| Fotka.com
uniQueeee
uniQueeee
  28 November 2008 (pierwszy post)

Witam ;)

Dziś nauczycielka od historii zadała mi bardzo trudną pracę domową składająca się z 8 pytań :-( Pytania są tak beznadziejnie trudne że wątpię że sobie z nimi poradzie. ;/ A oto one:

1. Jaki był stosunek społeczeństwa polskiego do I wojny światowej.
2. Jaki stosunek do sprawy polskiej miały mocarstwa europejskie, z czego to wynikało.
3. Czy możemy powiedzieć że Polacy sami przyczynili się do odzyskania niepodległości.
4. Zastanów się i odpowiedz, które państwo zaborcze jako ewentualny sojusznik mogło stworzyć Polakom większe szanse na odzyskanie niepodległości.
5. Oceń czy któryś z polityków polskich mógł objąć stanowisko naczelnika państwa zamiast Józefa Piłsudskiego.
6. Wytłumacz sens powiedzenia "Paderewski wygrał niepodległość Polski na fortepianie".
7. Napisz alternatywny "scenariusz" wydarzeń które mogłyby mieć miejsce gdyby Piłsudski złożył przysięgę cesarzowi Niemiec i Austro-Węgier.
8. Oceń czy przebieg granic II Rzeczpospolitej można uznać za korzystny.

Jak widać nie jest to nic łatwego. :-/ Muszę mieć odpowiedzi na nie już w poniedziałek (1 grudzień 2008r). :cry: Nie poradzę sobie na pewno więc postanowiłem napisać do was :-) Mam nadzieję że znajdzie się jakaś pomocna osoba która uchroni mnie przed oceną niedostateczną z historii :-) Bardzo proszę o pomoc i Pozdrawiam

Marcin
Avatar użytkownika BujajacaWoblokachhBujajacaWoblokachh
Posty: 44950 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  29 November 2008
RexMundi
RexMundi: s.p.i.e.r.d.a.l.a.j.


Konto usunięte
Konto usunięte: k.u.r.w.a

ciekawe rzeczy mozna na forum wyczytac :ninja:

Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jaki był stosunek społeczeństwa polskiego do I wojny światowej. 2. Jaki stosunek do sprawy polskiej miały mocarstwa europejskie, z czego to wynikało. 3. Czy możemy powiedzieć że Polacy sami przyczynili się do odzyskania niepodległości. 4. Zastanów się i odpowiedz, które państwo zaborcze jako ewentualny sojusznik mogło stworzyć Polakom większe szanse na odzyskanie niepodległości. 5. Oceń czy któryś z polityków polskich mógł objąć stanowisko naczelnika państwa zamiast Józefa Piłsudskiego. 6. Wytłumacz sens powiedzenia "Paderewski wygrał niepodległość Polski na fortepianie". 7. Napisz alternatywny "scenariusz" wydarzeń które mogłyby mieć miejsce gdyby Piłsudski złożył przysięgę cesarzowi Niemiec i Austro-Węgier. 8. Oceń czy przebieg granic II Rzeczpospolitej można uznać za korzystny.

Napisz, co udalo Ci sie znalezc na ten temat, reszte Ci dopisze, bys mial kompletna wiedze...
p.s. nie masz o co sie burzyc, za zwrocenie Ci uwagi, to Forum od pomocy w rozwiazywaniu zadan a nie od ich odrabiania :)
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
RexMundi
Posty: 68925 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  29 November 2008
http://www.eszkola.pl/forum/viewtopic.php?p=7495
Cytat
Cytat: marcin98721 Dołączył: 13 Gru 2007 Posty: 23 Wysłany: Dzisiaj 16:00 to pomoże ktoś.? :-( 6 i 8 jakoś zrobiłem...


:lol:
...Ignorance is bliss...
ficjusz
ficjusz
  29 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Witam ;)

Cześć

Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jaki był stosunek społeczeństwa polskiego do I wojny światowej.

Na Radzie Koronnej 7 stycznia 1916 roku zaczęto się przychylać do koncepcji austro - polskiej. Korber mówił o bitnych austriackich żołnierzach ( którzy mogli wzmocnić słabiutką ck armię) i dobrej granicy z Rosją, a także o tym, że dalsza bezczynność i gra na zwłokę może zwrocić Burżuazję ku Rosji. Piłsudski, skądinąd bardzo nieufny wobec Austrii widział zabezpieczenie przed Ukraińcami w germanizacji Galicji i Wielkopolski

Austriacy byli tym bardziej aktywni w sprawie polskiej im słabsze było ich stanowisko względem Niemiec.Początkowo, gdy spodziewali się odrzucić Rosjan ku Morzu Czarnemu wzywali by zaufać wielkoduszności monarchii, Po Łucku mamy Polski Korpus Posiłkowy i obietnice Franciszka Jozefa. Potem psikus w postaci pokoju brzeskiego, bo ck minister Ottokar Czernin von und zu Chudenitz dzięki ukraińskiemu zbożu poczuł się silny . . .

Z uwagi na to, że wręcz nierealnym było aby Niemcy i Ausrtia zrezygnowały ze swoich ziem zaanektowanych przed laty, Dmowski i Narodowa Demokracja widzieli przyszla niepodleglą Polskę tylko u boku Francji, bo jak mówił jeden z endeckich argumentów: świat znajduje się w erze postępu i w przyszłości trudno nam bedzie zdominowac dynamicznie rozwijających sie Niemców za to łatwiej bedzie Polakom zdominować Francuzów , wykorzystać ich potencjały ludzkie i surowcowe w przeciwstawianiu się niemieckiemu Drang nach osten, a więc niemieckiemu naporowi na ziemie wschodnie.

Ja sam uważam, że w tamtejszej sytuacji był to najsłuszniejszy pomysł.
ficjusz
ficjusz
  29 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Jaki stosunek do sprawy polskiej miały mocarstwa europejskie, z czego to wynikało.

Początkowo, państwa europejskie nie za bardzo interesowały sie Polską. Jednakże Rosja przykładowo po rewolucji wydała 23 II 1917 proklamacje o odbudwie niepodległego państwa polskiego w sojuszu z Rosją.
Co zaś tyczy się Anglii to chcąc uzyskać sojuszniików do walki na froncie z Niemcami utworzyła Rade Reprezentacyjną (pomijam jej ewolucje od TRS przez RS), zgodziła się na pomoc w tworzeniu wojska na ziemiach polskich . Po podpisaniu pokoju między państwami centralnymi a Rosją sprawa Polska zeszła na dalszy plan.
ficjusz
ficjusz
  29 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy możemy powiedzieć że Polacy sami przyczynili się do odzyskania niepodległości.

w drugiej połowie I WŚ Polacy utworzyli Rząd Tymczasowy który 17 VII 1917 w swoim manifeście zapowiedział odbudowanie państwa polskiego ze wszystkich terytoriów o większości polskiej oraz zwołanie do Warszawy, po wyzwoleniu ziem polskich, konstytuanty. Przy wszystkich zastrzeżeniach, którymi obwarowano te obietnice, najważniejsza była zapowiedź zjednoczenia ziem polskich.
Deklaracja polskiego Rządu Tymczasowego umożliwiła zjednoczeniu się polakom pod wspólną flaga i stawienu czoła zaborcą W czerwcu 1917 r. prezydent Francji podpisał dekret o utworzeniu polskiej autonomicznej armii. Na czele tzw. błękitnej armii stanął później gen. Józef Haller.
od tego momentu polskie "oficjalne" wojsko walczyło na ziemiach polskich o odzyskanie niepodległości
ficjusz
ficjusz
  29 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 4. Zastanów się i odpowiedz, które państwo zaborcze jako ewentualny sojusznik mogło stworzyć Polakom większe szanse na odzyskanie niepodległości.

na sytuacji Polskiej mogło zależeć Austro - Węgrom, które były w stanie rzeczywistego rozkładu. Król Franciszek Józef II darzył Polskę i Polaków sympatią i był zwolennikiem koncepcji trialistycznej królestwa, gdzie tą trzecią część stanowiłaby właśnie Polska. Zarówno dla Niemców i Rosjan sprawa polska nie odgrywała większej roli w kreowaniu kierunku polityki zagranicznej.
ficjusz
ficjusz
  29 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Oceń czy któryś z polityków polskich mógł objąć stanowisko naczelnika państwa zamiast Józefa Piłsudskiego.

Roman Dmowski :tak:
pełnił rolę łącznika między ententą a narodem polskim oraz reprezentanta Polaków, poddanych trzech państw rozbiorowych przebywających na Zachodzie. Zabiegał o to, aby państwa zachodnie uznały za jeden z celów wojny lub warunków pokoju odbudowę państwa polskiego. Pierwsza deklaracja w tym duchu znalazła się w styczniu 1918 r. w orędziu prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona. Zawarte w nim, w 13 punkcie, stwierdzenie, iż powinno powstać niepodległe państwo polskie z terenów bezspornie polskich, z dostępem do morza, uznali za słuszne premierzy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

dzięki jego pracy i polityce Polska odzyskała niepodległość
ficjusz
ficjusz
  29 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 7. Napisz alternatywny "scenariusz" wydarzeń które mogłyby mieć miejsce gdyby Piłsudski złożył przysięgę cesarzowi Niemiec i Austro-Węgier.

Mogło by być tak..
Dmowski , Padarewski i inni z filomatów mogli by uknuć intrygę i związać sie dyplomatycznie z Japonią. Biorąc pod uwagę nieco dłuższy okres, możnaby wywnioskować, iż na sprawie polskiej mogłoby zależeć Japonii, która w latach 904-1905 była w konflikcie zbrojnym z ówczesną Rosją. Dmowski zaproponowałby przygotowanie powstania przeciw Rosji na terytorium królestwa Polskiego, co mogłoby się przyczynić do osłabienia Rosji i umożliwienia osiągnięcia korzystnego rezultatu potyczki japońsko-rosyjskiej dla Japonii.
Wtedy osłabiona - upadła Rosja.. na mocy pokoju z Japonia musiała by zgodzić się na powstanie Państwa Polskiego
które było by czymś w rodzaju kolonia Japonii w Europie
ficjusz
ficjusz
  29 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 6. Wytłumacz sens powiedzenia "Paderewski wygrał niepodległość Polski na fortepianie".


Konto usunięte
Konto usunięte: 8. Oceń czy przebieg granic II Rzeczpospolitej można uznać za korzystny.


na to widzę że już Ci ktoś pomógł

Konto usunięte
Konto usunięte: Jak widać nie jest to nic łatwego. :-/

Lubie Historie więc nie mam kłopotu

Konto usunięte
Konto usunięte: Muszę mieć odpowiedzi na nie już w poniedziałek (1 grudzień 2008r)

proszę :piwo:

Konto usunięte
Konto usunięte: Bardzo proszę o pomoc i Pozdrawiam Marcin

nie ma za co
RexMundi
Posty: 68925 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  30 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: ficjusz

:zonk:
...Ignorance is bliss...
denatka
denatka
  30 November 2008
RexMundi
RexMundi: ficjusz: ficjusz

:rotfl:
Dorqa
Dorqa
  30 November 2008
RexMundi
RexMundi: http://www.eszkola.pl/forum/viewtopic.php?p=7495 Cytat: marcin98721Dołączył: 13 Gru 2007Posty: 23Wysłany: Dzisiaj 16:00 to pomoże ktoś.? :-(6 i 8 jakoś zrobiłem...


Matko, ale z niego frajer...
uniQueeee
uniQueeee
  30 November 2008
ficjusz Wielkie dzięki :piwo: :)

temat do zamknięcia żeby więcej takie lamy jak Dorqa nie robiły offtopic
RexMundi
Posty: 68925 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  30 November 2008
Konto usunięte
Konto usunięte:

wiem jestem :evil:

Dorqa
Dorqa: Matko, ale z niego frajer...

leń .. i tyle

i jeszcze znajdują się tacy co za niego robią ;/
...Ignorance is bliss...
ficjusz
ficjusz
  30 November 2008

@RexMundi:
masz jakiś problem bucu ?

Konto usunięte
Konto usunięte: ficjusz Wielkie dzięki :)

nie ma sprawy
jesli chodzi i historiie zawsze chętnie pomogam
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.