WrednyMichal
WrednyMichal
  13 czerwca 2011 (pierwszy post)

Dwa słowa wyjaśnienia na początek:
Miałem na początku koncepcje stworzenia osobnego tematy na każdy przepis, ale rozsądnie będzie jak wszystko będzie umieszczone w jednym wątku tak aby można było szybciej znaleźć

Nie mam aspiracji by uważać się za guru gotowania... nie trawie fastfood'ów , lubię eksperymentować i jestem samoukiem. Miałem po prostu okazję podpatrzeć jak się gotuje przez duże G i otrzymać szereg wskazówek od szefów kuchni rożnych restauracji i hoteli.

Pierś z kaczki wędzona w herbacie

1.) Umyć i wysuszyć mięso ręcznikiem papierowym
2.) Naciąć lekko nożem skore/ tłuszcz
3.) Dwie łyżki pieprzu syczuańskiego, 1/4 łyżki anyżu gwiazdkowego i dwa goździki, prażyć na patelni do momentu gdy pie...prz się nie otworzy.
4.) Zmielić to na drobny pyl ( po usunięciu twardszych rzeczy), dodać 1 jedna łyżkę soli morskiej i natrzeć mięso i zostawić na parę godzin
5.) Usunąć (nie myjąc mięsa ) większość marynaty
6.) Na dno woka wrzucić i wymieszać 1/2 kubka liści herbaty, 1/2 kubka ryżu i 1/4 kubka cukru, ryz i cukier maja za zadanie uchronić przed zbyt szybkim przypaleniem herbaty. ( jaki gatunek użyć ? Lapsang Soushong, Gun Powder of Heaven mogą być zbyt intensywne. Oolong czy Assam wydaja się być odpowiednie, nie chcemy by kaczka wręcz śmierdziała dymem. Tak czy inaczej trzeba by poeksperymentować z gatunkami herbaty. )
7.) Krawędź woka obłożyć dwoma warstwami foli aluminiowej ( ma to za zadanie uszczelnić woka) i przykryć przykrywka.
8.) Mięso położyć na specjalnej kratownicy lub na (umiejętnie rozłożonych) pałeczkach do jedzenia
9.) Nastawić palnik na średnie grzanie, gdy pojawi się lekki dym wyłączyć grzanie. Najpierw układamy pierś, skora do dołu i wędzimy 10 min, obracamy mięso i wędzimy kolejne 5 minut. Po wędzeniu, mięso powinno mieć lekko złocisty kolor
10. Wyczyścić wok i na jednej łyżce oleju (rzepakowego) na średnim ogniu usmażyć pierś (6 min od strony skóry i dwie minuty z drugiej strony)
11. Odsączyć mięso z tłuszczu położyć na talerz, przykryć folia aluminiowa i odczekać 5 min ( mięso będzie znacznie bardziej soczyste)

P.S. Z takim mięsem dobrze komponowały by się klasyczne niemieckie kluski Spätzle + sos żurawinowy lub sos wiśniowy z odrobiną papryki Chipotle

Pierś z kurczaka z borowikami w sosie winno-śmietanowym

?1.) 2 piersi z kurczak (~ 500 gr) umyć, usunąć błony/ tłuszcz następnie osuszyć
2.) Przyprawić grubo zmielonym pieprzem, odrobina soli + ewentualnie przyprawa złocisty kurczak Kamis (uwielbiam ją)
3.) Na stalowej patelni (cala stalowa, b...ez teflonu, plastiku) rozgrzać 2 łyżki oliwy, podsmażyć parę minut z każdej strony (w zależności od grubości mięsa), by było lekko zarumienione. Jak mięso położymy na patelni, w pierwszych parunastu sekundach trzeba pilnować by się zbytnio nie przywarło
4.) Wstawiamy patelnie do piekarnika na 180 stopni na 13-18 min ( w zależności o grubości mięsa
5.) Mięso wyjmujemy kładziemy na talerz i przykrywamy folia aluminiowa ( proces obróbki termicznej będzie jeszcze trwał +nie chcemy by soki nam uciekły podczas krojenia na talerz)
6.) Na tej samej patelni gdzie jest przypalenizna, wylewamy większość oleju (użyjemy tej przypalenizny jako baza do sosu en. Deglazing/ fr. Déglaçage) i rozpuszczamy masło (2-3lyzki) i wrzucamy 2-3 bardzo cieniutko posiekane ząbki czosnku (mogą być wyciśnięte); smażymy ~ 1 minute
7.) Wrzucamy borowiki ( ja użyłem 500ml miskę suszonych) które przez smażeniem zalałem woda by zmiękły i następnie odsączyłem i smażymy ~ 1 minute
8.) Wlewamy 150 ml bulionu grzybowego + 100 ml białego wytrawnego wina i gotujemy przez 2-3 minuty by się trochę zredukowało
9.) Wlewamy 50-100 ml śmietanki 30%, uważamy by się nie zważyło
10.) Na sam koniec wrzucamy posiekanego 1/4 pęczka natki pietruszki
11.) Wychodzi boskie z gnocchi czy naszymi kopytkami

P.S. Sadze ze równie dobrze pasowało by z kurkami

bng
Posty: 1697 (po ~71 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
bng
  23 czerwca 2011
WrednyMichal
WrednyMichal: Nie mam aspiracji by uważać się za guru gotowania... nie trawie fastfood'ów , lubię eksperymentować i jestem samoukiem. Miałem po prostu okazję podpatrzeć jak się gotuje przez duże G i otrzymać szereg wskazówek od szefów kuchni rożnych restauracji i hoteli.

popieram takie podejsćie w pełni
i też uwilebiam eksperymenty
z przepisu robię jedynie ciasta a i to nie zawsze

Plus que hier , moins que demain.....

Modernizator- nowy rodzaj moda

WrednyMichal
WrednyMichal
  23 czerwca 2011

Z ciast to potrafię jedynie dwa moje ulubione pleśniaczek i sernik... robię je niezmiernie rzadko zbyt czasochłonne.

Rolada z kurczaka (wypełnienie: bułka tarta,czosnek, natka pietruszki, oliwa + prosciutto + provolone) + makaron orzo

Przepis: http://www.youtube.com/watch?v=PMwH1mDEosc

WrednyMichal
WrednyMichal
  27 czerwca 2011
Bazylia, Pomidory i Bufala mozzarella


Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.