gagulina
Posty: 2670 (po ~144 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 13
gagulina
  20 sierpnia 2011 (pierwszy post)
Zdrowe odżywianie.


Pojęcie względne. Dla niektórych będzie oznaczało niejedzenie fast-foodów a dla drugich jedzenie samych warzyw i owoców. Powiem szczerze, że zupełnie się na tym nie znam :ziober2: Wpierdzielam co popadnie, kocham jeść. Przyszedł jednak dzień w którym spadły mi klapki z oczu i zaczynam akcję ZDROWE ODŻYWIANIE? Chodzi mi głównie o dostarczenie sobie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Chcę się wzmocnić od wewnątrz. Dodam, że nie chcę schudnąć a przydałoby się kilka dodatkowych kilosów :zakochany:

Pytania:
- Odżywiacie się zdrowo?
- Co rozumiecie pod pojęciem- ''zdrowe odżywianie'' ?
- Jakie owoce/warzywa są tzw. bombami witaminowymi?
- Ile jogurtów dziennie można jeść?
- Zamienniki, czyli czy zastąpić np. olej, margarynę itp.
- Wasze przepisy na zdrowe potrawy?


agoosiaaa
agoosiaaa
  20 sierpnia 2011
gagulina
gagulina: - Odżywiacie się zdrowo?

mozna tak powiedziec :woot:

gagulina
gagulina: - Co rozumiecie pod pojęciem- ''zdrowe odżywianie'' ?

unikanie niezdrowego, nic dobrego nie wnoszacego jedzenia badz go ograniczanie.

gagulina
gagulina: - Jakie owoce/warzywa są tzw. bombami witaminowymi?

nie mam pojecia, szczerze mowiac nie zwracam na to szczegolnej uwagi, lubie jesc wszystkie.

gagulina
gagulina: - Ile jogurtów dziennie można jeść?

to jest jakis limit?

gagulina
gagulina: - Zamienniki, czyli czy zastąpić np. olej, margarynę itp.

np oliwa z oliwek (chociaz ja srednio ja lubie), ostatnio uzywam flory:
jesli chodzi o kanapki itp to uzywam albo masla, albo w ogole.

gagulina
gagulina: - Wasze przepisy na zdrowe potrawy?

oj dzizas :mrgreen:
Sebuch
Sebuch
  20 sierpnia 2011
gagulina
gagulina: Odżywiacie się zdrowo?

raczej nie ... :ninja:
Sebuch
Sebuch
  20 sierpnia 2011
gagulina
gagulina: Jakie owoce/warzywa są tzw. bombami witaminowymi?

owoce to pomarancza , mandarynka x3
warzywa to selerek i marchewka x3

gagulina
gagulina: Ile jogurtów dziennie można jeść?

kto ile chce tyle zjada :ninja:
ja np jem dwa lub trzy dziennie :)
asiulcia1
asiulcia1
  20 sierpnia 2011
gagulina
gagulina: - Odżywiacie się zdrowo?

hmmm... :woot: pozwalam sobie czasami na slodycze, kebaby itp. :D na slodycze to nawet czesto

gagulina
gagulina: - Co rozumiecie pod pojęciem- ''zdrowe odżywianie'' ?


Konto usunięte
Konto usunięte: unikanie niezdrowego, nic dobrego nie wnoszacego jedzenia badz go ograniczanie.

j.w :)

gagulina
gagulina: - Jakie owoce/warzywa są tzw. bombami witaminowymi?

mam nadzieję, że te , które lubię:D

gagulina
gagulina: - Zamienniki, czyli czy zastąpić np. olej, margarynę itp.

np zwykla sol na sol morska, zwykly chleb na pelnoziarnisty
gagulina
Posty: 2670 (po ~144 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 13
gagulina
  20 sierpnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte:


Sebuch
Sebuch: kto ile chce tyle zjada

No właśnie nie wiem ile powinna jeść :D Bo mam fazę na jogurt naturalny. Jem ciągle i ze wszystkim.

Który jogurt naturalny najlepszy? Nie chodzi o smak! ;D
Patrishia
Patrishia
  20 sierpnia 2011

Pozwól, że nie odpowiem typowo na pytania, a stworzę sobie jedną wypowiedź.

Miałam podobną sytuację jak Ty, że nagle przyszedł dzień, gdy pomyślałam, że powinnam nieco pomóc własnemu organizmowi i go wzmocnić, ograniczyć szkodliwe produkty a już doskonałością byłoby przybrać kilka kilogramów.

Zatem ograniczyłam wszelkie chipsy (które uwielbiam), chemiczne substancje, zaczęłam zwracać szczególną uwagę na skład produktów (jest przykładowo sporo substancji, które uważam za szczególnie warte unikania, później je opiszę) i tym podobne. Dodatkowo zaczęłam liczyć kalorie, by uzbierać je ponad normę jakiej potrzeba mojemu organizmowi, by się co nieco odkładało (:P). Jest to dosyć trudne, bo jest wiele różnych czynników i składników, które dyskwalifikują niektóre kaloryczne rzeczy. Pozytywem jest natomiast fakt, że produktami, których należy unikać, to te spod szyldu "light" :D
A więc. Trzeba uważać np na kraj pochodzenia towaru. Chiny, Iran, i jeszcze coś, czego sobie nie mogę przypomnieć, są kiepskim pomysłem.
Produkty light. Są to bezwartościowe, a wręcz szkodliwe żarcie, pozbawione podstawowych wartości odżywczych a napakowane wzmacniaczami smaku i słodzikami. Jedno i drugie jest bardzo szkodliwe. Aspartam, cyklaminian sodu, glutaminian sodu.. Tego bym radziła unikać. Ale nie wszystkie znaczki "e" są szkodliwe w składzie. Dużo lepszy jest e300 (kwas askorbinowy, czyli witamina c) niż kwas cytrynowy, który również jest bardzo niezdrowy a dołączany do niemal wszystkiego :ninja:
Niemniej nie można popadać w paranoję i jeśli się ma ochotę na czipsy to się je kupuje i je, byle nie w nadmiarze, oczywistość.

A jeszcze dodam o tych kalorycznych- bardzo dobre są orzechy, są bardzo zdrowe i niesamowicie kaloryczne! Tak samo majonez. Poza tym polecam tabelę kaloryczną :D
Z orzechami trzeba tylko uważać skąd pochodzą i wystrzegać się tych chińskich, bo to nic dobrego :)

Ciekawe czy zechce Ci się to czytać :ziober2:

A jogurty chyba nie mają znaczenia, poza tymi do których dodawane są jakieś udziwnienia.

I co do tej margaryny, to tłuszcz utwardzany również jest niezdrowy, bo dodawane są do niego szkodliwe syntetyki. Masło należy kupować z minimalną ilością 82% tłuszczu, więc wszelkie masmiksy, mazurskie odpadają.

Jest jeszcze kwestia jajek i drobiu. Jaja mają podział na różne grupy, 0,1,2 i najpopularniejsze 3. "Trójki" są to jaja z chowu klatkowego, gdzie kury nie maja swobody i przestrzeni do życia. Są stłoczone i często tkwią we własnych odchodach i zwłokach, póki ktoś tego nie zauważy. Poza tym ogólnie mają przesrane, bo po to, by nie robiły sobie więcej krzywdy niż jest im robione, obcina im się najczęściej dzioby. Kurczaki takie są faszerowane przetworzoną paszą, by szybciej rosły, oraz by "rodziły" więcej jaj. Gdy stają się za mało produktywne, trafiają na nasz stół ;)
Dwójki to jaja z chowu ściółkowego, gdzie kurki maja już lepiej. Jedynki to chowu wolnego, a zerówki to ekologiczne. Różnią się ceną, więc ja często kupowałam dwójki lub jedynki. Zerówki kosztują ok dyszkę z groszami za 10 jaj ;)

Echhh, powodzenia na drodze zdrowego żywienia ^^

Patrishia
Patrishia
  20 sierpnia 2011

HHAHAHA, jaki referat :rotfl:

gagulina
Posty: 2670 (po ~144 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 13
gagulina
  20 sierpnia 2011
Patrishia
Patrishia: bardzo dobre są orzechy, są bardzo zdrowe i niesamowicie kaloryczne!

Uwielbiam orzechy :) Zwłaszcza pistacje i nerkowce.

Patrishia
Patrishia: Tak samo majonez

Majonez można jeść? :)

Patrishia
Patrishia: Ciekawe czy zechce Ci się to czytać

Chcę mi się czytać, bo dla mnie to strasznie ważne. Wszystkie moje koleżanki zawsze zaczynały się zdrowo odżywiać, bo chciały schudnąć. Ja tego nie potrzebuję, ale mam poczucie że jem śmieci. Wiadomo, że od tego co jemy zależy stan naszej skóry, paznokci, włosów... do tego żelazo jest mi niezbędne, bo mam anemię i niski wskaźnik tego pierwiastka.

Patrishia
Patrishia: kwestia jajek

Z jajkami masakra! Ciężko trafić na te dobre, czasem zdarzy się że babcia załatwi ze wsi. Zupełnie inny smak...

Patrishia
Patrishia: Produkty light

Nie jem tego. Kiedyś już słyszałam, że to gówno!

DZIĘKI WIELKIE! :zakochany:
Patrishia
Patrishia
  21 sierpnia 2011
gagulina
gagulina: Uwielbiam orzechy :) Zwłaszcza pistacje i nerkowce.

Nerkowce to kopalnia kalorii :D Pistacje nie pamiętam, już od jakiegoś czasu nie kupuję orzechów, bo nie wyrabiałam finansowo na żarcie na studiach, a orzechy to towar dość "luksusowy" :D

gagulina
gagulina: Majonez można jeść? :)

Znaczy nie chodzi mi o zażeranie łyżeczką, tylko do sałatek, jajek, można dużo dodać. 100g majonezu to ok 650 kalorii! A jeśli nie jest z tych wersji light, to czemu nie? Hm, aż sprawdzę skład, bo nie pamiętam. Nie znalazłam zwykłego, ale jakiś olivio ma znośny, to dekoracyjny raczej też.

gagulina
gagulina: Chcę mi się czytać, bo dla mnie to strasznie ważne. Wszystkie moje koleżanki zawsze zaczynały się zdrowo odżywiać, bo chciały schudnąć. Ja tego nie potrzebuję, ale mam poczucie że jem śmieci. Wiadomo, że od tego co jemy zależy stan naszej skóry, paznokci, włosów... do tego żelazo jest mi niezbędne, bo mam anemię i niski wskaźnik tego pierwiastka.

A, to może trochę to Cię skłoniło do takiej refleksji :) Szpinak może być bardzo smaczny :ninja: Swoją drogą, nie wiem czy ja nie zaczęłam się zastanawiać nad swoją dietą wracając napchana z mcdonalda :ziober2:

gagulina
gagulina: Z jajkami masakra! Ciężko trafić na te dobre, czasem zdarzy się że babcia załatwi ze wsi. Zupełnie inny smak...

W małych miasteczkach to faktycznie masakra. Nie ma kompletnie wyboru, np u mnie w miasteczku jajka to jajka i tyle, ma kod i fajnie, a nikt tego nie czyta. A właśnie najlepsze są te od babci.

JESZCZE coś sobie przypomniałam ^^ Mleko UHT to zło, mleka UHT nie pijemy, jeśli myślimy o jego właściwościach zdrowotnych, bo ono go nie posiada. To nic innego jak koktajl z martwych bakterii. Pijemy mleko pasteryzowane w niskiej temperaturze. Jest takowe nawet w biedronce, w czerwonym, kwadratowym (nie prostokątnym) kartonie w lodówkach. Pojawiło się podobno jeszcze jakieś mleko, najlepsze, ale one jest dostępne tylko w dużych miastach i tamtejszych hipermarketach. Nie pamiętam nazwy niestety :[

gagulina
gagulina: Nie jem tego. Kiedyś już słyszałam, że to gówno!

Uch, prawidłowo. Nikt mi jakoś nie wierzy jak o tym mówię, więc tylko mówię jak pytają :P

gagulina
gagulina: DZIĘKI WIELKIE!

^^
gagulina
Posty: 2670 (po ~144 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 13
gagulina
  21 sierpnia 2011
Patrishia
Patrishia: Nerkowce to kopalnia kalorii :D

Bardzo się cieszę, będę teraz jadła orzechy zamiast chipsów!

Patrishia
Patrishia: nie chodzi mi o zażeranie łyżeczką, tylko do sałatek, jajek, można dużo dodać.

Łyżeczką nie lubię, nie jest ze mną aż tak źle :D ale dodaję sporo do sałatek. Uwielbiam jajka na twardo z majonezem :))

Patrishia
Patrishia: zpinak może być bardzo smaczny

Lubię, jem :) Mama robi z masełkiem i czosnkiem. Dobre też są pierożki ze szpinakiem i z fetą. Wątróbkę też jem! Nie jestem taka wybredna ;p a wolę to niż serię bolesnych zastrzyków :pavarotti:

Patrishia
Patrishia: one jest dostępne tylko w dużych miastach i tamtejszych hipermarketach.

Z Łodzi jestem, poszukam i znajdę :)

Patrishia
Patrishia: Nikt mi jakoś nie wierzy jak o tym mówię

Teoretycznie powinno być inaczej. Kiedyś słyszałam, że lepiej zjeść właśnie zwykłego batona niż kilka tych light. Mówili na tvn style, mądry program hahaha :zakochany:
agoosiaaa
agoosiaaa
  21 sierpnia 2011
Patrishia
Patrishia: Pozytywem jest natomiast fakt, że produktami, których należy unikać, to te spod szyldu "light" :D

tak mowiac o produktach light...
w pracy mojego faceta pracowal kiedys koles o obwodzie w pasie jakichs 2 metrow, codziennie do pracy przynosil i wypijal dwulitrowa cole DIET :crylol:

a tak ode mnie to nie widze sensu w tych wszystkich produktach light i diet - jak mam ochote to chyba lepiej zjesc mniej, a dobrze niz jesc te podroby jedzenia :nie: dla mnie jedynym wyjatkiem jest tylko cola zero, bo normalna cola jest dla mnie o wiele za slodka + i tak praktycznie jej nie pije.
NuTiiiiii
Posty: 70111 (po ~86 znaków)
Reputacja: -1080 | BluzgometrTM: 51
NuTiiiiii
  21 sierpnia 2011
gagulina
gagulina: - Odżywiacie się zdrowo?

Niestety nie. Jem smażone, jedynie wyrzekam się słodyczy chociaż też nie zawsze.
Za rzadko także jem owoce i warzywa.

gagulina
gagulina: - Co rozumiecie pod pojęciem- ''zdrowe odżywianie'' ?

Wykorzystanie dostępnego pożywienia w celu zachowania odpowiedniej kondycji i zdrowia.

gagulina
gagulina: - Jakie owoce/warzywa są tzw. bombami witaminowymi?

brzoskwinie, morele, śliwki -> witamina A
pomarańcze, mandarynki, awokado i melony zawierają kwas foliowy, a banany witaminę B6
Warzywa są cennym źródłem witamin: C (papryka, brukselka, kapusta), E ( brokuły, szparagi, sałata, szpinak), A (dynia, szpinak, botwinka, marchew) oraz witamin z grupy B (kiełki soi, kukurydza).

gagulina
gagulina: - Ile jogurtów dziennie można jeść?

Nie słyszałem o limicie, za to o zalecanej dawce co najmniej 1 dziennie.

gagulina
gagulina: - Zamienniki, czyli czy zastąpić np. olej, margarynę itp.

Tłuszcze zwierzęce zastąpić oliwą, sól i gotowe przyprawy warto zamienić na świeże lub suszone zioła. Napoje słodzone i gazowane lepiej zastąpić wodą.

Ballantines rzeźbi to wspaniałe ciało :ziober2:
Oglądanie meczów to nie tylko rozrywka, ale wręcz terapia. Futbol pozwala oswoić i uwolnić emocje - agresję, frustrację i smutek :pilka:

Letal
Letal
  21 sierpnia 2011
gagulina
gagulina: - Odżywiacie się zdrowo?

nie patrze na to. byle było smacznie i szybko.
asiulcia1
asiulcia1
  21 sierpnia 2011
gagulina
gagulina: Dodam, że nie chcę schudnąć a przydałoby się kilka dodatkowych kilosów

Jak chcesz to Ci mogę dać parę kg - za darmo. :mrgreen:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.