DuchPastwisk
DuchPastwisk
  1 lipca 2013 (pierwszy post)

Jakiś czas temu nabyłem nowy laptop.
http://allegro.pl/laptop-samsung-2x2-4ghz-4gb-500gb-w8-428782-d-i3248831965.html

Czy może ktoś mi powiedzieć jakie gry na nim będą działać? Niby wszystko pięknie, ale hitman 3 mi się zacinał...
Dowiedziałem się, że mam słabą kartę graficzną, może mi ktoś wytłumaczyć jaka jest hierarchia tych kart? Nie wiem nawet jak patrzeć na grafikę przy zakupię jakiejś gry, a nie powiem, bo chętnie w jakąś strzelankę bym podopierdzielał...

znajduch
znajduch
  3 lipca 2013
DuchPastwisk
DuchPastwisk: Dlaczego nie?


Bo problem leży w wydajności tej karty jak i jakości jej obsługi przez gry. Albo zostaw siostrze laptopa albo musisz się bawić w ściąganie demówek.
ZacnyUser
ZacnyUser
  3 lipca 2013

Po co w ogóle taka dyskusja?
Kart na rynku jest setki i każda ma inne wyniki w testach. Sama pojemność pamięci karty jeszcze o niczym nie świadczy. Ważna jest magistrala jaką karta komunikuje z płytą główną, rodzaj pamięci i zastosowanego GPU, chłodzenie karty. Wszystko to przekłada się na ilość klatek generowanych na sekundę (FPS) podczas grania.

Zadajesz trochę głupkowate pytania. Zależy od ceny, kochanieńki. Chcesz grać w bogate gry i srogo się bawić?
To weź 2 tysiące złotych, pójdź do dobrego sklepu i krzyknij na środku sklepu, ze chcesz dobrą kartę graficzną do 2k PLN.
I oczywiście zaopatrz się też w dobrego PC, bo notebook to sobie można do pociągu zabrać.

P.S. Notebook za 1500 złotych służy do obsługi pakietu MS Office.
P.P.S. To prawda.

SiedzeNaSwini
SiedzeNaSwini
  3 lipca 2013

Może dam bardzo obrazowy przykład.

Jest gra Call of Duty Modern Warfare 2 - na starej karcie graficznej w stacjonarce (gf 9500 GT 512 MB) chodziła mi naprawdę całkiem nieźle.

W laptopie mam nowszą grafikę (gf 310m 512 MB) i tutaj już nie jest tak różowo - muszę wyłączyć wszystkie efekty, cienie, poblask, wygładzanie krawędzi i tak dalej a i to było mało by rozgrywka po sieci była w miarę płynna. Strach pomyśleć, co by było na Intelu - podpowiem nie byłoby lepiej. :P

Patrząc na zdrowy rozsądek - karta nowsza, ta sama pojemność - hej powinno działać lepiej a tak nie jest. I tu właśnie biorą górę czynniki o których wspomniał @ZacnyUser. Nie ma prostego algorytmu decydującego jak dana gra będzie chodzić na danej grafice poza sprawdzeniem samemu czy skorzystaniem ze strony, która już została podana. Bo czasami bywa i tak, że gra jest napisana pod nvidie i z powodu złośliwości programistów będzie wolno działać na kartach ATI - rzadko się to zdarza, ale zdarza.

ZacnyUser
ZacnyUser
  3 lipca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: gra jest napisana pod nvidie i z powodu złośliwości programistów będzie wolno działać na kartach ATI


Kiedyś takie coś było częściej spotykane. Gotowy byłbym uwierzyć, że producenci układów wtedy płacili za to. W końcu w latach '90 toczyła się wielka batalia pomiędzy producentami układów, a ich było o wiele więcej. To z kolei mógł być kolejny czynnik, układów było za dużo i niemożliwe było napisanie programu w taki sposób, żeby działała optymalnie na każdym z nich.

Dziś jest łatwo dowiedzieć się, czy dany układ jest wystarczający dla kogoś. Na przykład Benchmark robi takie testy.
Oczywiście zakładamy, że Benchmark też nie bierze kasy za pozytywne recenzje gównianego sprzętu, a wszyscy wiemy, ze bierze.

Trzeba polegać na recenzjach niestety i zwykle cena jest też decydującym czynnikiem. Ale to tylko w wypadku, kiedy kryterium nie jest cena, tylko efekt. Najlepiej czytać na forach specjalistycznych opinie ludzi, którzy sie znają i testowali konkretny układ. :3
Sephiroth
Sephiroth
  5 lipca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: przejrzysz internety ale w gry na najwyższych detalach nie porgasz

na najwyższych nie, ale z ivy czy harswallem daje rade:)
DuchPastwisk
DuchPastwisk: A jak np jestem w sklepie i biorę grę do ręki, to jak mam to ogarnąć, żeby wiedzieć, że mi zadziała? chodzi o grafikę, bo resztę ogarniam...

http://www.notebookcheck.pl/Ranking-kart-graficznych-w-grach.31531.0.html
Sephiroth
Sephiroth
  5 lipca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: Oczywiście zakładamy, że Benchmark też nie bierze kasy za pozytywne recenzje gównianego sprzętu, a wszyscy wiemy, ze bierze.

portal komputronika, to czego się spodziewać? pclab odkąd pojawił się tam fokus sporo się poprawił
ZacnyUser
ZacnyUser
  6 lipca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: pclab odkąd pojawił się tam fokus sporo się poprawił


Nie jestem na czasie. Naświetl sytuację.
Jest similar temab sam-wiesz-gdzie.
DuchPastwisk
DuchPastwisk
  7 lipca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: http://www.notebookcheck.pl/Ranking-kart-graficznych-w-grach.31531.0.html

Ooo, czegoś takiego szukałem :) dzięki. Ale powiedz mi jeszcze jak mam sprawdzić model tej karty? :D Wiem, że mam Intel® HD Graphics ale widzę, że są tam jeszcze jakieś dopiski obok typu 2000, 3000 itp... o co z tym chodzi?
SiedzeNaSwini
SiedzeNaSwini
  8 lipca 2013
DuchPastwisk
DuchPastwisk: Ooo, czegoś takiego szukałem :) dzięki. Ale powiedz mi jeszcze jak mam sprawdzić model tej karty? :D Wiem, że mam Intel® HD Graphics ale widzę, że są tam jeszcze jakieś dopiski obok typu 2000, 3000 itp... o co z tym chodzi?


http://www.intel.com/support/graphics/sb/CS-009482.htm

Tu masz instrukcję, nawet z podstawową znajomością języka angielskiego powinieneś dać radę. (:
Sephiroth
Sephiroth
  10 lipca 2013
Konto usunięte
Konto usunięte: P.S. Notebook za 1500 złotych służy do obsługi pakietu MS Office. P.P.S. To prawda.

zobacz link i hd 4600 - integra z haswella:)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.