adiluki
Posty: 1972 (po ~312 znaków)
Reputacja: 55 | BluzgometrTM: 205
adiluki
  27 kwietnia 2010 (pierwszy post)

witam posiadam audi a4 z roku 2004
pod czas jazdy jak to na polskich drogach uderzyłem spodem o kamień który uszkodził belkę pod skrzynia i pod czas jazdy na luzie i na biegu bez dodawania gazu słychać strzelanie tak to nazwę i pytanie jest takie czy da sie samemu wymienić taka belkę (nie opadnie w tedy skrzynia lub nie przestawię zawieszenia )

NoPride
NoPride
  27 kwietnia 2010

Belkę pod skrzynią? *_* Może jakieś zdjęcie elementu zawieszenia o który Ci chodzi? :P

Generalnie skrzynia na pewno jest przykręcona do silnika i na pewno nie opiera się na żadnej belce więc jak masz kanał i narzędzia to powinieneś sobie dać radę. Co do przestawienia geometrii zawieszenia - nie mam pojęcia czy nie przestawisz bo z fusów nie wróżę i nie wiem która to "belka". Jak to jakaś rozpórka to nie powinno być problemu z geometrią. W a4 za wiele kątów do ustawienia nie masz bo to prymitywne technologicznie zawieszenie więc geometria drogo Cię nie wyjdzie.

Tu masz schemat przedniego zawieszenia A4:

Oznacz który element jest pogięty.

Co do samej Twojej diagnozy - jesteś pewien że nic (kamień, inne elementy zawieszenia) nie uderzyło w skrzynię podczas zdarzenia? Strzelanie z okolic skrzyni niekoniecznie musi oznaczać "uszkodzoną belkę" - nie chcę źle wróżyć ale może również oznaczać problemy ze skrzynią.

NoPride
NoPride
  27 kwietnia 2010

Ps. Tą strzałką czerwoną na obrazku się nie sugeruj - nie ja oznaczałem a spieszyłem się z obrazkiem i tylko taki znalazłem.

adiluki
Posty: 1972 (po ~312 znaków)
Reputacja: 55 | BluzgometrTM: 205
adiluki
  27 kwietnia 2010

file:///C:/Documents%20and%20Settings/User/Pulpit/item1017550739_belka_dolna_pod_skrzynie_audi_a4_model_8e.html
to jest ta belka

NoPride
NoPride
  27 kwietnia 2010
:zonk: :zonk: :zonk:

No tak, bo na pewno obejrzę pliki na twoim dysku C! Zhostuj zdjęcie jakoś (polecam tinypic) albo dodaj do załącznika..
adiluki
Posty: 1972 (po ~312 znaków)
Reputacja: 55 | BluzgometrTM: 205
adiluki
Posty: 1972 (po ~312 znaków)
Reputacja: 55 | BluzgometrTM: 205
adiluki
  27 kwietnia 2010

sory nie wiem jak wysyłać foty wiec tak na szybkiego
robie teraz audi i jak odkręcę środkowa srube tak troche tak tego nie słychać i zastanawiam sie czy ta belka moze sie pod dac pod czas uderzenia bo nie widać zeby sie skrzywiła
to tylko mały odłamek jest urwany wiec sam nie wiem czy warto to kupywac i wymieniac

NoPride
NoPride
  27 kwietnia 2010

Trochę różni się od tego co jest na schemacie który zlinkowałem. Jeszcze upewniłem się na 100% czy to co wstawiłem to B6 i wszystko wskazuje że tak. Może były różne rozwiązania w zależności od wersji silnikowej - nie znam dobrze audi. Jak robisz sam przy aucie to rób z głową i ostrożnie, co by nic na ciebie nie spadło :D Przede wszystkim dobrze zabezpiecz auto bo nie chce mieć ciebie na sumieniu ;) Jeżeli jest odłamany kawałek elementu to wymień go na nowy. Wiadomo że niekompletna część nie ma takiej wytrzymałości materiałowej jak kompletna, a chyba nie chcesz by element złamał się na pół podczas jazdy. W zawieszeniu auta są naprawdę olbrzymie przeciążenia podczas jazdy, do niedawna sam byłem o tym nieświadomy dopóki nie musiałem ogarnąć skrzyni i kratownicy między skrzynią a dyfrem w mojej miacie :)

NoPride
NoPride
  27 kwietnia 2010

Szukałem jeszcze epc (electronic parts catalogue) audi w wersji online ale jedyny jaki znalazłem jest niedziałający =/ A szkoda bo w epc wpisujesz sobie vin i masz wszystkie schematy dostępne do twojego auta wraz z numerami części i często cenami w aso.

adiluki
Posty: 1972 (po ~312 znaków)
Reputacja: 55 | BluzgometrTM: 205
adiluki
  27 kwietnia 2010

a czy orientujesz sie czy skrzynie powinna byc sztywna czy może mieć luz

NoPride
NoPride
  27 kwietnia 2010

Skrzynia powinna być sztywno spięta z silnikiem, za to silnik i skrzynia powinny być zamocowane tak by trzęsąc nimi nie trzęsła się buda - po to masz poduszki pod silnikiem. Gdyby silnik i skrzynia były na sztywno spięte z budą to po puszczeniu gazu jadąc z jakąś prędkością gdy skrzynie zaczynają napędzać koła a nie silnik trzęsło by całą budą. Więc skrzynia powinna być i sztywna i mieć luz w zależności czy za punkt odniesienia obierasz budę pojazdu czy silnik ;)

KORARM
KORARM
  28 kwietnia 2010
adiluki
adiluki: czy da sie samemu wymienić taka belkę

Wszystko sie da zrobić samemu musisz mieć tylko odpowiednią wiedze, narzędzia i miejsce pracy.
Potrzebny ci będzie podnośnik, klucze.
Jeśli chodzi o belke to nic nie powinno spaść Tobie na głowe jednak za względów bezpieczeństwa musicz coś po prostu podstawić pod skrzynie zanim odkręcisz tą belke.
Wymiana powinna być stosunkowo prosta nie licząc utrudnień które zdarzają się rzadziej.

Konto usunięte
Konto usunięte: Trochę różni się od tego co jest na schemacie który zlinkowałem.

Zlinkowałeś tak zwany wózek od zawieszenia przedniego. belka jest gdzieś tu blisko tylko nie jest wyszczególniona na tym rysunku
adiluki
Posty: 1972 (po ~312 znaków)
Reputacja: 55 | BluzgometrTM: 205
adiluki
  29 kwietnia 2010

Wielkie dzieki za informacje juz wymieniona . problemów nie było

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.