Edge
Edge
  12 lipca 2013 (pierwszy post)

Witam

O ile ogarniam mniej więcej kwestie podzespołów i software'ów, to jeśli chodzi zagadnienia związane z siecią, jestem ciemny niczym opalenizna Rihanny po wizycie w Gdyni.
Sprawa ma się następująco: posiadam modem z UPC, w przebłysku geniuszu przy podpisywaniu umowy stwierdziłem, że wi-fi mi niepotrzebne i mam modem bez tej opcji. Teraz okazuje się, że potrzebuję i to bardzo.
Miły pan z marketu nie dla idiotów poinformował mnie, że jak sobie kupię router to będę miał fifirifi.
Ponieważ nie jestem skąpy, a jedynie biedny to stwierdziłem, że kupię w internetach bo taniej.
Przechodząc do sedna - jak wybrać router, żeby było dobrze?

GRADEK83
GRADEK83
  12 lipca 2013
http://www.tp-link.com.pl/products/?categoryid=212
TP-LINK polecam
Edge
Edge
  12 lipca 2013

Byle jaki będzie działał?
zapomniałem dopisać, że nie chciałbym wydać więcej niż 50zł ;)

GRADEK83
GRADEK83
  12 lipca 2013
Ostatnio edytowany: 1 stycznia 1970

One tanie są max do 80zł po lukaj na allegro tak będzie działał to łącze UPC to akurat nie sprawia problemów
http://allegro.pl/najtaniej-tp-link-tl-wr740n-router-upc-vectra-itp-i3370669426.html

Lub taki http://allegro.pl/tp-link-tl-wr841nd-router-300mbps-wifi-i3380264728.html

GreenVeins
GreenVeins
  12 lipca 2013

Zależy jakie masz łącze internetowe. Jeżeli to ADSL to najlepiej kupić od razu router z modemem ADSL. W innych przypadkach wystarczy tani router za 40/60 zł. Oczywiście jeżeli chcesz mieć zasięg na wysokim poziomie powinieneś się wyposażyć w lepszy sprzęt, ale to wydatek rzedu 100 + zł.

f012454
f012454
  12 lipca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Jeżeli to ADSL to najlepiej kupić od razu router z modemem ADSL

Nie! Przecież Edge napisał, że ma UPC, więc nie "ADSL" tylko tzw. "DSL" (tak go nazywają w "Dla idiotów"). Ma mieć wejście RJ45 czyli standardowe wejście WAN 8-pinowe.
Edge
Edge: jak wybrać router, żeby było dobrze?

Polecił bym Netgear który dostałem od UPC albo kilka fajnych TP-Linków które zakładałem klientom, ale ponieważ chcesz tanio więc te propozycje Ci nie przypasują. Tanio nie zawsze znaczy dobrze.
Odradzam Seexy i wszystkie inne chińskie szajsy tego typu. Dobry router w rozsądnej cenie kupisz od: D-Link (średni w obsłudze), Pentagram (brak Dynamic Dyns ani żadnych alternatyw), Linksys (czasem idzie tanio kupić, ale ma sporo funkcji), Netgear (trudno kupić tanio, ale nawet przechodzone są dobre) i oczywiście TP-Link (tani i dość funkcjonalny, a przede wszystkim łatwy w obsłudze). Natomiast jak chcesz mieć dobry router ze sporymi opcjami to szukaj Linksysów typu WRT lub innych które dają możliwość zmiany softu na Tomato, OpenWRT itp. ewentualnie starszych Netgear z softem DGTeam (bardzo dobry soft i zwiększa możliwości routera, ale trzeba uważać przy zmianie by nie padło zasilanie).
Tani router masz tu: http://allegro.pl/najtaniej-tp-link-tl-wr740n-ap-router-dsl-150mbps-i3318002298.html nie jest to rewelacja, ale na średnie mieszkanie lub mały domek wystarczy. Jeśli chcesz obsłużyć willę to niestety musisz wydać sporo więcej by kupić np. dobrego Linksysa z dwoma antenkami po 5DBi każda (zasięg w całej willi, a w bliźniakach często nawet u sąsiada, ale to wszystko zależy od grubości ścian i tego co w nich jest, jak jest zbrojenie to kicha). Dodatkowo do dowolnego routera można założyć WindSurfer (http://www.aegisarts.com/wifi/ez12.pdf) i zyskać 1-2DBi (to jest tak zwany reflektor który można sobie policzyć w 4NEC2).
Inna propozycja: http://allegro.pl/router-dsl-tenda-w316r-wi-fi-n-150mbps-i3354550402.html firma jest mi nieznana, natomiast router ma chipset od Broadcom... miałem kiedyś router od Netgear z chipsetem z tej firmy i naprawdę działał świetnie. Właściwie to nadal działa bo mam go w biurze jako alternatywę dla routera od neozdrady.
Inna opcja: (http://allegro.pl/router-d-link-go-rt-n150-wifi-warszawa-wola-park-i3369642574.html)

Gdybyś przypadkiem kupił router ADSL to prawdopodobnie będziesz w stanie podłączyć go jako switcha-wifi, ale jako router działać nie będzie, poza tym na wyjściu modemu UPC dostajesz dość wysoki adres (zależy od modelu) IP i nie zawsze można go ustawić w routerze z ADSL. Dowolny Netgear z softem DGTeam powinien spokojnie sobie poradzić pracując jako switch wifi, natomiast z tanie Linksysy nie radzą sobie z tym zupełnie. Routery do sieci kablowych (czyli za modemem) mają oznaczenie xDSL lub inne analogiczne i lepiej kupować dokładnie takie routery i nie kombinować a ADSL (posiada wbudowany modem).
GreenVeins
GreenVeins
  12 lipca 2013
Ostatnio edytowany: 1 stycznia 1970
Konto usunięte
Konto usunięte: Nie! Przecież Edge napisał, że ma UPC, więc nie "ADSL" tylko tzw. "DSL" (tak go nazywają w "Dla idiotów"). Ma mieć wejście RJ45 czyli standardowe wejście WAN 8-pinowe

Router ADSL jest dobrym rozwiązaniem ponieważ może pracować także jako model DSL. Oczywiście należy go poprawnie skonfigurować. A skąd wiesz ,że osoba która pisze posta wie ,że ma internet DSL ? Ty wiesz ale ona nie ...

WGL po co robisz rozpiskę ,że ta marka jest dobra , tamta gorsza ? Chodzi mi o to ,że często dobre z pozoru firmy wypuszczają szmelc i odwrotnie więc podawaj bardziej dokładniej czyli modele.

Konto usunięte
Konto usunięte: Gdybyś przypadkiem kupił router ADSL to prawdopodobnie będziesz w stanie podłączyć go jako switcha-wifi, ale jako router działać nie będzie, poza tym na wyjściu modemu UPC dostajesz dość wysoki adres (zależy od modelu) IP i nie zawsze można go ustawić w routerze z ADSL. Dowolny Netgear z softem DGTeam powinien spokojnie sobie poradzić pracując jako switch wifi, natomiast z tanie Linksysy nie radzą sobie z tym zupełnie. Routery do sieci kablowych (czyli za modemem) mają oznaczenie xDSL lub inne analogiczne i lepiej kupować dokładnie takie routery i nie kombinować a ADSL (posiada wbudowany modem).

Żartujesz ?
f012454
f012454
  12 lipca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: ADSL jest dobrym rozwiązaniem ponieważ może pracować także jako model DSL.

Nie każdy model i nie każdego producenta kolego. Masz słuszność, ale nie w każdym przypadku. Jeśli router ma wejście RJ45 i ma możliwość pracy jako router na Ethernet to pewnie, ale jeśli ma wejście RJ6 (jest sporo takich) to za chiny ludowe nie podłączysz tego routera jako DSL.
GreenVeins
GreenVeins
  12 lipca 2013

Nie spotkałem się jeszcze z routerem ( z modemem ADSL) aby nie pracował w standardzie interfejsu RJ45 ale jest to wielce prawdopodobne ,że takie występują. Jednak zawsze przy wyboże sprzętu należy kierować się wieloma czynnikami oraz przeczytać całą specyfikacje.

Edge
Edge
  12 lipca 2013

Nie rozumiem 90% tego, o czym piszecie, ale dziękuję za rady ;)
Modem, który mam obecnie to CISCO EPC3212, jeśli to coś rozstrzyga ;)

f012454
f012454
  13 lipca 2013
Ostatnio edytowany: 1 stycznia 1970
Konto usunięte
Konto usunięte: Nie spotkałem się jeszcze z routerem ( z modemem ADSL) aby nie pracował w standardzie interfejsu RJ45

Bo masz router z Netii/Dialogu w standardzie Annex B (ADSL over ISDN: ITU-T G.992.1 Annex B), natomiast routery Telekomunikacji z Annex A mają złącze RJ11 (pomyliło mi się z RJ6, często je mylę i przed kupnem końcówek wolę zawsze sprawdzić w notatkach).
Annex A dotyczy transmisji po lini analogowej natomiast Annex B transmisji po lini ISDN, więc nie można jednoznacznie powiedzieć, że za każdym razem router z modemem ADSL będzie lepszy bo to zależy od tego czy będzie to Annex A czy B itp. Natomiast sam router tzw. DSL lub xDSL jest "przystosowany do pracy z modemami z kablówki" (można by tak powiedzieć) i jego zakup jest zalecany w tym przypadku (to nie tylko moje zdanie).
Edge
Edge: Nie rozumiem 90% tego, o czym piszecie

Kup modem dedykowany np. TP-LINK TL-WR740N http://allegro.pl/najtaniej-tp-link-tl-wr740n-ap-router-dsl-150mbps-i3318002298.html oile nie mieszkasz w domku jednorodzinnym lub wielkim mieszkaniu to ten router Ci wystarczy. Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym np. 2 piętrowym to koniecznie weź TPlinka z dwoma antenkami. Dlaczego TPLink? Bo jest najtańszy i całkiem niezły za te pieniądze. W razie pytań pisz.
Avatar użytkownika tomastomas
Posty: 4038 (po ~171 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 36
tomas
  23 lipca 2013

Matko Boska...Bracia Grimm wymiękają przy tej całej historii.
Do autora tematu: Kup cokolwiek pod kabłowkę ;P W całym tym temacie, chyba tylko ta informacja jest prawdziwa ;P

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.