek społeczeństwa polskiego do I wojny światowej.


Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy możemy powiedzieć że Polacy sami przyczynili się do odzyskania niepodległości.


Konto usunięte
Konto usunięte: 5. Oceń czy któryś z polityków polskich mógł objąć stanowisko naczelnika państwa zamiast Józefa Piłsudskiego.


Konto usunięte
Konto usunięte: 7. Napisz alternatywny "scenariusz" wydarzeń które mogłyby mieć miejsce gdyby Piłsudski złożył przysięgę cesarzowi Niemiec i Austro-Węgier.


chociaż nie uczę się historii już od 5 lat.. na te pytanie nadal potrafię odpowiedzieć z miejsca

Konto usunięte
Konto usunięte: Jak widać nie jest to nic łatwego. :-/

nie widać

Konto usunięte
Konto usunięte: Muszę mieć odpowiedzi na nie już w poniedziałek (1 grudzień 2008r).

:lol:
toż to wieczność przy dzisiejszym dostępie do informacji :lol:

Konto usunięte
Konto usunięte: Mam nadzieję że znajdzie się jakaś pomocna osoba która uchroni mnie przed oceną niedostateczną z historii :-)

może mama Ci pomoże

Konto usunięte
Konto usunięte: Marcin

Kamil
...Ignorance is bliss...
21Ewcia21
21Ewcia21
  28 November 2008

tu nikt nie bedzie odrabiał za Ciebie prac domowych :ziew:

sekswubikacji
sekswubikacji
  28 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: nie ma bo nauczycielka jeszcze to podkreślała i mówiła że to musimy sami napisać!!! a jak mi nie wierzysz to już twój problem.!!


to zamiast siedzieć na fotce to bierz się do roboty i pisz zadanie co najwyżej możemy Ci sprawdzić. Lub poprawić jak będzie coś źle.
denatka
denatka
  28 November 2008

Wystarczy wklepac wyrazy kluczowe do przeglądarki, i odpowiedz znajdziesz.:ziew:

Ignacy Paderewski był znanym na całym świecie pianistą i kompozytorem. W roku 1887 zadebiutował jako pianista, zdobywając światową sławę. Następnych dziewięć lat spędził podróżując i koncertując po całej Europie, Australii, Amerykach
i Afryce. W końcu na stałe osiedlił się w roku 1896 w Riond Bosson w szwajcarskim Morges. Sześć lat później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.
Właśnie w Stanach rozpoczął Paderewski działalność polityczną. Pod koniec I wojny światowej, kiedy 5 sierpnia 1917 roku został utworzony w Lozannie Komitet Narodowy Polski (KNP), polski kompozytor został jego czynnym działaczem. Jego starania w Waszyngtonie przyniosły rezultaty: w 1918 roku prezydent Wilson w trzynastym punkcie swojego orędzia zmierzającego do zakończenia wojny w Europie ogłosił, że powinno zostać utworzone na powrót państwo polskie zasiedlone przez rdzennie polską ludność i z dostępem do morza. 29 sierpnia 1918 roku wydany został dekret o anulowaniu traktatów rozbiorowych naszych ościennych sąsiadów, 3 czerwca zaś ogłoszone zostało uchwałą Konferencji Międzysojuszniczej utworzenie Państwa Polskiego, jednak bez wyraźnego określenia jego przyszłych granic. Fakt ten powodował ciągłe zatargi między byłymi zaborcami a nowym rządem Polski, który zresztą nie miał
również poparcia polskiej emigracji, jak i części mocarstw europejskich.
Przybycie do Polski w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1918 roku Ignacego Paderewskiego, które zresztą zbiegło się w czasie z wybuchem powstania w Wielkopolsce, załagodziło powstałe konflikty. Z jego wyborem na premiera zgodziły się zarówno wszystkie siły polityczne w kraju jak i poza jego granicami, gdzie Paderewski już wcześniej był szanowany i ceniony nie tylko jako kompozytor i wirtuoz fortepianu ale i polityk. Jako polski premier i równocześnie minister spraw zagranicznych podpisał 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski, na mocy którego w granicach Polski znalazły się Wielkopolska i Pomorze Gdańskie. Było to o wiele mniej, niż chcieli polscy delegaci, niemniej ziemie te stanowiły zalążek odrodzonego Państwa Polskiego.
Dzięki tym wydarzeniom mówi się, że Paderewski wygrał niepodległość Polski na fortepianie. Zdobył zaufanie
ludności dzięki komponowaniu na fortepianie, co pozwoliło mu łatwo dojść do władzy i walczyć o niepodległą Polskę

denatka
denatka
  28 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 8. Oceń czy przebieg granic II Rzeczpospolitej można uznać za korzystny.

1) granica z Niemcami - była dla Polski bardzo korzystna na Zachodzie i Południu, gdyż udało się odzyskać dobrze rozwinięty gospodarczo i kulturalnie region Wielkopolski oraz wprawdzie mniejszą, ale bardziej rozwiniętą przemysłowo część Śląska. Polska przegrała za to z kretesem plebiscyt na Warmii i Mazurach i uzyskała niewielki pas dostępu do wybrzeża. Gdańsk był Wolnym Miastem. Oznaczało to w praktyce otoczenie Polski na Północy przez państwo niemieckie i było niebezpieczne zarówno ze wzgledów strategicznych, jak i geopolitycznych.

2) granica z ZSRR (do 1922r. z Rosją) - Polska odzyskała na mocy traktatu ryskiego z III 1921r. część ziem białoruskich i ukraińskich, które graniczyły z państwem rosyjskim/radzieckim na dość znacznym odcinku. Terytorium odzyskane na Wschodzie nie zaspokajało ambitnych planów Dmowskiego, nie udało się też zarealizować koncepcji federacji Piłsudskiego. Ta linia graniczna zawsze była uważana przez rząd polski za bardzo niebezpieczną. Ruchy wojsk radzieckich miały w wypadku agresji spowolnić bagna na Polesiu. Obszary zamieszkiwały liczne mniejszości narodowe, co nieraz prowadziło do napięć i eskalacji wzajemnych niechęci.

3) Granica z Czechosłowacją - była w przybliżeniu granicą historyczną państwa polskiego, opartą o Karpaty. Terytorium sporne stanowiło Zaolzie, które w okresie walk Polski na Wschodzie zostało zajęte przez wojska czeskie. Po zlikwidowaniu Czechosłowacji przez Hitlera w III 1939r., polskie wojsko zajęło na powrót ten obszar, co opinia międzynarodowa zakwalifikowała jako sprzyjanie III Rzeszy.

4) Granica z Rumunią - II Rzeczpospolita graniczyła z Rumunią na bardzo niewielkim odcinku.

5) Granica z Litwą - Polska w wyniku przewrotu dokonanego przez gen. Lucjana Żeligowskiego z inspiracji marszałka Józefa Piłsudskiego uzyskała znaczną część obszarów zamieszkiwanych przez ludność polską, łącznie z Wilnem. Było to jednak powodem bardzo napiętych stosunków z Litwą, która także rościła sobie prawo do tych terenów.

6) granica z Łotwą - na niewielkim odcinku północnym.

Podsumowując, Polska uzyskała korzystny przebieg linii granicznej na Południu i Zachodzie. Uzyskaliśmy też znaczną część obszarów spornych z Litwą. Na Wschodzie odzyskano część tylo terenów, ale i tak należy to uznać za sukces modego państwa polskiego. Granica z ZSRR i tak byłaby napięta. Niekorzystny zdecydowanie przebieg miała
granica północna, gdzie uzyskaliśmy niewielki odcinek linii brzegowej i byliśmy okrążeni przez państwo niemieckie. Daleko większe były też wpływy niemieckie w Wolnym Mieście Gdańsku niż polskie, co zmusiło rząd polski do budowy
portu morskiego w Gdyni.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.