Alucard
Alucard
  13 maja 2009 (pierwszy post)

Za początek fotografii zwykło się uważać lata 20. XIX wieku i wykonanie pierwszej trwałej fotografii. Jednak otrzymanie tego efektu wymagało znajomości wiedzy z różnych dziedzin nauki i techniki. Pierwszym istotnym wynalazkiem było odkrycie zdolności optycznych bardzo małych otworów. Odkrycie tego zjawiska oraz skonstruowanie pierwszych aparatów otworkowych (tzw. camera obscura) przypisuje się Ibnowi al-Hasajmowi. Kolejnymi ważnymi wynalazkami było odkrycie azotanu srebra (przełom wieku XII i XIII) oraz chlorku srebra (wiek XVI). Reakcję tych związków na światło słoneczne opisał Wilhelm Homberg w roku 1694.
Pierwsza barwna fotografia

Historia współczesnej fotografii rozpoczyna się w roku 1826, kiedy to Joseph-Nicéphore Niépce uzyskał pierwszy obraz fotograficzny. Cały proces odbywał się na cynowej płycie, pokrytej światłoczułym asfaltem syryjskim (bitumitem). Wykonanie jednej kopii trwało wtedy aż 8 godzin. Dalsza ewolucja fotografii doprowadziła do uzyskania pierwszego kolorowego zdjęcia w roku 1861 przez Jamesa Maxwella. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bardzo ciekawe podejście w dziedzinie fotografii kolorowej zaprezentował Siergiej Prokudin-Gorski. Zauważył on, że obraz kolorowy można uzyskać jako zestaw obrazów monochromatycznych, z których każdy rejestruje inną barwę składową światła. Prokudin-Gorski wykonywał kolejno 3 fotografie w kolorach: zielonym, czerwonym i niebieskim, a następnie przy wywoływaniu zdjęć oświetlał każdą z tych fotografii lampą o odpowiednim kolorze i otrzymywał w efekcie w pełni kolorowy obraz. Technika ta miała pewne ograniczenia ? fotografie musiały być wykonywane jak najszybciej po sobie. Każdy ruch obiektu fotografowanego powodował widoczne rozmazania na zdjęciu.



Jaki był wasz początek w dziedzinie fotografii?
Co wpłynęło na was?
Pierwsze zdjęcie? Może pierwszy aparat?


Moje ulubione zdjęcie dzięki któremu się zainteresowałem fotografią. Oraz inne z stanu wojennego.



Pozdrawiam.

Neutralize
Neutralize
  13 maja 2009

Jakby ktoś chciał się dowiedzieć coś niecoś o historii fotografi szukałby w google. Bezsensowne nabijanie.

Alucard
Alucard
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jakby ktoś chciał się dowiedzieć coś niecoś o historii fotografi szukałby w google. Bezsensowne nabijanie.

Przeczytaj temat zamiast nabijać to zrozumiesz :)
Neutralize
Neutralize
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Przeczytaj temat zamiast nabijać to zrozumiesz :)

Sęk w tym, że temat ten przeczytałam.
Nie rozumiem tylko po co ten gigantyczny wstęp do 2 pytań.
Alucard
Alucard
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Sęk w tym, że temat ten przeczytałam. Nie rozumiem tylko po co ten gigantyczny wstęp do 2 pytań.

Po to że jest to do tematu :)
Po 2 nie po to jest ten temat by nabijać.
Pomyliłaś go z hyde tyle z mojej strony.
Neutralize
Neutralize
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Pomyliłaś go z hyde tyle z mojej strony.

Raczej nie pomyliłam.
NoirLune
NoirLune
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jaki był wasz początek w dziedzinie fotografii?

zaczęłam pstrykać jakieś 2 lata temu z przerwami
póki nie miałam aparatu nie myślałam o fotografowaniu

Konto usunięte
Konto usunięte: Co wpłynęło na was?

że zainteresowałam się fotografią?
prezent w postaci aparatu, coś tam próbowałam i mnie wciągnęło

Konto usunięte
Konto usunięte: Pierwsze zdjęcie? Może pierwszy aparat?

nie pamiętam, mam do dzisiaj cyfrówkę nie za dobrą ale planuję zaopatrzyć się w lustrzankę
razotka
razotka
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jaki był wasz początek w dziedzinie fotografii? Co wpłynęło na was? Pierwsze zdjęcie? Może pierwszy aparat?

Mimo kiepskiego sprzętu ujawniały się jakieś pomysły na zrobionych przeze mnie zdjęciach. Pierwsze dośc ciekawe zdjęcie było zwykłym aparatem na klisze :D udało mi się (nie wiem w jaki sposób) uchwycić promienie słneczne, że nie zasłoniły obrazu a jedynie nadały świetnego efektu ;P
Jacek80
Jacek80
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jaki był wasz początek w dziedzinie fotografii?

Kiepski i kosztowny... dawne czasy, drogie klisze i jeszcze to trzeba było wywołać w jakimś zakładzie ;)
Konto usunięte
Konto usunięte: Może pierwszy aparat?

ruska smiena z jakąś dziwną lampą na 220V, później zwykłe automaty na kliesze, w końcu cyfrówka firmy krzak, dalej Konica-Minolta Z10 :brawo:, Sony H9 :smierc: i od niedawna lustro Sony Alfa 350 z osprzętem :rock:

na resztę pytań nie pamiętam odpowiedzi :)
delikatny009
delikatny009
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Sony H9

Miałem H7 dobry sprzęt ale H10 porażka :D
666kamilka666
666kamilka666
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jakby ktoś chciał się dowiedzieć coś niecoś o historii fotografi szukałby w google. Bezsensowne nabijanie

Sama nabijasz.
Czy temat ma się składać z kilku zdań?
Dzięki takiemu skrótowemu opisaniu historii fotografii możesz się czegoś dowiedzieć o tym jak powstawały pierwsze zdjęcia.
Dzięki takiemu tematowi może sie rozwinąć dyskusja.

Konto usunięte
Konto usunięte: Technika ta miała pewne ograniczenia ? fotografie musiały być wykonywane jak najszybciej po sobie. Każdy ruch obiektu fotografowanego powodował widoczne rozmazania na zdjęciu.

Ja słyszałam że początkowo to kolorowano ręcznie :woot:.
A co do tego rozmazywania.. To podobno też pierwsze zdjęcie robiło się kilka dni czy kilka godzin, było to zdjęcie jakiegoś drzewa czy czegoś :D

Konto usunięte
Konto usunięte: Pozdrawiam.

Na pytania nie odpowiem, bo się fotografią nie zajmuję "w miarę zawodowo". Wkurza mnie ten cały "boom" na fotografię, dzieciaki łapią za aparat i robią pseudoartystyczne zdjęcia myśląc ze są fajne. uważają, że jak zaszpanują jakimś nikonem, to od razu będa postrzegane jako "elita".
Eh.

Tak naprawdę wypowiedziałam się w tym temacie tylko dlatego, że wkurzyła mnie wypowiedź pierwszej dziewczyny.
:ninja:
Flo
Flo
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Nie rozumiem tylko po co ten gigantyczny wstęp do 2 pytań.

czytanie Cię boli czy jak?

Konto usunięte
Konto usunięte: Jaki był wasz początek w dziedzinie fotografii? Co wpłynęło na was? Pierwsze zdjęcie? Może pierwszy aparat?

dostałam aparat :D znaczy cyfrówkę czerwoną, zaczęłam pstrykać co się dało i w pewnym momencie odczułam znaczne braki w sprzęcie, przerzuciłam się chwilowo na jakiegoś canona wygrzebanego z szuflady, który lepszy był od czerwonego niepamiętamczego zdecydowanie, a następnie wyżuliłam na lustro :mrgreen:
i tak mi zostało do teraz, dwa lata prawie.
pierwszy aparat, taki świadomie wybrany do robienia zdjęć, a nie 'pstrykania' nikon d40x, używam go do dziś btw :D
Alucard
Alucard
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ja słyszałam że początkowo to kolorowano ręcznie .

Ja pamiętam jak moja babcia malowała mazakami stare fotki.
To było jej hobby :P
Flo
Flo: znaczy cyfrówkę czerwoną,

U mnie znowu był to telefon.
Aparat zniszczył mi się miesiąc temu :and:
Teraz jedyne co posiadam to SE k510i :crylol:
Ale planuje zakup jakiegoś aparatu.
Gejszalicious
Posty: 9081 (po ~78 znaków)
Reputacja: -4 | BluzgometrTM: 29
Gejszalicious
  13 maja 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jaki był wasz początek w dziedzinie fotografii? Co wpłynęło na was? Pierwsze zdjęcie? Może pierwszy aparat?

moja siostra zawsze uwielbiała robić zdjęcia, od kiedy pamiętam (wiek ok 3-4 lat) robiła je całkowicie amatorsko ( i dalej tak jest), wypstrykiwała kliszę zanosiła do fotografa, potem odbierała wywołane zdjęcia i sortowała do albumów, i tak się stało, że te jest fascynacje przeszły na mnie, też zachciałam mieć mnóstwo pięknych zdjęc poukładanych ładnie w albumach
pierwszego zdjęcia nie pamiętam :woot: pierwszy aparat - analog kodak star 275, potem też analog canon prima super 130, teraz finepix s1000fd, a kiedyś będę miała nikona :mrgreen:
Aby osiągnąć szczęście, trzeba spełnić trzy warunki: być imbecylem, być egoistą i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli jednak nie spełnicie pierwszego warunku, wszystko jest stracone.
Gustaw Flaubert
GieKSiarka
Posty: 5061 (po ~80 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 9
GieKSiarka
  13 maja 2009

moi rodzice mieli aparat ten na film taki pozniej ja kupilam sobie po 15 urodzinach aparat cyfrowy dalej go mam bardzo lubie foty robic szczegolnie moim futrzakom ;)
o to jedno z nich ta fotka akurat byla robiona telefonem

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.