PoCholereMiFotka
PoCholereMiFotka
  8 sierpnia 2010 (pierwszy post)

Witam!

Mam w planach zakup lustrzanki cyfrowej dla ciut bardziej wymagającego amatora. Obecnie posiadam Sony H9, ale moje wymagania poszły w górę(chyba już coś o tym wiecie ) i chciałbym zmienić go na lustrzankę cyfrową. W domu mam również Zenita ET, nim również robiłem zdjęcia, kilka klisz zużyłem. Efekty można ocenić na dobry , ale nie opłaca mi się za każdym razem kupować nową kliszę więc decyduję się na stosunkowo prostą lustrzankę. W planach mam fotografowanie krajobrazów, architektury. Z czasem po zaopatrzeniu się w jasną stałkę i obiektyw do makro robić odpowiednio zdjęcia portretowe i makro. Wszystko w swoim czasie.

I tu jest moja prośba do was o doradzenie, który aparat wybrać. Mam na oku dwa modele:
http://www.e-fotojoker.pl/product/sony/sony-alpha-500-z-ob-sony-dt-18-55mm-oraz-sony-dt-55-200mm

oraz
http://www.accord-foto.pl/PENTAX-Kx--1855-L--50200-L-czarny--karta-SDHC-4-GB--torba-PHOTO-TECHNIC-A-4205--adowarka-HAHNEL-i-4xAA_p3013.html

Czytałem wszelkie recenzje obu aparatów. Przeglądałem testy, używałem porównywarek. I dochodzę do wniosku, że obie puszki są do siebie bardzo podobne jeśli chodzi o osiągi. Skłaniałbym się w stronę sonego ponieważ posiadam dwie karty pamięci MSPD, więc kwestią uzupełnienia początkowego zestawu byłaby torba. Kuszą również dodatkowe bajery typu odchylany wyświetlacz, oraz możliwość podłączenia obiektywów pod M42, a miałbym do nich lepszy dostęp. Trzymałem oba aparaty w dłoni i Alphę lepiej mi się trzyma. Nie wiem również jak to jest z obiektywami do Pentax`a, na Allegro jest ich niewiele, a sklepy internetowe jak zwykle nabijają marżę. Jednak z internetowych wypowiedzi wielu osób wyczytałem, że K-x zaskoczył wszystkich i jest to pucha na dłuższy okres czasu. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilania bateriami AAA, można dokupić sobie dwa komplety i nosić zawsze naładowane, ewentualnie dokupić w najbliższym sklepie.

Proszę osoby, które miały styczność z tymi lustrzankami o krótką wypowiedź dlaczego warto/nie warto zakupić danego sprzętu.

stopofan89
stopofan89
  9 sierpnia 2010
joker4444
joker4444: stopofan89:w efekcie szkło manualne, dzięki. a i nie zapominaj ze np w P manual oznacza jedynie ustawienie ostrosci bo pomiar swiatla i potwierdzenie ostrosci bedzie z kazdym szkłem nawet ze słoikiem po musztardzie

Ostrości i przysłony, czy nie przypadkiem tak? ;)
stopofan89
stopofan89
  9 sierpnia 2010

Jeszcze jedno, a propo "drogości" obiektywów z VR:

18-105 ma VR, SMW, kosztuje 900zł i jest niezłym szkiełkiem jak na kita.
70-300 jest 450zł drozszy od P55-300, ale ma SWM, VR pracujący w dwóch trybach i jest szkłem optycznie chyba nawet lepszym.

Więcej, VR w korpusie pozostanie takie samo dopóki nie zmienisz puchy, w obiektywach VR jest już któraś ewolucją z kolei i działa nawet z najstarszym korpusem do jakiego można dany obiektyw wcisnąć.

joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  9 sierpnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Już 105mm jest ciężko w łapie utrzymać stabilnie,

to ja takich problemow nie mi9alem i dawala rade

Konto usunięte
Konto usunięte: A skoro w recenzji wyszło, że ta w Pentaxie spisuje się kiepsko,

wedlug ...? niech zgadne pewnie optycznych oni juz dawno przestali byc obiektywnym zrodlem wiedzy dyskredytujac i na maxa krytykujac np puszki ktore potem zdobyly nagrode TIPa

Konto usunięte
Konto usunięte: z manualnym szklem odpadają wszystkie programy aparatu ktore operują przysłoną.

wlasnie głównie robi sie na priorytecie przesłony...

Konto usunięte
Konto usunięte: Może zawodowcy, którzy pomiar światła mają w oczach i kółko ustawili na M po czym go wyrwali, mogą się tak bawić.

przeciesz pisze ze jest pomiar swiatła w P a jak masz dwucyfrowego Nikona no to sory ale to nie sa puszki do manuali z zalozenia

Konto usunięte
Konto usunięte: Gadamy jednak o niższej półce. Więc argument nietrafiony. Znajdź mi pierwszego lepszego amatora, który się nie zrazi, jak będzie musiał wszystko ręcznie ustawiać.

j.w.
wszystko dla Ciebie to ostrość ... spojrz o jakie puszki pyta autor w temacie ... miales ktoras z nich w rekach czy piszesz o dwucyfrowych nikonach ciagle?:woot:

Konto usunięte
Konto usunięte: Również jeżeli chodzi o patrzenie na przyszłość (Co ma Pentax w ofercie lustrzanek powyżej półki nisko-średniej?)

po pierwsze ile osob kupujacych lustro dokupi w porzyszlosci obiektyw za kilkanascie kilkadziesiat tysiecy zlotych?:woot:

a znasz oferte szkiel Pentaksa czy opierasz sie na tzw urban legend :)?
http://kmp.bdimitrov.de/lenses/index.html
joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  9 sierpnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Ostrości i przysłony, czy nie przypadkiem tak? ;)

a w szkle systemowym to przeslony nie ustawiasz ?
no chyba ze krecenie kolkiem na body to nie jest ustawianie przeslony w przeciwienstwie do krecenia pierscieniem przeslon

Konto usunięte
Konto usunięte: Więcej, VR w korpusie pozostanie takie samo dopóki nie zmienisz puchy, w obiektywach VR jest już któraś ewolucją z kolei i działa nawet z najstarszym korpusem do jakiego można dany obiektyw wcisnąć.

no a body ze stabilizaja stabilizuje ze wszystkim o tylko da sie do niego podpiac ;)

Konto usunięte
Konto usunięte: 18-105 ma VR, SMW, kosztuje 900zł i jest niezłym szkiełkiem jak na kita. 70-300 jest 450zł drozszy od P55-300, ale ma SWM, VR pracujący w dwóch trybach i jest szkłem optycznie chyba nawet lepszym.

ale co to za porownanie pod wzgledem vr wiadomo ze systemy stabilizacje majaca w korpusie takowej w szklach mieć nie będą a temat jak wda jest o systemah majah stabilizaje w korpusie

A co do Sony to nie bardzo rozumiem podejsie "nie bo to sony" tym sie roznimy ze akurat uwagi do napisu nie przywiazuje dla mniem jak bedzie super pucha i interesujace mnie szkla w rozsadnej cenie i jakosi to moze miec i napis Amica
stopofan89
stopofan89
  9 sierpnia 2010
joker4444
joker4444: stopofan89:z manualnym szklem odpadają wszystkie programy aparatu ktore operują przysłoną. wlasnie głównie robi sie na priorytecie przesłony...

W priorytecie przysłony to my operujemy przysłoną, nie aparat. Czytaj uważnie co napisałem ;)

joker4444
joker4444: stopofan89:Może zawodowcy, którzy pomiar światła mają w oczach i kółko ustawili na M po czym go wyrwali, mogą się tak bawić. przeciesz pisze ze jest pomiar swiatła w P a jak masz dwucyfrowego Nikona no to sory ale to nie sa puszki do manuali z zalozenia

Nie chodziło mi o to co ma P a co ma N, P może nawet parzyć kawę. Nadal, cytat dotyczył tego, czy uważam tych ludzi za idiotów. Nie nie uważam, Oni mogą się tak bawić, ale nie będzie się tak bawił każdy, kto ma ochotę na lustrzankę.

joker4444
joker4444: wszystko dla Ciebie to ostrość ... spojrz o jakie puszki pyta autor w temacie ... miales ktoras z nich w rekach czy piszesz o dwucyfrowych nikonach ciagle?

Przepraszam, co to ma do rzeczy o jakich puszkach pisze autor tematu i o jakich ja nikonach czy canonach piszę?

joker4444
joker4444: stopofan89:Również jeżeli chodzi o patrzenie na przyszłość (Co ma Pentax w ofercie lustrzanek powyżej półki nisko-średniej?) po pierwsze ile osob kupujacych lustro dokupi w porzyszlosci obiektyw za kilkanascie kilkadziesiat tysiecy zlotych?

Możesz to z całą pewnością wykluczyć? Poza tym, bardziej chodziło mi o korpusy.
stopofan89
stopofan89
  9 sierpnia 2010
joker4444
joker4444: a w szkle systemowym to przeslony nie ustawiasz ? no chyba ze krecenie kolkiem na body to nie jest ustawianie przeslony w przeciwienstwie do krecenia pierscieniem przeslon

Chodzi o to, że aparat jako tako wie lub też nie wie, jaka ta wartość jest. Z konwerterami zazwyczaj nie wie.

joker4444
joker4444: stopofan89:18-105 ma VR, SMW, kosztuje 900zł i jest niezłym szkiełkiem jak na kita. 70-300 jest 450zł drozszy od P55-300, ale ma SWM, VR pracujący w dwóch trybach i jest szkłem optycznie chyba nawet lepszym. ale co to za porownanie pod wzgledem vr wiadomo ze systemy stabilizacje majaca w korpusie takowej w szklach mieć nie będą a temat jak wda jest o systemah majah stabilizaje w korpusie

Widzę, że szybko zapominasz główny wątek i tak trochę odpisujesz na bierząco.
Mój post miał na celu pokazanie, że jednak obecność VR nie powoduje ze szkło jest niebotycznie drogie, jak to zarzuciłeś, już nie mówiąc o tym, że w wyższej cenie miesci się coś tak istotnego jak SWM/USM. Zwykłe porownanie cen.

joker4444
joker4444: A co do Sony to nie bardzo rozumiem podejsie "nie bo to sony" tym sie roznimy ze akurat uwagi do napisu nie przywiazuje dla mniem jak bedzie super pucha i interesujace mnie szkla w rozsadnej cenie i jakosi to moze miec i napis Amica

Moze zle to ujalem. Napis mnie nie obchodzi, obchodzi mnie to, ze Sony jednak jakościowo i możliwościami w danej półce cenowej jest jakoś zawsze krok w tyle.
Fakt, mają kilka świetnych rozwiązań, ale już same matryce, szumy i takie cuda, powodują, że całość wypada nieco mniej korzystnie. Testy, testy, testy.
HandOfFate
HandOfFate
  9 sierpnia 2010

Po krotce, bierz K-x'a, nie czytaj tego co pisze stopofan, a juz na pewno zapomnij o kupnie Nikona D5000, D3000 czy innych tego typu wynalazkow. Amen.

Ostatnio mialem w lapkach Pentaxa, co prawda nie k-x a k7 z wspomnianym przez kogos wczesiej kitem 18-55 II, ale kuuuuuuurde, puszka 1wsza klasa.

stopofan89
stopofan89
  9 sierpnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Po krotce, bierz K-x'a, nie czytaj tego co pisze stopofan, a juz na pewno zapomnij o kupnie Nikona D5000, D3000 czy innych tego typu wynalazkow. Amen.Ostatnio mialem w lapkach Pentaxa, co prawda nie k-x a k7 z wspomnianym przez kogos wczesiej kitem 18-55 II, ale kuuuuuuurde, puszka 1wsza klasa.

Grunt, do silna argumentacja :crylol:
joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  10 sierpnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Widzę, że szybko zapominasz główny wątek i tak trochę odpisujesz na bierząco. Mój post miał na celu pokazanie, że jednak obecność VR nie powoduje ze szkło jest niebotycznie drogie, jak to zarzuciłeś, już nie mówiąc o tym, że w wyższej cenie miesci się coś tak istotnego jak SWM/USM. Zwykłe porownanie cen.

za vr zawsze doplacisz bo koszt produkcji szkla z nim bedzie wiekszy niz bez
a Ty chyba tego nie widzisz :woot:

Konto usunięte
Konto usunięte: Widzę, że szybko zapominasz główny wątek i tak trochę odpisujesz na bierząco.

glowny watek to pytanie czy sony a500 czy k-x
ciekawe ktory z tych systemow ma VR czy USM
i mysle ze bardziej sie ja go trzymam niz Ty

Konto usunięte
Konto usunięte: a juz na pewno zapomnij o kupnie Nikona D5000, D3000

zgadza sie ale pewnie beda tacy co na widok napisu nikon maja orgazm
oprocz napedu AF te korpusy dyskwalifikuje jak dla mnie to iz nie wykorzysta sie w pelni jednej z najwiekszych zalet systemu N czyli CLS

Konto usunięte
Konto usunięte: Przepraszam, co to ma do rzeczy o jakich puszkach pisze autor tematu i o jakich ja nikonach czy canonach piszę?

j.w. zadal pytanie ogorek czy pomidor a ty mu piszesz kup pan banana

Konto usunięte
Konto usunięte: ale już same matryce,

a w Twoim Nikonie kto jest producentem matrycy ?:woot:
...czyzby sony ;)
stopofan89
stopofan89
  10 sierpnia 2010
joker4444
joker4444: za vr zawsze doplacisz bo koszt produkcji szkla z nim bedzie wiekszy niz bez a Ty chyba tego nie widzisz

Czy ja, gdziekolwiek, powiedziałem że tak nie jest? Ot, Ty po prostu robisz z tego argument w dyskusji, a ja pokazałem że jest on marny, bo różnica w cenie wcale nie jest tak wielka, aby dyskfalifikowała to rozwiązanie.

joker4444
joker4444: glowny watek to pytanie czy sony a500 czy k-x ciekawe ktory z tych systemow ma VR czy USM i mysle ze bardziej sie ja go trzymam niz Ty

No moment. Podałem gościowi linki do testów, z których wynika to i owo. Przedstawiłem moim zdaniem lepszą opcję. Coś w tym złego?

joker4444
joker4444: HandOfFate:a juz na pewno zapomnij o kupnie Nikona D5000, D3000 zgadza sie ale pewnie beda tacy co na widok napisu nikon maja orgazm oprocz napedu AF te korpusy dyskwalifikuje jak dla mnie to iz nie wykorzysta sie w pelni jednej z najwiekszych zalet systemu N czyli CLS

Dokładnie, walę konia do reklam Nikona, a jak mi się znudzi to przerzucam się na Canonowe ulotki. Daruj sobie takie wycieczki.

Coś mi się nie podobają te Twoje zeznania. Najpierw polecasz komuś konwertery do obiektywu, przec całą stronę udowiadniasz mi że AF jest zupełnie zbędny, po czym wytykasz jego wadę D5000. Trochę śmiech.

CLS... fakt, świetna sprawa.... ale ciekawe czy autor tematu będzie tego używał. Nie wydaje mi się, z tego co opisywał. Poza tym to spore wydatki. Jakieś jeszcze wielkie braki? ;)

joker4444
joker4444: j.w. zadal pytanie ogorek czy pomidor a ty mu piszesz kup pan banana

Jeżeli banan jest smaczniejszy, to dlaczego nie. To tylko opcja, facet chyba sam myśli, więc zapozna się z nią i wybierze.

joker4444
joker4444: stopofan89:ale już same matryce, a w Twoim Nikonie kto jest producentem matrycy ? ...czyzby sony ;)

Cóż, widocznie Nikon zamawia lepsze modele, a Sony do swoich wykorzystuje resztki. Ha ha. Zobacz sobie testy tych aparatów, porównaj możliwości matryc. Sony przeważnie wtapia w każdym segmencie.
stopofan89
stopofan89
  10 sierpnia 2010

Troszkę zamotałem, zamiast "Najpierw polecasz komuś konwertery do obiektywu, przec całą stronę udowiadniasz mi że AF jest zupełnie zbędny, po czym wytykasz jego wadę D5000." miało być:

Najpierw polecasz komuś konwertery do obiektywu, przez całą stronę udowiadniasz mi że AF jest zbędny, po czym wytykasz brak AF w korpusie jako największą wadę D5000.

KamillM
Posty: 87 (po ~208 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
KamillM
  10 sierpnia 2010

Heh, ja wybierając lustrzankę dla siebie przekopałem się przez dziesiątki tematów na różnych forach i prawdę mówiąc cieżko było cokolwiek wybrać. Byłem nakierowany na dwa, trzy modele i tylko czytałem recenzje. Najbardziej mnie utwierdziły testy na dpreview.com i w końcu wybrałem.

Zresztą, jeśli ktoś się pyta o aparat-lustrzankę, to znaczy że nie ma pojęcia, lub bardzo słabe. A wtedy cokolwiek wybierze i tak będzie zadowolony.

PoCholereMiFotka
PoCholereMiFotka
  10 sierpnia 2010

Tak czytam i czytam wasze sprzeczki i dochodze do wniosku, ze czytam je z przyjemnoscia. Co nieco mi pomogliscie w wyborze. Canony i Nikony odpadaja. Nie chce ani D5000 ani d3000, a przykladowo 500D jest juz ciut za drogi. Nie chce sprzetu uzywanego bo mam mozliwosc odpisania sobie 22% vatu wiec potrzebna mi bedzie mozliwosc wystawienia faktury. Jutro jade do Lublina przespacerowac sie do MM i fotojokera, a rowniez do hurtowni ze sprzetem fotograficznym, z tego co slyszalem od znajomej warto tam sie udac ze wzgledu na nizsze ceny. Moze wybralbym cos lepszego, odpowiadajacego moim finansom.

Do sonego przekonuje mnie glownie LV na oddzielnej matrycy i odchylany wyswietlacz. Mam taki w H9 i musze stwierdzic, ze jest to bardzo wygodne przy zabich ujeciach. Czytalem tez w jakims tescie, ze Pentax nie ma podswietlenia punktow AF. No ale matryca podobno najlepsza w swojej "klasie". Przegladalem na flickr`rze fotki z Alphy i Kxa i musze powiedziec, ze sa bardzo porownywalne, jednak z lekka przewaga na korzysc Pentaxa. Jutro zapewne na cos sie zdecyduje. Dzieki za pomoc!

KamillM
KamillM: Zresztą, jeśli ktoś się pyta o aparat-lustrzankę, to znaczy że nie ma pojęcia, lub bardzo słabe. A wtedy cokolwiek wybierze i tak będzie zadowolony.


Fakt, ale lepiej byc zadowolony z lepszej puchy. :)
stopofan89
stopofan89
  10 sierpnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Fakt, ale lepiej byc zadowolony z lepszej puchy. :)

Pucha to wiadomo, ale szklarnia liczy się bardziej :) Zorientuj się tym bardziej co oferuje każdy producent w tej kwestii, póxniej zmiana systemu to juz spore wydatki od początku.

No i zycze dobrych wyborów i zadowolenia z nowego nabytku :)
KamillM
Posty: 87 (po ~208 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
KamillM
  10 sierpnia 2010

FotoJoker nie ma Pentaxa :). Przynajmniej u siebie w Płocku w 2 czy 3 sklepach - nie mają w ogóle tego producenta. W MM natomiast jak najbardziej.

Co do podświetlanych puntów AF - dla wielu zbyteczne :). Po prostu weź do ręki interesujące Cię modele, poprzyciskaj, sprawdź czy korpusy się nie rysują, jak działają przyciski, pokrętła i co najważniejsze - jak leży w ręku!

Powodzenia :)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.