Alucard
Alucard
  13 maja 2009 (pierwszy post)

Za początek fotografii zwykło się uważać lata 20. XIX wieku i wykonanie pierwszej trwałej fotografii. Jednak otrzymanie tego efektu wymagało znajomości wiedzy z różnych dziedzin nauki i techniki. Pierwszym istotnym wynalazkiem było odkrycie zdolności optycznych bardzo małych otworów. Odkrycie tego zjawiska oraz skonstruowanie pierwszych aparatów otworkowych (tzw. camera obscura) przypisuje się Ibnowi al-Hasajmowi. Kolejnymi ważnymi wynalazkami było odkrycie azotanu srebra (przełom wieku XII i XIII) oraz chlorku srebra (wiek XVI). Reakcję tych związków na światło słoneczne opisał Wilhelm Homberg w roku 1694.
Pierwsza barwna fotografia

Historia współczesnej fotografii rozpoczyna się w roku 1826, kiedy to Joseph-Nicéphore Niépce uzyskał pierwszy obraz fotograficzny. Cały proces odbywał się na cynowej płycie, pokrytej światłoczułym asfaltem syryjskim (bitumitem). Wykonanie jednej kopii trwało wtedy aż 8 godzin. Dalsza ewolucja fotografii doprowadziła do uzyskania pierwszego kolorowego zdjęcia w roku 1861 przez Jamesa Maxwella. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bardzo ciekawe podejście w dziedzinie fotografii kolorowej zaprezentował Siergiej Prokudin-Gorski. Zauważył on, że obraz kolorowy można uzyskać jako zestaw obrazów monochromatycznych, z których każdy rejestruje inną barwę składową światła. Prokudin-Gorski wykonywał kolejno 3 fotografie w kolorach: zielonym, czerwonym i niebieskim, a następnie przy wywoływaniu zdjęć oświetlał każdą z tych fotografii lampą o odpowiednim kolorze i otrzymywał w efekcie w pełni kolorowy obraz. Technika ta miała pewne ograniczenia ? fotografie musiały być wykonywane jak najszybciej po sobie. Każdy ruch obiektu fotografowanego powodował widoczne rozmazania na zdjęciu.



Jaki był wasz początek w dziedzinie fotografii?
Co wpłynęło na was?
Pierwsze zdjęcie? Może pierwszy aparat?


Moje ulubione zdjęcie dzięki któremu się zainteresowałem fotografią. Oraz inne z stanu wojennego.



Pozdrawiam.

666kamilka666
666kamilka666
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ja pamiętam jak moja babcia malowała mazakami stare fotki. To było jej hobby :P

Hahah, też to lubiłam jak miałam kilka lat :D.
Ile pzez to zdjęć się naniszczyłoo! :P
Alucard
Alucard
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Hahah, też to lubiłam jak miałam kilka lat :D. Ile pzez to zdjęć się naniszczyłoo! :

To znowu moja babcia siedziała przy tym kilka godzin i zestawem wielu mazaków.
666kamilka666
666kamilka666
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: To znowu moja babcia siedziała przy tym kilka godzin i zestawem wielu mazaków.

I ładnie jej to wychodziło?
Znaczy czy wyglądało naturalnie?
Alucard
Alucard
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: I ładnie jej to wychodziło? Znaczy czy wyglądało naturalnie?

powiem ci szczerze że tak.
Dobierała różne barwy mieszkała itp
jak znajdę te fotki to zeskanuje i założę temat.
666kamilka666
666kamilka666
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: powiem ci szczerze że tak. Dobierała różne barwy mieszkała itp jak znajdę te fotki to zeskanuje i założę temat.

Własnie miałam Cię o to prosić ;-)
LubieBachora77
LubieBachora77
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jaki był wasz początek w dziedzinie fotografii? Co wpłynęło na was? Pierwsze zdjęcie? Może pierwszy aparat?

1) Jako dziecko lubiłam robić zdjęcia aparatem jaki tylko mi się nawinął. Tzn robiłam dopóki jednego nie zepsułam mając 6 lat xD
2) Nic konkretnego, po prostu jakoś mnie do tego ciągnęło. Myślę, że to geny ;]
3) Oj to nie pamiętam, miałam wtedy około 4 lat. Pierwszy aparat? To był Canon PowerShot jakiś, teraz stoi za ledwie 150 zł.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.