Powiadomienia Podglądacz Tak • Nie Głosy Czat Online Kamerki Szukaj Ranking Forum Gry Klub Gwiazd
Tuning - moje życie

Tuning - moje życie

SPORTOWE WAŁKI ROZRZĄDU W PIGUŁCE

Bardzo popularne ale często błędne jest przekonanie użytkowników, że samo zamontowanie sportowego wałka rozrządu spowoduje znaczące zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. Do takiej modyfikacji silnik powinien być odpowiednio przygotowany w drodze poważnej ingerencji w jego strukturę. Konsekwencją takiej modyfikacji jestnajczęściej wyraźne zawężenie zakresu maksymalnego momentu obrotowego i przesunięcie go w zakres wyższych obrotów silnika oraz wpływ na regularność pracy silnika w zakresie wolnych obrotów i znaczne zwiększenie zużycia paliwa.

CC 1.1 Bez i z sportowymi wałkami
Bagatelizowana w pierwszym okresie eksploatacji samochodu zdecydowanie pogorszona kultura pracy silnika, na ogół już po miesiącu zaczyna bardzo przeszkadzać użytkownikowi. Zatem wykonywanie takiego tuningu bez modyfikacji silnika a także poważnej ingerencji w układ wydechowy i układ zasilania, w elektronikę sterującą a często również w przełożenia skrzyni biegów, dość rzadko kończy się pełnym sukcesem.
Spotykane nagminnie potoczne określenia wałków rozrządu jako : wzmocniony, bardziej mocny, bardziej szybki, bardziej spiczasty, ostry - nie są w zasadzie zrozumiałe dla znawców tego zagadnienia.
Nie mniej czasami jest możliwe zastąpienie jednego seryjnego wałka innym seryjnym przeznaczonym do innego modelu samochodu tej samej firmy co może dać wzrost parametrów w granicy5 % bez żadnych negatywnych konsekwencji dla kultury pracy czy trwałości silnikalub zużycia paliwa. Dostępne sątakże wałki rozrządu wykonywane przez renomowane firmy specjalnie do całkowicie seryjnych silników, które bez potrzeby dostosowania układu wtryskowego oraz elektroniki i układu dolotowego i wydechowego mogą podnieść i moc silnika i jego moment w granicy 8%przyczyniające się dozwiększenia momentu obrotowego silnika przy niższych obrotachco przyczyni się do poprawy przyspieszeń samochodu i elastyczności silnika ale takie wałki w żadnym wypadku nie należą do grupy sportowych wałków. Oczywiście uzupełnienie tych wałków ingerencją w mechanikę silnika czy zmiany w elektronice lub układzie wydechowym, poprawi jeszcze osiągi samochodu. Właściwie totylko takie wałki mogą być stosowane bezpieczniew silnikach zasilanych LPG w przeciwieństwie do prawdziwych wałków sportowych, pod warunkiem prawidłowego montażu i regulacji instalacji LPG. Najbezpieczniejsza do takich celów jest intalacja LPG z sekwencyjnym wtryskiem gazu w postaci ciekłej oraz, ostatecznie, w postaci suchej. Instalacja LPG oparta o mikser nie nadaje się do takpoważnego tuningu silnika i przyczyni się do jego zdecydowanie szybszego zniszczenia poprzez radykalne zwiększenie i tak już bardzo wysokiej temperatury komory spalania.

Należy również pamiętać, że decyzja o montażu sportowych lub wyczynowych wałków rozrządu musi już być połączona z poważnymi zmianami w układzie wydechowym, dolotowym, ze zmienioną elektroniką sterującą, dostosowaniem stopnia sprężania do wymogów takich wałków, których dłuższy czas rozrządu, większe współotwarcie zaworów czyli większe przepłukanie komory spalania spowoduje radykalne obniżenie ciśnienia sprężania a zatem i podciśnienia w układzie dolotowym silnika. I nie należy tutaj mylić ciśnienia sprężania ze stopniem sprężania. Właśnie ciśnienie sprężania jest uzależnione od typu wałka zastosowanego w silniku. Należy również pamiętać, że w przypadku silników, zwłaszcza z hydrauliczną regulacją zaworów, jeśli już decydujemy się na wyczynowe wałki rozrządu, które powodują radykalną zmianę obrotów silnika o zazwyczaj co najmniej 2000 więcej w zakresie jego maksymalnych obrotów,powinniśmy zrezygnować z hydraulicznego napędu na rzecz rozwiązania mechanicznego a także zastosować inne sprężyny podzaworowe, z reguły z rozwiązaniem z dwoma sprężynami podzaworowymi i lekkimi miskami zaworowymi. W tym przypadku jesteśmy wręcz zmuszeni do zastosowania kół rozrządu wykonanych z możliwością bezstopniowego ustawiania faz rozrządu co niezwykle skutecznie ułatwi nam proces właściwego strojenia na hamowni lub podczas prób trakcyjnych, właściwej, oczekiwanej charakterystyki silnika pod względem przebiegu i wielkości oraz relacjimocy i momentu silnika. W pewnej chwilimoże się okazać, że tylko zastosowanie skrzyni biegów o właściwych, skróconych, przełożeniach może zapewnić nampełne wykorzystanie charakterystyki silnika, zwłaszcza pod względem spodziewanych przyspieszeń samochodu.

Mamy jasne i ścisłe rozgraniczenie pomiędzy samochodami użytkowymi a wyczynowymi. Nie można w użytkowych samochodach stosować pojedynczych rozwiązań właściwych dla samochodów wyczynowych. Ten problem dotyczy szczególnie zwiększania stopnia sprężania silnika oraz zwiększania średnicy kanałów i kolektorów ssących bez dodatkowej ingerencji w silnik. Technika jest bezduszna i nie ulegnie sile naszej wolii by zadziałała właściwie musi dostać wszystkie niezbędne komponenty. Zaoszczędzenie na jednym elemenciezniweczy naszą pracę. Znane jest przecież powiedzenie, że o wytrzymałości łańcucha decyduje najsłabsze ogniwo.

Konto usunięte
sprawdzić które gary dobrze palą ;) na włączonym silniku odpinasz pokolei kable i słuchasz. może być tak że nie chodzi na wszystkich garach, kable lub świece. mogą to być wtryskiwacze nieszczelny układ dolotowy...błąd w komputerze, sprawdzaj natańsze
31 May 2010
Konto usunięte
Co zrobić , jak moja hania , miała dobre osiagi a teraz jest muł...
31 May 2010
więcej komentarzy (-3)
| Fotka.com