dkdlfkdfjnjghjfkhj
dkdlfkdfjnjghjfkhj
  6 grudnia 2011 (pierwszy post)

Ponieważ jestem osobą, która chemii nigdy nie umiała i umieć nie będzie bardzo proszę o pomoc w tych zadaniach. ;)

Zad.1Masa atomowa pierwiastka jest 4 razy większa od liczby atomowej berylu, a liczba masowa jego izotopu jest równa liczbie atomowej selenu. Podaj liczbę masową, atomową i symbol tego pierwiastka, a następnie określ skład jądra atomowego.

Zad.2 Oblicz zawartość procentową dwóch izotopów miedzi, z których jeden zawiera 34 neutrony, a drugi tyle neutronów ile wynosi liczba atomowa kryptonu.

Z góry dziękuję :piwo:

Adidasowa
Adidasowa
  6 grudnia 2011

też nigdy nie byłam mocna z chemii, ale przyznam, że twój login mnie zdemotywował :ninja: dłuższego się nie dało? :woot: To jest dopiero chemia :rotfl:

dkdlfkdfjnjghjfkhj
dkdlfkdfjnjghjfkhj
  6 grudnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: dłuższego się nie dało?

o ile sobie przypominam rejestrację to nie. :D
ale yebać to. teraz najważniejsza jest chemia. :)
purae
purae
  6 grudnia 2011

1.Liczba atomowa berylu - 4
czyli 4 razy 4 tj. 16
Liczbe atomową 16 ma Siarka
Czyli Siarka:
Symbol-S
liczba atomowa- 16
liczba masowa- 32 ( w zaokrągleniu )
Nie jestem pewna czy to dobrze ze względu na izotopy, których nie umiem, nie rozumiem ; D
Skład jądra atomowego to te protony elektrony itd ?
Czyli to by było
protony : 16
elektrony: 16
neutrony: 32-16= 16

2. nie umiem :D

purae
purae
  6 grudnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Masa atomowa pierwiastka

Konto usunięte
Konto usunięte: Liczba atomowa berylu - 4

kurcze źle przeczytałam a tam bylo liczba masowa -,-

no ale weź układ okresowy i zamiast liczby atomowej podstaw sobie masową i już ; )

protony i elektrony z liczby atomowej,
neutrony = liczba masowa-liczba atomowa
PyroManiac
PyroManiac
  7 grudnia 2011
Ad.2.

Krok I.

Aby obliczyć skład procentowy izotopów miedzi, musimy skorzystać z kilku zależności... po pierwsze z treści zadania wynika, że liczba masowa miedzi podana w układzie okresowym (63,546 g/mol), jest średnią z dwóch izotopów...

Krok II.
Pierwszy izotop miedzi zawiera 34 neutrony, natomiast drugi ma tyle neutronów, ile wynosi liczba atomowa kryptonu... zatem szukamy kryptonu w układzie okresowym (gaz szlachetny) i łatwo sprawdzamy, że jego liczba atomowa wynosi 36.

Krok III.
A więc mamy dwa izotopy miedzi o liczbie neutronów odpowiednio 34 i 36, ale jak wiemy, liczba masowa to suma neutronów i protonów (o liczbie protonów w jądrze informuje nas liczba atomowa pierwiastka), która dla miedzi jest równa 29 (odczytane z układu okresowego).

Krok IV.
Teraz łatwo możemy obliczyć liczby masowe poszczególnych izotopów:
- izotop pierwszy ma masę (29 + 34) = 63 g/mol
- izotop drugi ma masę (29 + 36) = 65 g/mol

Krok V.
Zawartość danego izotopu oznaczamy przez x. Całkowita zawartość 2 izotopów wynosi 100% czyli 1! A zatem możemy zapisać takie oto równanie na średnią (ważoną) masę miedzi:

63,546 = 63 * x + 65 * (1-x), mnożymy i przekształcamy względem x:
63,546 = 63x + 65 - 65x
2x = 1,454
x = 0,727
x % = 0,727 * 100% = 72,7 %

Odpowiedź: zawartość izotopu o liczbie neutronów równej 34, wynosi 72,7%, zaś zawartość izotopu o liczbie neutronów równej 36 wynosi (100% - 72,7%) = 27,3 %

Mam nadzieję, że napisałem w sposób zrozumiały...
PyroManiac
PyroManiac
  7 grudnia 2011
Ad.1.

Mam taką zasadę w życiu, że jak czegoś nie wiem/nie doczytam, to nie piszę głupot, więc na przyszłość proszę koleżankę Purae, o wnikliwe czytanie i kontrolowanie swoich postów... przedstawiam prawidłowe rozwiązanie:

Krok I.
Szukamy informacji w UOP:
Liczba atomowa berylu = 4
Liczba atomowa selenu (leży w tej grupie, co tlen) = 32

Krok II.
Wg treści zadania, to rzeczywiście jest izotop siarki o liczbie atomowej = 4*4 = 16, jednak jego liczba masowa wynosi 34 (tyle ile liczba atomowa selenu) bowiem jest to izotop! W przypadku izotopów proszę nie sugerować się masą podaną w układnie okresowym.

Krok III.
Skoro mamy podaną liczbę atomową i masową oraz znamy symbol pierwiastka, to przystępujemy do określenia składu jądra pierwiastka:

- liczba atomowa informuje nas o liczbie protonów w jądrze pierwiastka, oczywiście liczba elektronów w atomie elektrycznie obojętnym jest równa liczbie protonów (bowiem plusy (proton) i minusy (elektron) muszą się równoważyć, abo ten pierwiastek był elektrycznie obojętny).

- liczba masowa to suma liczby protonów i neutronów w jądrze

Krok IV.
W naszym wypadku liczba atomowa = 16, czyli mamy w jądrze 16 protonów...
liczba masowa wynosi 34, czyli mamy (34-16 = 18) neutronów w jądrze...

Odpowiedź: Jądro składa się z 16 protonów i 18 neutronów, izotopem tym jest izotop siarki o symbolu S, liczbie atomowej = 16 i liczbie masowej = 34.

Dziękuję, dobranoc... tok rozumowania przedstawiłem, więc poćwicz... bo samo gotowe rozwiązanie jest niczym, jeśli Ty dalej nie będziesz potrafiła rozwiązywać innych zadań tego typu...
dkdlfkdfjnjghjfkhj
dkdlfkdfjnjghjfkhj
  7 grudnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Mam nadzieję, że napisałem w sposób zrozumiały...

Oczywiście, ale nie zmienia to faktu, że nadal nie rozumiem. ;/ może jakieś indywidualne lekcje? :)

Konto usunięte
Konto usunięte: Dziękuję, dobranoc...

Ja również... erotycznych snów. :kv3:

A tak bardziej poważnie to mam jeszcze 3 zadania. :(
Jakby ktoś mógł...

Zad. 1: Siarczek pewnego trójwartościowego pierwiastka zawiera 64% siarki. Ustal wzór związku, wiedząc, że siarka w siarczkach jest II wartościowa.

Zad. 2: Oblicz skład procentowy związku żelaza z siarka, jeżeli stosunek masowy żelaza do siarki wynosi 7:4.

Zad. 3
: Glin łączy się z siarka w stosunku wagowym 9:16. Oblicz ile gramów glinu i ile gramów siarki potrzeba do otrzymania 12,5 g Al2S3
sarkilor
sarkilor
  7 grudnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Zad. 1: Siarczek pewnego trójwartościowego pierwiastka zawiera 64% siarki. Ustal wzór związku, wiedząc, że siarka w siarczkach jest II wartościowa.

Jak wiesz, wartościowości idą jakby na krzyż.. Czyli jak tutaj jest w Twoim przypadku, jeden pierwiastek jest III wartościowy, a drugi(siarka) jest II wartościowy. Wzór tego związku będzie więc wyglądał następująco;
X2S3 - ponieważ pierwiastek X ma wartościowość III i nie skraca się z II siarki, wpisuje się tak jak jest, czyli 2(takie małe).
wiemy, że 64% masy związku to siarka. Masa atomowa siarki wynosi 32, mnożymy to razy liczbę atomów siarki wchodzących w skład związku - czyli 3. Dostajemy wynik 96. Teraz możemy z proporcji. Skoro wiemy, ze 96g to 64% masy związku, to ile będzie ważyć całość?
96g - 64%
x - 100%
x = 150g
ponieważ mamy w związku 2 pierwiastki X, to żeby wiedzieć jaki jest to atom, musimy podzielić to co nam wyszło przez dwa - bo 150 to masa wszystkich pierwiastków X wchodzących w skład związku.
150/2 = 75
Masę atomową równą ~75 posiada Arsen. Wzór więc będzie wyglądał tak;
As2S3 (2 i 3 są w indeksie dolnym)

pozostałe może później rozwiążę. Pozdrawiam
PyroManiac
PyroManiac
  7 grudnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Zad. 2: Oblicz skład procentowy związku żelaza z siarka, jeżeli stosunek masowy żelaza do siarki wynosi 7:4.


Odczytujemy masę molową żelaza i siarki z UOP:
- masa Fe: 56 g
- masa S: 32 g

Następnie wprowadzamy zmienne (w celu wyznaczenia wzoru sumarycznego zwiazku):
- x = liczba moli żelaza
- y - liczba moli siarki

Dziabiemy proporcję:
56x/32y = 7/4, i mnożymy na krzyż:
4*56x = 7*32y
224x = 224y
x = y
czyli stosunek liczby moli 1:1, stąd wzór związku to FeS

Teraz liczymy masę molową FeS, czyli: 56 g/mol + 32 g/mol = 88 g/mol

Skład procentowy liczymy następująco:
%mas. Fe = 56/88 [rachunek jednostek] *100% = 63,6%
%mas S = 100% - 63,6% = 36,4 %
PyroManiac
PyroManiac
  8 grudnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Zad. 3: Glin łączy się z siarka w stosunku wagowym 9:16. Oblicz ile gramów glinu i ile gramów siarki potrzeba do otrzymania 12,5 g Al2S3


Niestety, ale tak sformułowane zadanie, narzuca nam raczej matematyczny sposób rozwiązania... oczywiście można to zadanie rozwiązać tylko na podstawie znajomości wzoru (Al2S3), mas molowych i prostej proporcji... jednak autorowi zadania chodziło o inny sposób rozwiązania, a więc jedziem:

Krok I
Wprowadzamy zmienne i zapisujemy proporcję z treści zadania:
- x = masa glinu
- y = masa siarki

Z treści zadania wynika, źe:
x/y = 9/16, mnożymy na krzyż:
9y = 16x

Z treści zadania wiemy, że łącząc glin z siarką mamy dostać 12,5 g produktu:
x + y = 12,5 g

Krok II
Układamy układ równań (dziabnij te 2 równania w klamerkę):
9y = 16x
x + y = 12,5

Następnie wyznaczamy z pierwszego równania y (y = 1,78x) i podstawiamy do równania drugiego:

x + 1,78x = 12,5 (wyznaczamy x)
2,78x = 12,5
x = 4,5 g

Krok III
Mając wyznaczoną wartość x, podstawiamy ją do równania (9y = 16x) i wyznaczamy y:
y = (16*4,5)/9
y = 8 g

Krok IV
Odczytujemy otrzymane masy i oznaczenia wcześniej wprowadzonych zmiennych oraz układamy odpowiedź:

Aby otrzymać 12,5 g Al2S3 należy użyć 4,5 g glinu i 8 g siarki...
Sprawdzenie: 4,5 + 8 = 12,5 ! Eureka! Znów się udało!
;-)))))))))))

PS: Jak jesteś z okolic Wawy to wpadaj na te korki, bo widzę, że mamy masę zaległości do nadrobienia ;-)
dkdlfkdfjnjghjfkhj
dkdlfkdfjnjghjfkhj
  8 grudnia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Eureka! Znów się udało!

:brawo: Jesteś moim Bogiem! :)

Niestety nie jestem z Warszawy, ani nawet z okolic, a zaległości rosną... :boo:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.